| anonim_4396 a întrebat:

Heii TPU. Am nevoie de diferite sfaturi. va rog. va povestesc. Eu locuiam in Romania, mergeam la scoala, aveam prieteni. imi era totul mai mult decat bine. Dar s-a intamplat tragedia. Parintii mei m-au anuntat ca trebuie sa plecam in Spania. Cand am auzit, n-am stiut cum sa reactionez. In casa tot incercam sa evit subiectul asta, dar nu reuseam. Nu ca ar fi ceva nou pentru mine ca am fost si inainte. acum cativa ani buni. dar eram mica, nu stiam ce e viata. In fine, acum sunt in Spania de aproape 3 luni, am inceput scoala, prieteni nu vreau sa-mi fac, pentru ca simt ca ai mei sunt in tara. Si ajutorul care vi-l cer, e sa-mi spuneti ce as putea sa le spun alor mei, ca sa ne putem intoarce? Nu-mi place de nici o forma aici, si nu-mi spuneti ca o sa ma obisnuiesc, pentru ca nu o voi face. Vreau sa ma intorc, asta e unica mea dorinta! Dar ai mei nu inteleg ca nu ma obisnuiesc si ca nu-mi place aici, deci imi trebuie cu totul alt ajutor! Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| UrsDePlus11 a răspuns:

Ok nu vrei sa stai acolo... Eu as da orice sa ma mut din Romania, destul despre mine. Crezi ca parinti tai au plecat din Romania de bine ce le era.Nu cred ei au plecat de aici in cautarea unei vieti mai bune si trebuie sa intelegi.Sa stii ca o prietenie nu se rupe chiar daca esti la mii de km distanta adica o prietenie adevarata. Poti sa vorbesti cu ei prin messenger video call. wapp din astea.Eu te sfatuiesc sa comunici cu prietenii tai si sa le ceri si lor parerea. Si cu rimpul o sa te acomodezi chiar daca zici tu ca nu esti o fire luptatoare si atunci cand ti l pui in cap nu il mai scoti pana cand nu reusesti.Si mai am o idee.in vacate poti sa-ti vizitezi bunicii. daca stau in acelasi oras cu tine e foarte bine si asa nu cred ca ar m.ai trebui sa revenitii si asa o sa mai petreci timp cu prietenii de aici. Bafta :*

| UrsDePlus11 a răspuns (pentru UrsDePlus11):

Ca esti o fire luptatoare... fara nu sorry

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Fara o discutie serioasa cu ei, in privinta asta, nu vad alta solutie. Spune-le ca nu te simti bine unde esti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu cred ca au plecat de bine din Romania asa ca va fi foarte complicat sa ii convingi sa se intoarca... si esti un caz fericit ca te au luat cu tine

| Fatamuntilor a răspuns:

Sa te intorci? Ai unde sa stai? Are cine avea grija de tine?
Orice inceput e greu, adaptarea se face in timp! Trebuie sa intelelegi ca faci parte din cazurile fericite din moment ce parintii te-au luat alaturi de ei! Sunt copii care au parinti plecati afara, ei sufera, uneori au sfarsit tragic pentru simt lipsa parintilor!

| FaraNume1245 a răspuns:

Chiar daca nu vrei sa auzi asta, chiar o sa te obisnuiesti cu timpul. Si nu cred ca se rupe o prietenie asa usor. Oricum, poarta o discutie serioasa cu parintii tai despre asta.

| Madesz a răspuns:

Bagi o lacrimă, două. Și puțin teatru. Dacă știi ce zic laughing