| Animeforlifee9921 a întrebat:

Cum le-as putea demonstra alor mei ca petrecerea de Halloween trebuie sa fie distractiva si nu stresanta cum o considera ei?
Am o traditie ca in fiecare an de Halloween sa dau o petrecere cu colegii,iar ei nu prea sunt de acord cu petrecerile si nici cu Halloween-ul,sunt mai religiosi. Li se pare prea multa bataie de cap,cum zice mama: "ne chinuim atata,bani si timp pierdut ca sa ce,sa vina colegii tai sa bage in ei?". Ea pentru petrecerea de poimaine nu a miscat un deget in toata casa,a trebuit sa ma ocup eu cu tot,de la mancare pana la decorat. Eu inteleg ca se duce la munca,dar zilele astea a avut liber si putea sa ma ajute si pe mine,macar sa ma ajute sa agat niste decoratiuni unde nu ajung, avand in vedere ca sunt scunda. Stiu ca pare ca nu am ce face si ca sunt rautacioasa,dar macar sa nu se mai planga,avand in vedere ca niciodata nu m-a ajutat si pe mine. Poate o sa spuneti ca inca mai sarbatoresc la varsta mea, dar mereu mi-a placut sarbatoarea asta, dupa Craciun si o petrecere in tot anul nu strica.
Voi ce parere aveti despre Halloween?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| J0B0MAT a răspuns:

Halloween-ul e cool, dar mama ta are dreptate.Este obosită de la muncă și nu are timp pentru toate copilăriile.În plus, mi se pare că face prea mult prin faptul că îți dă bani să organizezi petreceri.În mod normal de Halloween sau orice altă petrecere, pun toți participanții bani.Și se organizează la localuri, acasă e mai mult de muncă să stai să aranjezi tu și să strângi după toți, ceea ce iarăși e de înțeles că nu are timp și dispoziție să facă.
Mai bine mergi cu prietenii undeva și puneți toți bani și astfel scăpați de oboseala organizării și dezorganizării.

20 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Doar pe mine ma deranjeaza ca voi sarbatoriti niste traditii americane care au la baza alte traditii mai vechi pagane?
Sa nu uitam ca Coca Cola l-a inventat pe Mos Craciun
Cat despre ce tine de casa ta este si normal, vor veni mai multi si cu siguranta care se va imbata care cine stie ce va face.
Deci mama ta are motive de stres.

| Eireann a răspuns (pentru Simpatic):

Sunt de fapt celtice din Scotia si Irlanda, au ajuns in State pe cand cu imigratia in masa a irlandezilor din cauza foametei. Si Craciunul are loc in Decembrie pentru a se suprapune si a inlocui cu timpul unele sarbatori pagane, nici cu asta nu esti de accord? Si nu l-a inventat Coca-Cola, ei doar au inventat aspectul cu care ne-am obisnuit -barba alba, costumul rosu dar traditia cu batranul care aduce cadouri copiilor exista de multe secole, mai ales in Danemarca.
Dar ai dreptul sa te deranjeze ce vrei tu! Stai deranjat si imbufnat cat noi ceilalti ne distram si nu luam totul prea in serios.

| dullcat a răspuns (pentru Simpatic):

Eu ma gandesc ca, de exemplu, bradul este tot o traditie pagana si totusi nimeni nu este impotriva asa de vehement cum e cu Halloween.Valentine's day iarasi este american si, din nou, toate magazinele se conformeaza, oamenii cumpara ciocolata, ursi de plus si alte prostioare la greu.

| Simpatic a răspuns (pentru dullcat):

Am si zis de Mos Craciun si faptul ca Coca-Cola au comercializat asta.
Contrar la ce abereaza Eireann adica o alta frustrata cititoare de google, caci cu google si A.I. acum orice incult se da cult; sunt de acord si cu Craciunul si cu VD si cu Halloween si cu Ziua tuturor Sfintilor, ideea este ca noi ca si popor in loc sa fim original ne cream false sarbatori, copiem pe altii, nu suntem originali, cum nici americanii nu sunt.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

O prostie petrecerea de Halloween, ar trebui sa renunti la asa ceva deoarece este o sarbatoare macabra importata din America, oricum nu te va ajuta la nimic in viață sa sarbatoresti asemenea prostii, bani aruncati, are dreptate mama ta, acum cand sa scumpit mincarea risipesti banii sa aiba altii ce minca si voi face ti foamea pentru o sarbatoare care nu are niciun farmec.

| Ilovedinero a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Ba frt, daca vor sa se distreze lasa-i sa se distreze. Daca tie ti-a trecut vremea nu le scrica si altora hazul. Daca tu n-ai bani de " risipit" nu le comenta altora care au.Tu cand erai mic nu mergeai la colindat? Nu mergeai cu "udatul" cu sorcova? Daca tu nu ai tinut aceste traditii si ti-a expirat viata macar nu le mai strica cheful de viata celor care vor sa se distreze si cqre chiar au o viata inainte

| dullcat a răspuns:

Chiar vineri am mers la o petrecere, a fost tare fain.Eu tind sa tin cu mama ta aici, sorry.laughing Una e la un local si alta e la tine acasa, plus ca mi se pare normal sa te ocupi tu si nu ar trebui sa zici asa de mama ta stiind ca ei nu-i place ideea. Daca voiai ajutor puteai sa-l ceri, ea nu iti poate citi gandurile.

| dullcat a răspuns:

