| Mopmop a întrebat:

Zi faina TPU! Intrebare la care rog sa raspunda doar femeile. Care ar fi motivul/le pentru care intrebati un barbat de cat timp este singur? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Sincer nu am adresat niciodata aceasta intrebare vreodata, nu m-a interesat niciodata trecutul. Poate ca cele care intreaba cred in mintea lor ca au siguranta ca nu se intoarce la fosta, dar asta nu este nimic sigur, o pot face si in timpul unei relatii, asta daca vor. Daca pe tine te-a intrebat asta, intreab-o motivul, astfel vei vedea si raspunsul.

| Mopmop explică (pentru MihaelaDart):

Incerc sa rezum ca sa iti faci o idee. 41 primaveri, poloneza, distanta cca 20 km de mine. Vorbit pe dating site, din proprie initiativa accepta sa ne vedem in prima zi.O plimbare, ceva conversatie, o aduc in camera mea unde stam de vorba, dupa aproape 2 ore o coduc sa plece acasa. A doua zi, asta fiind ieri, dupa ce ii spun ca mi-a placut compania ei si i-am sugerat daca zilele urmatoare ar vrea sa mai iesim la un ceai ceva imi spune ca mai mult de amici nu putem fi...Cum as putea gasi pretexte ca sa o cunosc mai bine? Posibil sa nu fi facut bine ca nu am incercat ceva? Sunt confuz...

| MihaelaDart a răspuns (pentru Mopmop):

Iti dau exemeplu pe sotul meu.
El este genul de om sa cunoasca omul, sa il cucereasca prin vorbe si fapte, nu trebuie din primele dati sa sari pe ea, intelegi ce spun! Comunicarea este cea mai sfanta. Acum pe timp de pandemie nu cunosc cum este situatia la voi daca aveti o carantina cu multe restrictii, daca aveti posibilitatea sa iesiti in oras la o terasa, sa vina la tine acasa sa vedeti un film, la un teatru, pplimbari in afara localitatii sa vizitati ceva anume. Ofera-i flori, asta e semn ca o placi. Vezi si tu cum schiteaza in aceste zile, saptamani la iesirile voastre, dea petrece timpul cu ea si ii poti spune direct, fara a fi jena, cand placi o persoana si o adori, spui tot ce ai pe inima, ca doresti o relatie serioasa. Daca e sa te intrebe de singuratate, ii spui si tu ca nu ai intalnit persoana potrivita care sa te respecte, sa te iubeasca intr-adevar, sa iti fie fidela tie. La 41 de primaveri, o femeie este si sceptica la viata din trecuta, dar in acelasi timp si deschisa de a cunoaste o noua jumatate.
Succes!
P.S Incearca sa ii dai de inteles sau sa ii spui deschis ca preferi sa ti se spuna adevarul, decat sa te minta in fata. O relatie fara minciuni este de durata!

| Mopmop explică (pentru MihaelaDart):

Iti multumesc din suflet pentru raspuns. Posibil sa ai dreptate, poate m-am aratat putin disperat. Insa ce ma dispera este singuratatea si poate de asta nu ma pot controla si par insistent. Mi-am pierdut exercitiul in a curta o femeie? Posibil sa fie o problema faptul ca comunic cu ea in engleza. Daca totusi vad ca peste cateva zile nu mai zice nimic cred ca am sa merg mai departe...

| MihaelaDart a răspuns (pentru Mopmop):

Cu disperarea si de a o avea pe azi pe maine, ai mare grija ca iti poate aluneca printre degete. Fi calm, cu multa rabdare si lasa sa mearga toate usor usor, sa o atragi si sa inceapa sa te placa la randul ei. Doar asa o vei castiga! Si eu daca as vedea un om disperat, mi-as spune o multime de intrebari ce se intampla si prefer sa nu ma mai vad cu X.
Si sotul meu la inceput de relatie, tot in engleza am comunicat, acum i-am invatat limba, greaca. Sa zic cucerirea lui pana sa accept a fost dupa 1 an, caci amandoi fusesem fripti de relatiile anterioare si a fost o bariera de a mai deschide inima altuia.

| Mopmop explică (pentru MihaelaDart):

Inca o data multumesc. Am sa merg pe sfatul tau si vad ce iese.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Mopmop):

Cu drag si numai bine!

| Mopmop explică (pentru MihaelaDart):

Stiu ca e vegetariana asa incat am sa iti "fur" o reteta de pe blogul care il ai pus la pagina TPU. Daca o conving sa ii gatesc ceva pot spune ca sunt salvat! happy Zi faina iti doresc!

