| anonim_4396 a întrebat:

Vorbeam cu un prieten despre nunta
si chiar nu stim cum se procedeaza
rog pe cineva sa imi zica si mie cum sta treaba
cum se vorbeste la restaurant... avans,etc
la lautari,la primarie,rochie,costum, etc.
cam ce bani trebuie sa ai inainte pentru o pregatire de nunta asa modesta? Va multumesc!

2 răspunsuri:
| dulcykaLy a răspuns:

Cu un an inainte
Ganditi-va la stilul nuntii. Ca sa va puteti orienta mai usor si sa aflati ce fel de nunta doriti, decideti asupra temei si schemei de culori. Tema va da tonul aspectului general si ambianta evenimentului. Acestea sunt la fel de importante ca si evenimentul in sine.
Stabiliti bugetul. Bugetul este probabil cel mai important aspect al nuntii. Alcatuit din economiile voastre si poate ceva ajutor de la membrii familiei, bugetul trebuie stabilit in mod realist.
Fixati data.
Alegeti biserica. Faceti o rezervare la biserica unde doriti sa va cununati si contactati preotul pentru a vedea daca, si in ce interval orar, este disponibil. In unele zone exista obiceiul de a alege biserica de care apartine mireasa, insa este doar o optiune. De obicei mirii aleg preotul care le va oficia casatoria in functie de relatia sufleteasca pe care acestia o au cu el.
Rezervati localul si ocupati-va de meniu.Alegeti muzica si contactati DJ-ul sau formatia aleasa.
Cautati fotograf si cameraman. Hotarati meniul, bauturile si tortul.
Alegeti invitatiile si textele.
Alegeti verighetele. Cumparati si inscriptionati verighetele in aceasta perioada (inscriptionarea tine de gustul fiecaruia si este o alegere personala).

| petre059 a răspuns:

Depinde de ce suma dispuneti,cate persoane invitati, la ce restaurant, cu primaria si popa (daca faci si cununia religioasa ) scapi mai usor, depinde ce lautari vrei, sunt multe de facut la o nunta.Depinde si de orasul de unde esti, la Bucuresti e un pret la Craiova sau Focsani altul.Intra pe google si vezi Organizare nunti, si poti sa-ti faci o idee.