| Andreea213 a întrebat:

A citit cineva cartea sau a vizionat cineva filmul Rebecca (1940)? Imi scrieti si mie rezumatul? Despre ce e?

Răspuns Câştigător
| IonelaMacovei a răspuns:

O tanara naiba si timida (al carei nume nu il aflam din film) tine companie bogatei doamne Van Hopper. Aflate la Monte Carlo, il intalnesc pe Maxim de Winter- un aristocrat vaduv care se simte atras de farmecul inocent al tinerei. Cei doi se casatoresc si merg sa locuiasca la conacul din Manderlay. Servitorii casei sunt reticenti in a o accepta pe noua stapana, in special menajera Dna Danvers care, obsedata de personalitatea primei stapane -impunatoarea Rebecca de Winter, ii pastreaza amprenta cu sfintenie in toata casa.
Intimidata de sinistra d-na Danvers si de noile responsabilitati, Dna de Winter incearca sa pastreze o relatie buna cel putin cu Max insa acesta, ros de amintiri si furii ascunse, este iritat de orice ii aduce aminte de Rebecca. Innebunita de umbra decedatei, tanara este aproape impinsa la sinucidere. La sfarsitul unei petreceri nereusite, ea ajunge sa afle misterul care plana in jurul mortii Rebeccai a carei amintire arde o data cu Manderlay.

1 răspuns:
| fara0nume a răspuns:

O tanara naiba si timida (al carei nume nu il aflam din film) tine companie bogatei doamne Van Hopper. Aflate la Monte Carlo, il intalnesc pe Maxim de Winter- un aristocrat vaduv care se simte atras de farmecul inocent al tinerei. Cei doi se casatoresc si merg sa locuiasca la conacul din Manderlay. Servitorii casei sunt reticenti in a o accepta pe noua stapana, in special menajera Dna Danvers care, obsedata de personalitatea primei stapane -impunatoarea Rebecca de Winter, ii pastreaza amprenta cu sfintenie in toata casa.
Intimidata de sinistra d-na Danvers si de noile responsabilitati, Dna de Winter incearca sa pastreze o relatie buna cel putin cu Max insa acesta, ros de amintiri si furii ascunse, este iritat de orice ii aduce aminte de Rebecca. Innebunita de umbra decedatei, tanara este aproape impinsa la sinucidere. La sfarsitul unei petreceri nereusite, ea ajunge sa afle misterul care plana in jurul mortii Rebeccai a carei amintire arde o data cu Manderlay.