| MihaelaDart a răspuns (pentru Mopmop):

Poti lua mai multe pentru a o cuceri. big grin
O zi minunata asemenea! Multumesc! happy

44 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu-s femeie dar intuiesc ca e cam pe acelasi principiu pe care te intreba angajatorul detalii despre ultimul job de ce nu ai mai muncit de mult, cam asa si ele vor sa afle niste chestii sa isi faca pareri, sa vada de ce unii nu au avut demult o relatie sau de ce prea dese.
Nu trebuie sa ne chinuim sa intelegem ce e in capul femeilor unele, am zis unele, sunt total dar total cu o gandire nefireasca si diferita de a noastra, dar nu toate-s la fel.

| Mopmop explică (pentru Simpatic):

Faina abordarea. Am sa ma comport pe viitor mai in gluma mai in serios ca la un interviu. Multumesc de sfat!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu am pus niciodata intrebarea asta unui barbat, nici daca am stiu ca-i divortat.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ca sa stie daca pot sa inghita cit are omul pe teava sau ar trebui sa considere un alt mod de a il ajuta sa jubileze. big grin

| Mopmop explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu stiu daca am inteles raspunsul tau... Am sa incerc un raspuns... in timpul asta am facut ceva masa musculara la mana dreapta ca sa zic pe ocolite. Oricum multumesc pentru raspuns!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mopmop):

Lol, ideea e ca masa ca masa, dar inainte de o noua doamna/domnisoara trebuie' sa mai faci si o pauza. happy
P.S. Din propria experienta iti dau un sfat de milioane - da si cu stinga!

| Mopmop explică (pentru GabiDumitrescu):

Am incercat si pe partea stanga dar am descoperit cu stupoare ca nu sunt ambidextru?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mopmop):

Daca vrei, poti! Trebuie sa insisti! Era un ridicator la Steaua care tragea cu ambele miini de ne bagase in boala cand am mai jucat cu ei (volei, juniori, prima parte a anilor '90) asa ca ne-am bagat picioarele si am inceput sa ne antrenam intens de capul nostru - antrenorii nu aveau nimic impotriva, desigur - ca sa tragem toti cit mai bine ambidextru.

| Mopmop explică (pentru GabiDumitrescu):

Ok. Merci de sfat. Mi-ai luminat ziua?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mopmop):

Atîîîît! Mă bucur că am putut să te ajut. happy

| relian a răspuns:

Ala este motiv, ce ti-a bagat ea de cand esti singur, orie ai fi raspuns la fel ar fi facut.De ce? Simplu,nu i-a placut de tine cand v-ati vazut fata in fata,restul is povesti.
Cand o femeie te place,sau tu placi o femeie,dar in special cand o femeie place un barbat,pfff poate ala sa fi fost despartit si de o zi,nu o sa spuna nu,pun pariu pe orice laughing
Stii cum este pe net,o vorba o amandina,mda poate iai placut cat de cat,nu avea pe altcineva,apoi a venit timpul sa va vedeti si gata te vazu si nu ai fost suficient de atragator.
Tu ai spus ca initiativa a fost a ei sa va vedeti rapid,deci femeia nu sta pe ganduri,cauta,alege.
Femeile asta cauta barbati atragatori la fata,sa le atraga cum arati la fata, cum ai apru, negru in general si daca mai e si ondulat deja sau udat de tot laughing daca ai si ochii negri, vai de mine esti rezolvat fara sa stii.
Bine barbat cum vor ele nor sa gaseseasca, asa ca vor sta online, o sa le gasesti si dupa 10 ani tot pe acolo,tot cautand,asteptand.
Asta e viata,nu mai insista, prefate ca nici nu te mai intereseaza, daca o sa vrea ceva te cauta ea, daca te vede ca tot cauti sa intri in vorba deja se supraestimeaza si spune, mda mai astept, poate apare ceva mai bun.

| Mopmop explică (pentru relian):

Mi- a umbrit mandria judecata! Si am uitat ce ai zis tu legat de alegerea care aproape intotdeauna este facuta de femei... posibil sa-mi si mirosit si frica de esec....Cred cu tarie ca totul se rezuma la un razboi chimichappy Multumesc pentru raspuns!

| Freya1 a răspuns:

