| xCookiieMonster a întrebat:

animeul Bokura ga Ita este la fel ca Lovely complex? pentru ca as vrea sa ma uit si as vrea sa stiu asta. funda cui imi zice daca e si despre ce e vorba si daca merita sa ma uit la el. pupici:*

Răspuns Câştigător
| Wowhow a răspuns:

Buna! happy Nu, nu sunt la fel.Bokura ga ita este mai mult un anime josei, adica destinat femeilor mature(~18+), care au trecut de perioada adolescentei si se gandesc la viitorul lor mai mult(casatoria, de exemplu). In acest anime o fata se casatoreste cu un baiat si personajele sunt mai mature ca in Lovely complex.In Lovely complex publicul tinta sunt adolescentii/adolescentele.Personajele sunt si mai tinere, nu stiu ce e iubirea si nu se pune accentul la fel de mult pe profunzimea sentimenetelor si pe suferinta pe care o provoaca, ca in celalalt anime. Lovely complex e un anime shoujo. Personal il prefer pe cel din urma, pentru ca e mai amuzant si mai lejer.In Bokura ga ita treburile se complica si deja totul capata un aspect tragic/serios/dramatic si problemele pe care le implica societatea isi fac aparitia.Nu le-am scris descrierea, pentru ca m-am gandit ca o poti gasi usor si nu e nevoie. Daca totusi ai nevoie sau daca mai ai intrebari poti sa-mi spui si te voi ajuta cu foarte mare placere happy. Deci nu-ti recomand Bokura ga ita decat daca ai chef de ceva mai matur. Sper ca ai reusit sa deslusesti ce am scris eu pe aici, pentru ca mi-e greu sa ma controlez cand vine vorba de animeuri.laughing Bafta! :*

| xCookiieMonster explică (pentru Wowhow):

Mersi foarte mult. dar la ce anime mi-ai recomanda?

| Wowhow a răspuns (pentru xCookiieMonster):

N-ai pentru ce! :* Chiar mi-a facut placere.happy Depinde de ce gen de anime te-ar interesa. Mie mi-au placut One piece, Ao no exorcist, Kodocha(preferatul meu, super amuzant, dar in ultimele episoade apare melodrama), Kimi ni todoke, the world god only knows, Karin(shoujo cu vampiri), Kuroshitsuji I, Peach girl(recomandat), Aishiteruze Baby...Astea aprtin mai multor genuri, desi am incercat sa pun totusi mai multe shoujo. Daca mai vrei si altele din genul asta sau daca te intereseaza si alte genuri, iti stau la dispozitie, numai sa-mi spui.Am o lista personala lunga de unde sa aleg laughing

| xCookiieMonster explică (pentru Wowhow):

As vrea niste anime gen( shugo chara, lovely complex, special A sau zero no tsukaima daca te -ai uitat la ele :X) ce anime imi recomanzi? am incercat sa ma uit la peach girl dar e in engleza si nu prea intelegsad iar in romana nu am gasit animeul sad

| Wowhow a răspuns (pentru xCookiieMonster):

Kimi ni todoke, the world god only knows, Karin, Kuroshitsuji(asta e sigur in romana, e foarte popular), Aishiteruze baby, Princess Princess(super amuzant si in ro), Skip beat(foarte asemanator), Gakuen Alice, Hiyokoi, Yumeiro Patissiere(foarte dragut), Kaichou Wa Maid-sama!(super popular, cred ca si in romana), Kin'iro No Chord(trebuie neaparat sa-l vezi, chiar merita). Astea ar fi cele pe care mi le amintesc momentan.Nu stiu daca sunt toate in romana pentru ca eu le-am vazut in engleza, dar chiar iti recomand sa le cauti, toate sunt super.Sa-mi spui daca ai gasit ceva sa-ti placa in lista asta. :*

| xCookiieMonster explică (pentru Wowhow):

O sa incep sa ma uit la kaichou wa maid sama. daca iti mai amintesti mai vb. mersi mult cred ca te am epuizat la atatea intrebari la care singura daca depunea efort aflam:X ei dar ma bucur ca macar cineva de pe site e scumpica asa ca tine happy

| xCookiieMonster explică (pentru Wowhow):

Wow ce super este kaichou wa maid sama ..mersi mult ca mi l-ai recomandat..este cea mai tare :X:*tongue

| Wowhow a răspuns (pentru xCookiieMonster):

laughing Da, chiar e dragut anime-ul.Ma bucur sincer ca ti-am fost de ajutor.Stiu cat e de urat sa nu mai gasesti la ce sa te uiti, am trecut prin asta. big grin Daca vrei, sa ma tii la curent cand termini vreun anime, sa-mi spui cum ti s-a parut(in caz ca vrei sa scimbi pareri cu cineva) si eu te anunt cand mai dau peste ceva sau cand imi mai amintesc vreunul. Si eu sunt acum in cautare, dar de alte genuri. Sper sa gasesc laughing. Spor la vizionare! happy

| xCookiieMonster explică (pentru Wowhow):

