| alex222 a întrebat:

Ziua buna,
Aș dorii și eu o părere de la voi (un punct de vedere) în privința unei situații.
Situație : Am o prietena de 2 ani și jumatate, ea este înca la școală, și vrea să se ducă la petrecerile și majoratele (colegilor, cunoștințelor ei) fără mine.
Motivele ei : Că nu îi cunosc, sunt colegii ei, ce treaba am eu cu ei, o gura în plus înseamna mai multi bani pentru cel ce face petrecerea etc.

Ideea mea: Dacă am un prieten și face o petrecere mi se pare normal să vin cu prietena, chiar dacă ea nu cunoaste pe nimeni de acolo, că de... este o petrecere, un majorat sau orice altceva (ce include muzică și voie bună).

Adică dacă ea nu il cunoaște pe prietenul ăsta al meu, să nu vin cu ea?
Ah ce aiurea sună!

P. S: Care este punctul vostru de vedere?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Care e punctul meu de vedere? Că numai tu ţii la relaţie, ei i se rupe.
Da, când mă duc la o băută cruntă cu prietenii pe care-i văd o dată la un an sau chiar mai rar, nu-mi iau prietena căci oricum n-ar avea ce face acolo. Dar, în orice altă circumstanţă, mai ales dacă se poate, evident c-o iau şi pe ea. De ce nu?
Dacă ei nu-i place să petreacă alături de tine... oare ce-i place (dacă-i place ceva) să facă alături de tine?
Cum naiba după 2 ani să fie aşa problemă? Voi discutaţi între voi?
Nu ştiu... dar mi se pare foarte bizar.
Eu ţin minte că atunci când eram în liceu deseori veneau fetele cu prietenul lor(adeseori mai în vârstă decât noi) la petrecerile făcute prin clasă şi nu era nicio problemă. Doar o dată când am făcut excursie s-a specificat clar să vină doar componenţii clasei... doar atunci nu a venit nimeni în plus dar în rest... cum să nu vină? De ce nu?
Dacă asta e unica problemă în relaţia voastră, puteţi discuta şi o poţi convinge să mergi o dată şi tu... să vedeţi cum "iese".
Dacă mai sunt şi alte probleme (te neglijează, te înşeală sau te-a înşelat în trecut, e constant din ce în ce mai rece cu tine, te cheleşte de bani, etc. etc.) eu zic c-ar trebui să iei în considerare încheierea relaţiei.
Salut.

15 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Sunt petreceri si petreceri. Majoratele sunt facute in general numai cu colegii din liceu, cel putin asa a fost pe vremea mea. Daca merge la majorat la un coleg al ei atunci este normal ca sa mearga singura, dar daca este invitata de o prietena mai apropiata, atunci ar fi normal ca sa mearga impreuna cu tine. thinking

| Alina0491 a răspuns:

Mie personal mi se pare absolut normal. E majoratul unei colege, vrea sa fie cu ele, daca esti si tu, ea va fi nevoita sa stea cu tine mai mereu( mai ales daca nu cunosti pe nimeni ). Intelege-o si sprijin`o. Las-o sa meraga, fii sigur ca nu se va distra ft bine, deoarece va fi cu gandul la tine.

| danielagoldica a răspuns:

Prietena ta nu este sincera cu tine! Atunci cand vrea sa plece fara tine la petrecere stie ca acolo sunt si alti baieti cu care poate sa se distreze.Ai grija ca la prima ocazie cand va intalni pe cineva iti va soune PA!

| Pisicuța a răspuns:

Ca aceea prietena ori nu vrea sa se faca de rusine cu tine, poate are ceva de ascuns fata de tine, din punctul meu de vedere este ca daca te duceai cu ea, prietena ta putea sa tii prezinte pe ceilalti care sunt la petrecere si pe care nu ii cunosti inca dar ar mai fi o cauza. Poate tu te tii prea mult scai de ea si crede ca ar fi ciudat pentru ea sa stea doar cu tine, eh acum ii trebuie si ei putin "aer" daca e asa cum zic eu...Depinde acum nu ne-ai spus si ceva despre tine si relatia dintre tine si prietena ta deci nu pot sa iti raspund exact, acum nu pot vorbi pentru toti dar sper ca te-a ajutat si ai inteles ce am ziswinking

| Jadis a răspuns:

Prietena are dreptate. Nu ar trebui sa mergi cu ea. Daca nu vrea... oricum chiar are dreptate si eu as proceda la fel

| pyma a răspuns:

Dacă au vorbit toţi să vină fără pereche, ok, dar dacă numai ea face aşa, naşpa...

| pauladrian a răspuns:

Eu n-as accepta asa ceva...adica sa mearga la petreceri singura. Daca merge cu prietenele la un suc e altceva. E naspa situatia, daca nu vrea sa mergi cu ea...inseamna ca ori ii e rusine cu tine, ori nu tine la tine, ori nu stiu.

| SugarAndSpice a răspuns:

Eu cred ca e egoista daca nu te vrea la petreceri cu ea. Alceva nu stiu... Poate ca ii e rusine ca sa fie cu tine la vreaun party. Poate prietenele ei iau spus sa nu te ea cu ea. Habar nu am. Dar sper ca totul se va rezolva
Bye

| Mik3 a răspuns:

Poate ca ii este rusine cu el, si nu vrea sa o vada ceilalti cu tine happy

| VladuZ0R a răspuns:

Sincer, ar trebui sa ii explici situatia si sa ii spui sa se puna in locul tau! Ma, sincer, mie nu mi se pare normal sa faca asta. Doar daca e o fire mai "libertina" si "nonconformista".

| miruna3034 a răspuns:

Pai... ar trebui sa vb cu ea... stii? comunicarea e un pas ininte. dar faci cum vreiwinking

| daniela_9448 a răspuns:

Daca te iubeste si e mandra cu tine te ia si pe tine, daca nu vrea insemna ca e ceva care pute

| alex222 explică:

Să îi fie rușine de mine, nu se pune problema...
Mai libertina, să vrea putin "aer" alea alea... când i-am dat, a călcat strâmb...

Imi sună ciudat sa se ducă la petrecerile celor din clasa ei fara mine. Excursii fara mine chiar daca se poate cu mine... (altele de la ea de acolo isi iau prietenii). si tot asa sunt mai multe faze...

Multumesc mult de pareri!

| alex222 explică:

Multumesc pentru parerile voastre...
Eu am incheiat cam toata treaba...
Eram atat de confuz incat nu puteam gandi limpede si am apelat la voi.

| nadyewa a răspuns:

Nu stiu ce sa. ti spun! singurul raspuns care il am pentru tine, ie ca sunt 2 ani intre voi, ani in care nu ati reusit sa va descoperiti placerile reciproce, sau ma rog, nu sunteti destul de deschisi unul cu celalalt. Posibil sa nu comunice unul dintre voi deschis? asta inseamna a ascunde ceva? iar faptul ca nu vrea sa mergeti impreuna in locuri unde ie loc de 2! pai asta chiar ie o problema, nu vreau sa ma intelegi gresit dar asta nu mai ie relatie(iubit, iubita), odata ce accepti a avea un iubit, cred ca accepti totul, ce apartine de acea persoana, inclusiv mofturi etc, daca in timp de 2 ani nu ati ajung la un consens pana acum, eu cred ca nu. ti ramane dacat sa renuti sau doar sa te complaci in situatie, imi pare rau dar nu mi se pare ceva bun din asta, ma rog ie doar o idee a mea, mai departe tu simti, faci dupa voie, sau de nevoie, iti doresc succes