Cristi, e o simpla petrecere, nu inseamna ca sarbatoresti ceva.Si de Craciun se imbraca lumea tematic si nu inseamna ca il sarbatoresc pe Mosul prin puloverele cu reni si alte prostioare. Daca iti place universul sf sau orice rupt de realitate, cu atat mai fain e sa te costumezi in ce vrei tu.Noi ne-am imbracat in personaje din desene animate doar folosind hainele avute in dulap, nu am cumparat absolut nimic.Deci nu e obligatoriu ca toata treaba sa fie despre consumerism si risipa.Stai calm, nu-l celebreaza nimeni pe ala cu coarne, ci repet, e doar un alt prilej de distractie.

| Catrice a răspuns:

Este stresanta din punctul de vedere al gazdei.

| VoidEternal a răspuns:

Halloween mă lăsa absolut rece.

| Eireann a răspuns:

Eu nu fac o petrecere de Halloween dar de obicei ne strangem cativa prieteni sa ne uitam la un film de groaza, facem impreuna niste gustari, bem bloody mary si povestim. Anul trecut ne-am facut mici cadouri tematice - pachete de carti de tarot, tablite ouija, pietricele cu rune, chestii din astea.
Sa gazduiesti o petrecere la tine acasa poate sa fie destul de stresant, dar daca mama nu vrea sa te ajute poti sa chemi o prietena si pregatiti impreuna (si daca e prietena buna poate se invoieste si sa te ajute sa faci curat dupa petrecere).

| TheGentleman a răspuns:

Este atât de greu să pricepeți că unora le place Halloween, altora nu? Și în general unora le plac petrecerile, iar altora nu?

De ce nu mergeți în club, e decorat tot, vă costumați, vă distrați și aia e, fără prea multă bătaie de cap.

Sau de ce nu mergeți la cinema, la Five Nights at Freddy's, ori la Talk to Me? Sunt numai bune de Halloween

| Animeforlifee9921 explică (pentru TheGentleman):

Mie nu imi plac filmele horror, iar colegii mei nu sunt lasati la club, printre care ma aflu si eu, dar mersi oricum pentru recomandare, cand vom fi mai mari putem sa luam si asta in calcul.

| Miruna333 a răspuns:

Cand mai vine cu argumente idioate de genul,, ne chinuim atata, bani si timp pierdut ca sa ce, sa vina colegii tai sa bage in ei'' explica-i ca este vorba de amintiri, petrecet timp impreuna cu e si va simtiti bine, asta e tot ce conteaza, nu totul se rezuma la timp pierdut si bani, viata e prea scurta si oamenii se plang la orice pas, de absolut orice.
La organizarea petrecerii, nu sunt de acord cu tine, daca ea nu a spus ca te va ajuta, nu ii poti scoate ochii pentru,, ce putea sa faca si nu a facut''. Nu a miscat un deget, insa, este petrecerea ta. Inteleg ca ai fi vrut sa te ajute si asa ar fi fost ok, insa, nu a fost cazul si nu o poti invinovati. Ea nici nu intelege cat de importanta e petrecerea pentru tine, daca ar fi inteles, poate ar fi fost diferit.
Da, sarbatoresc, e distractiv. Nu conteaza cati ani ai, conteaza sa te distrezi

| Ilovedinero a răspuns:

Sa le explici ca Halloween-ul nu este o sarbatoare necredincioasa.Este ca si iluminatia, cam acelasi lucru.Cu ajutatul. sunt de acord cu mama ta, daca sunt colegii tai, tu faci si dregi, nu cred ca le faci tu mancare cand vin prietenii lor in vizita. Spunele doar ca celelalte petreceri care s-au tinut la alti colegi ai fost si tu prezenta si asa e corect.Eu despre Halloween sincer am o parere ff buna.Si eu il sarbatoresc in fiecare an in Anglia la fratele meu.Acolo chiar e o sarbatoare de traditie, totul este decorat si toti oamenii sunt imbracati in costume.

| Ilovedinero a răspuns:

Fara absolut niciun argument spui " esti idiot" spune direct ca ai ceva cu mine ca te-am facut batran si expirat acum ceva timp, asa e nu ca te-am facut eu te-a facut cine te-a facut dar in fine..esti doar un expirat care nu stiu exact ce cauta pe retele de socializare, cel mai probabil are copii cu nepoti da nu-l suna pentru ca are o gandire comunista si nu e deschis la nmc nou si tot eu sunt " idiotul" macar vezi-ti dracu de treaba si nu te mai baga in seama cu mine moșneagule

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Iti poti chema din prieteni sa aranjati tot ce aveti de aranjant.Sa nu mai fi singura,sa nu te ocupi decat tu de asta.
Toti care petreceti,petreceti de cat aveti, nu iti mai implica mama.
Adunati bani (pe parcursul anului sau cand vreti ) si avand suma x, petreceti de suma adunata, mancati, va distrati, beti etc.
Si nu o sa mai ai probleme cu mama ta.

| Darius50boss a răspuns:

O sărbătoare drăcească care nu este bună pentru oamenii care cred în Dumnezeu!

| Alexia2121 a răspuns:

La partea cu Haloween-ul e primul an in care nici eu nu am făcut petrecere, m-am maturizat și mi-am dat seama ca sărbătorim chestii demonice de Haloween și am zis pas, dar ai dreptate, nu trebuie sa fie așa rea și zgârcită dar din păcate n ai ce face dacă așa e ea.îmi pare rau