| JessyF a întrebat:

TPU! De la o seama de vreme sunt o ratata, am inceput sa invat rau, mereu profesorii ma prind cind vreau sa fac ceva rau(sa ascult muzica la lectiie, pe ceilalti nu`i prind sau sa vorbesc cu colegul de banca, doar pe mine ma vede) nu pot sa refuz nimic, sa-mi supar colegii, etc. AJUTOR! Dau Fundaa tongue

Răspuns Câştigător
| Jijell a răspuns:

Daca profesorii te vad numai pe tine cand incerci sa faci ceva ce nu ar trebui, inseamna ca faci ceva prin care atragi atentia. Trebuie sa iti dai seama ce e acel ceva, si sa incerci sa fii mai discreta.

La partea a doua, e bine sa inveti sa refuzi ceea ce nu-ti convine, gasind un motiv pentru care refuzi. Cand dai un "pentru ca", esti mai credibila. Stai linistita, ca nu o sa-ti superi colegii daca nu le faci pe plac mereu, ei vor invata ca trebuie sa se poarte frumos cu tine ca sa te porti la fel. Daca le dai nas, vor avea pretentii din ce in ce mai mari, si te vor supara ei. Pe urma nu o sa mai ai ce sa le faci.

Nu vad de ce ai fi o ratata. Nu te mai descrie asa. Daca tu crezi ca esti o ratata, ce parere ai vrea sa aiba ceilalti despre tine?

1 răspuns:
| asdfcffcvgvv123 a răspuns:

Pai toti cred ca avem o perioada din asta cand nu mai invatam, nu mai vrem la scoala, nu mai vrem teme. luam note proaste, ne este lene dar uneori trebuie sa iesim din perioada aia sa ne ambitionam si sa spunem ca maine va fi mai bine. ( poti sa-i mai refuzai si pe colegi, nu se vor supara)