| TheAnonyme a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un caine( bichon de cea mai mica talie). Cine are experienta in ingrijirea cainilor si imi poate da si mie niste sfaturi sau alte lucruri importante pe care trebuie sa le stiu?

2 răspunsuri:
| miolina a răspuns:

Medicul veterinar ti-ar putea spune cum se ingrijeste cainele bichon.

| portocala69 a răspuns:

Pai ei sunt foarte jucăuși și s ar putea să te trezești cu lucruri roase daca nu le pui pe bine ( cel puțin din experiența mea ) blana lor trebuie sa fie îngrijită foarte bine, pieptănată (spălată dar nu prea des doar când consideri că e nevoie dar repet nu prea des pentru că ei au ceva sensibil la pielea lor). In primele 6 luni nu trebuie spălat pentru că e prea micuț, poate doar pe lăbuțe daca se murdărește. Trebuie sa i înveți de mici să și facă nevoile afara sau exista covorașe pentru cățeluși care au ceva ce ii atrag să si facă nevoile acolo dar mai igienic e sa l înveți să facă afara. Trebuie sa l scoți la plimbare de 2-3 ori pe săptămână dar daca ai timp și de mai multe ori ( indicat ar fi in parc, sa fie cat mai multa natura). Ei cer foarte multa atenție deci trebuie sa ai ceva timp să te ocupi de ei! Sper că ți au fost de ajutor sfaturile mele! Funda?