Ce gen de anime cauti? ca poate iti spun eu vrunul? p. s ma uit si la alte genuri de anime nu doar la din astea dar astea imi plac cel mai mult :Xtongue

| Bitzy a răspuns (pentru Wowhow):

Bună! Am să îți spun și eu o întrebare happy
Răspunsurile tale sunt foarte folositoare...Dar eu am văzut Bokura ga Ita (doar 10 episoade) și nu mi s-a părut matur. Până la urmă e vorba de adolescenți, la liceu. Apropo...Tu ai văzut tot anime-ul? Complet? Dacă da, pe ce site? Sper că nu te deranjează întrebările mele happy
Pa.pa!

| Wowhow a răspuns (pentru Bitzy):

Salut! happy Sigur ca nu ma deranjeaza, chiar imi place sa stiu ca raspunsurile mele sunt folositoare.Da, am vazut Bokura ga ita complet, dar a fost mai demult, acum cativa ani, si de-asta nu mi-l mai amintesc prea bine.Stiu doar sentimentele si unele impresii pe care le-am avut pe parcursul vizionarii.Intr-adevar,abordeaza teme comune multe anime-uri pentru fete : liceul,prima dragoste,nedumeririle si falsele interpretari.Dar e mult mai mult de atat si in loc sa trateze aceste teme cu umor sau cu nonsalanta,starile predominante sunt tristetea, regretul, dezamagirea, durerea cauzata de tradarea din partea persoanei iubite, incalcarea increderii.De asemenea, apare si un alt element de multe ori tabu in animeurile shoujo comune, in care si un simplu sarut e un pas imens pentru 2 indragostiti, si anume prima noapte(sau zi, nu-mi mai amintesc bine big grin) de dragoste.Cu riscul de a ma repeta, mai insist putin asupra ideilor de dinainte.E posibil sa fie si unele momente amuzante, chiar nu mai stiu, dar pe mine nu reusesc niciodata sa ma amuze daca atmosfera e una trista.Personajele trebuie sa-si asume responsabilitati,chiar cu riscul de a-i rani pe cei la care tin,pe care tin la ei, sau chiar pe ei insusi, sa reuseasca sa depasasca fara a intra in depresie o dezamagire in dragoste, adica pur si simplu sa priveasca totul ca niste adulti, chiar daca personalitatea lor e usor influentabila si incomplet maturizata.Personal il consider un anime super trist, dar care iti da o lectie de viata.Nu e exact genul meu, in sensul ca nu-mi place sa simt durerea caracterelor, ocolind orice serie mai trista, dar la asta chiar m-am uitat pana la capat si am incercat sa rezist.Cred totusi ca nu toata lumea e ca mine, deci pentru multi poate e usor de vizionat happy In privinta site-ului, chiar nu pot sa ma pronunt, cel putin nu momentan, pentru ca a fost acum multa vreme.Eu am vazut versiunea in engleza, nu stiu daca exista si in romana. Daca totusi nu gasesti, imi poti spune si voi cauta si eu. Iti multumesc pentru intrebare, m-ai mai dezmortit putin laughing Poate o sa reiau iar seria asta happy Sper ca a fost de folos. Poti oricand sa-mi spui daca mai ai si alte intrebari happy

| Wowhow a răspuns (pentru Bitzy):

laughing Acum am observat ce prostie am scris mai sus, la raspunsul castigator. laughing Nu e un anime josei si aia 2 nu se casatoresc, din cate imi amintesc eu.Se pare ca m-am gandit la 2 anime-uri simultan(mai e unul care seamana cu asta si care intr-adevar e josei, plus ca personajele principale se marita) si asta e ce a iesit blushing Pardon big grin Dar in afara de amanuntele astea 2, tot ce am scris e adevarat. happy

| Bitzy a răspuns (pentru Wowhow):

Chiar că ești "wow"! Ai amplificat subiectul foarte bine! Mulțumesc mult pentru lămuriri!
Eu am vizionat anime-ul aici :
http://www.manga-kids.com/category/anime-ro-sub/bokura-ga-ita-ro-sub
Doar că nu știu când apare episodul 11... pe ce dată.
Îți mulțumesc încă o dată!

| Wowhow a răspuns (pentru Bitzy):

N-ai pentru ce! :* Scuze daca am insistat prea mult, desi am incercat totusi sa nu scriu tot si sa ma rezum doar la anumite chestii.Mai erau multe de scris laughing Nici eu nu gasesc alt site cu mai multe episoare subtitrate in romana.Ma bucur ca am putut fi de ajutor happy