| Veronica_Daniela_1993 a întrebat:

Am si eu o intrebare. Am 7 luni de munca, sunt insarcinata si as vrea sa stiu daca pot intra in prenatal, data posibila a nasterii este pe 31 august? Multumesc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, cu maximum 4 de zile inainte de data nasterii, conform OUG 158/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.24.(1)Concediul pentru sarcinã se acordã pe o perioadã de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lãuzie pe o perioadã de 63 de zile dupã naştere.
(2) Concediile pentru sarcinã şi lãuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimã obligatorie a concediului de lãuzie sã fie de 42 de zile calendaristice.
(3) Persoanele cu handicap asigurate beneficiazã, la cerere, de concediu pentru sarcinã, începând cu luna a 6-a de sarcinã."