| anonim_4396 a întrebat:

Vreau cat mai multe raspunsuri. Intrebarea asta a fost pusa de 100 de ori de catre mine,dar tot nu pot rezolva nimic. Deci am probleme cu bunica. Daca ma vede ca ascult muzica in casti imi spune ca sunt indragostita,daca ma vede ca tastez ea zice ca vorbesc cu cineva pe pc,ea nu ma lasa sa vorbesc cu lumea pe pc,nici cu colegii mei,daca vede niste poze amarate pe net zice: "Se vad niste caciuli, cu cine vorbesti?" sau imi zice ca am iubit si eu nici macar nu am. Am 12 ani,sunt fata,clasa VI. straight face Ea mereu ma spioneaza ce fac la pc. Se holbeaza mai mereu in pc-ul meu.
Ce sa fac? sad I-am zis ca fac ce vreau ca doar e pc-ul meu dar ea tipa la mine. Si nu-i batrana, are 54 de ani.

15 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Si tătuţu ce zice? El nu e acasa?

| faramatania a răspuns:

Dar,ea așa,bunica,se pricepe cumva la calculator,sau doar la căciuli. Dacă,nu,o poti învăța tu câte ceva,și explică-i mai întâi că a comunica cu prietenii este esențial,în prepararea temelor,și pentru școală în general,sau dacă știe ceva calculator,cine știe cum vede ea comunicarea cu prietenii tăi,iar aici ce să-ți spun, no comment. Oricum,bătrână nu este,așa cum bine spui, și în mod normal până la urmă va înțelege mai mult decât crezi(hai să nu zicem chiar muzica ta, dar, totuși), și-ți vei putea folosi în tihnă calculatorul.Succes!

| martzian a răspuns:

Stiu, poate fi extrem de frustrant sa ai pe cineva tot timpul pe cap. Este normal sa te simti altfel. Pe de alta parte, eu m-as intreba de ce procedeaza bunica astfel. Raspunsul probabil ca ca il cunosti prea bine. Bunica te iubeste si este constienta de pericolele pe care ne pasc la aceasta varsta - in relatii, pe internet, etc. Te poti uita in jur: relatii la varste nepotrivite, sarcini nedorite, boli sau perversi care ne pot acosta si (se intampla) castiga increderea pe internet, pentru ca mai apoi sa ne faca rau. Ne zicem mereu ca noua nu ni se poate intampla - dar totusi, daca te uiti la stiri vei vedea ca se intampla adesea.

Eu as colabora cu bunica si i-as oferi acea transparenta care sa ii risipeasca din temeri. O comunicare deschisa si sincera poate fi benefica de ambele parti. Decat sa te ascunzi, mai bine incerci sa beneficiezi de pe urma experientei de viata pe care evident ca o are. Nu orice iti va spune iti va convine dar, hei, asta inseamna comunicare in familie: noi invatam de la cei mari dar si ei invata de la noi, avand in vedere ca generatiile sunt atat de diferite. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar trebui sa'i explici ca esti o fata cuminte in care se poate avea incredere. Si daca nu se pricepe deloc la calculatoare e valabil ce a scris faramatania, invat'o si tu ca pe google search cauti info pentru scoala, nu vorbesti cu prietenii. Nu iti recomand sa te porti urat, asa nu rezolvi niciodata o problema cu adultii, doar inrautatesti lucrurile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu inteleg de ce nu o lasi sa se uite si ea? arata-i ca nu e nimic dubios in ceea ce faci, e si normal sa fie banuitoare deoarece se intampla foarte multe in zilele noastre. Cred ca a vazut ceva intrebari de pe TPU la categoria dragoste si sex si din cauza asta a devenit banuitoare, mai ales ca sunt unele intrebari puse de copii de varsta ta

| Archdaemon a răspuns:

Da-i una in cap sa se invete minte!

| Stella17 a răspuns:

Buna am patit si eu asa e o bunica protectoare vrea sa stie tot ce faci, dar incearca sa ii explici. Poate va intelege, daca nu vorbeste cu parintii tai sa vb cu ea.

| Cris06 a răspuns:

Hmmm... si eu am tot 12. Din fericire nu am asa o bunica, deci spune-i clar si raspicat : Mai lasa-ma in pace e viata mea si tu nu ai dreptul sa te bagi cati ani am 5? Nici macar nu esti mama ce ma sacai atat? Ai luat-o pe ulei?
Fa-o sa se simta prost, poartate urat si ea va intelege ca prin ce face nu iti poarta grija ci mai rau te indeparteaza de ea se va linisti si te va lasa in pace. Succes!

| upendo a răspuns:

Oh...am eu o idee!:)) Dar daca nu te-ai mai ''jucat'' cu diverse pana acum NU te sfatuiesc...:D
http://www.instructables.com/......D-Monitor/ ALLSTEPS

| Damon1998 a răspuns:

Zii si u pleaca breee cati stramb muffa sau fa-ti un iubit sa nu mai zica din capu ei ca ai iubit

| RaluMary a răspuns:

Explica-i la bunica ta, ca ai nevoie de intimitate, si ca daca nu vorbesti cu nimeni, vei deveni ignorata.winking

| deny97dedy a răspuns:

Pai de ce nu stai cu parintii tai? Sau roaga pe buica ta sa iti lase intimitate si explica-i ca iti sunt doar colegi cei cu care vorbesti pe pc...happy Sper ca ti-am fost de ajutorhappy

| DarkBlood32 a răspuns (pentru deny97dedy):

Si mama ma cearta ca de ce stau pe pc si vorbesc cu colegii. straight face
Eu ce sa mai fac? crying

| deny97dedy a răspuns (pentru DarkBlood32):

Pai cat timp stai pe zi si vorbesti cu colegii? Cam intre ce ore? happy

| DarkBlood32 a răspuns (pentru deny97dedy):

Colegii mei nici nu prea intra pe mess, decat o data pe saptamana, vorbesc cam putin pe mess. Dar, daca ma vede ca scriu ceva pe google ea zice ca vorbesc cu lumea.