Nu stiu ce e in capul fiecărei femei.Dar presupun ca unele intreaba asta ca sa isi dea seama ce fel de om ești, sau ce fel de relație ai avut înainte.
Adică daca tu te-ai despărțit de o săptămână de fosta si deja cauti o altă relatie poate sa tragă pe parcurs două concluzii.Ori voi nu va mai iubeati de mult si atunci iti vine usor sa treci peste, ori esti suferind si cauti o relație pansament.
Sau altele ar încerca prin chestia asta sa tragă o concluzie de cum vezi tu relațiile.Pentru ca unora le place ca bărbatul să umble din floare in floare, asa il consider smecher si atunci daca ii spui ca ai mai avut relații pasagere le încântă.Iar altora le displace si atunci in functie de cat de la distanță ti-au fost relațiile trage concluzia ca ata esti de serios si atat de mult pui suflet.
Sau pur si simplu vrea sa faca, conversație ca sa o întrebi si tu la rândul tău si asa sa ti se destăinuie.

| Mopmop explică (pentru Freya1):

Deci sa inteleg ca marea majoritate vor sa afle ce schelete ai in dulap? Am un caz recent. I-am explicat pe scurt :divortat de un an jumate, fara copii si fosta in Ro. Mi -a dat-o sec ca mai mult de amici nu putem fi. Multumesc pentru raspuns!

| Freya1 a răspuns (pentru Mopmop):

Probabil nu voia să își facă o relație cu cineva divorțat.
Mai sunt persoane ce merg pe premiza aia "nu il lasa aia de bun".

| Mopmop explică (pentru Freya1):

Merci pentru raspuns. Oricum eu sunt pe.premisa ca la un divort vina e 50 50%. Daca extrapolam ar trebui fiecare sa fie circumspect la fosta relatie a a fiecaruia

| Freya1 a răspuns (pentru Mopmop):

Niciodată nu e doar unul de vina.

| Mopmop explică (pentru Freya1):

Marea majoritate considera ca celalalt e de vina (femei sau barbati) Cel mai urat imi este faza cand sunt bagati la inaintare copii. Oricum ei sufera cel mai mult in cazul unui divort.

| alina2k18 a răspuns:

Ca sa stim cata l@ba face laughing

| Mopmop explică (pentru alina2k18):

E si asta i explicatie?

| Meme10Meme a răspuns:

Ca sa vada daca are sau nu iubita la momentul respectiv, simplu.

| Mopmop explică (pentru Meme10Meme):

Nu prea cred asta. Cu tot respectul, cred ca marea majoritate se dau holtei la prima intalnire... Posibil sa ma insel. Oricum multumesc pentru raspuns!

Răspuns utilizator avertizat
| Mopmop explică (pentru Harfagre):

Posibil sa ai dreptate. Pe site am scris gen caut relatie stabila. Sincer eu nu functionez la aventuri. Am
avut doar relatii de lunga durata.
Multumesc pentru raspuns.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Harfagre):

Good point. Si mai bun e ca daca te-ai ars o data cu maritisul, bou sa fii sa iei alta de nevasta. E relatia minunata samd? Foarte bine, fa niste acte civile prin care ii lasi averea and shiet, dar sa nu te mai puna mama naibii sa o musti inca o data cu maritisul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am intrebat niciodata, dar ultima dată când am vorbit cu un tip care nu mai avusese iubită de 3 ani era un asocial cu care nu puteam să ies din casă și să fac nimic că voia numai să stea legumă la PC toată ziua așa că m-ar pune pe gânduri dacă mi-ar mai spune vreunu că n-a mai avut de mult o relație. De ce n-a mai avut? Că e un depresiv? Că e o persoană dificilă? Că nu-l suportă nici mă-sa? Rareori stau oamenii fără relații pentru că au scopuri mai mărețe în viață și nu au timp de așa ceva.

| Mopmop explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate. In cazul meu...de un an jumate doar munca si sus in camera. Lucrez intr-un azil si locuiesc la mansarda. Posibil sa ai dreptate, poate m-am salbaticit putinhappy Multumesc pentru raspuns!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De curiozitate. Doar atât.

| Mopmop explică (pentru anonim_4396):

Am inteles. Multumesc pentru raspuns!

| AndrElle a răspuns:

Dacă sunt interesata.

| Mopmop explică (pentru AndrElle):

Interesata de relatie sau de persoana in cauza? Multumesc pentru raspuns!

| AndrElle a răspuns (pentru Mopmop):

Și și.

| Mopmop explică (pentru AndrElle):

Am inteles. Multumesc pentru raspuns.

| User252426 a răspuns:

Pentru a nu avea probleme cu fosta etc

| Mopmop explică (pentru User252426):

Multumesc pentru raspuns.