| Mivelyn a întrebat:

Salut TPU! Am nevoie de o recomandare. Recent m-am apucat de creat un website in wordpress, am cateva cunostinte in IT dar vreau sa merg mai departe, puteti sa imi recomandati un site online unde as putea sa invat programare?

ATENŢIE! Legea nr. 8 din 1996 pedepseşte pirateria şi distribuţia ilegală de materiale pe Internet. Nu posta linkuri care încalcă drepturile de autor. În ipoteza unei acţiuni juridice, TPU.ro poate fi obligat de lege să furnizeze IP-ul tău şi restul datelor de identificare despre tine.

Postarea unui mesaj implică asumarea tuturor riscurilor din partea ta.
De asemenea, accesararea unor linkuri de pe site-uri îndoielnice poate duce la virusarea calculatorului tău.
Răspuns Câştigător
| marin1988 a răspuns:

Nu prea merită să-ți bați capul cu html. Eu am fost la filologie în liceu și am făcut TIC unde am învățat puțin html. Am fost chiar la olimpiada județeană la tic și am luat locul 3 laughing dar html e simplu, îl poți învăța repede, însă nu înseamnă deloc programare. Îți recomand și eu să încerci să rezolvi cursul de pe https://wellcode.ro E fix ce zici tu că vrei, de la 0. Mie mi-a fost greu să îl termin neavând deloc background în programare, dar până la urmă am reușit că am tot pus întrebări.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Vin cu un raspuns tarziu, dar mare atentie la acesti wellcode care sunt scammeri de joasa speta, semnezi un contract ordinar online si daca nu dai toti banii te dau in judecata, sunt zeci de marturii pe net care spun lucrul acesta:

https://www.youtube.com/watch?v=U2wyP3lmjyI

https://www.tpu.ro/......rte-vreau/

Programatori, neprogramatori acesti ingineri stagiari de pe la google care au dat cu matura pe acolo au inteles un lucru si anume ca pot specula pe aceasta piata a programatorilor > pentru ca programatorii ajung sa castige salarii foarte mari.
Insa nu uitati un lucru sunt mai multe feluri de programatori si anume cei care au urmat scoli si au inceput inca din gimnaziu cu informatica, apoi au facut la liceu intensiv info si mai apoi facultate si programatorii care au invatat singuri, autodidacti citind carti si batandu-se cu capul de pereti, si unii si altii sunt la fel de buni.
Unde mai pui ca marii hackeri ai lumii care sunt si foarte buni programatori au invatat singuri nu urmand cursuri si trainere la speculanti si hoti! Si cand vorbim de hackeri vorbim de cei care isi creaza singuri uneltele de atac nu de orice novice care a invatat de pe net sa faca teste de penetrare retea;)

| catabalint23 a răspuns:

Eu m-am apucat de wellcode.ro si pana acum am inteles tot. Ce e genial e ca iti trimiti codul si iti zic automat daca e bun sau nu

| Mivelyn explică (pentru catabalint23):

Cod nu prea stiu sa scriu, as vrea sa invat de la 0, nu cred ca ar fi greu daca stiu un pic de html nu?

| andreierdna91 a răspuns (pentru Mivelyn):

Daca vrei sa lucrezi in continuare cu Wordpress si sa aprofundezi si cu ceva cod scris de tine, invata PHP. Gasesti o gramada de materiale video pe Youtube, gratuite.

| marin1988 a răspuns (pentru Mivelyn):

Nu prea merită să-ți bați capul cu html. Eu am fost la filologie în liceu și am făcut TIC unde am învățat puțin html. Am fost chiar la olimpiada județeană la tic și am luat locul 3 laughing dar html e simplu, îl poți învăța repede, însă nu înseamnă deloc programare. Îți recomand și eu să încerci să rezolvi cursul de pe https://wellcode.ro E fix ce zici tu că vrei, de la 0. Mie mi-a fost greu să îl termin neavând deloc background în programare, dar până la urmă am reușit că am tot pus întrebări.