| DidyyDyana a întrebat:

Am o problema serioasa... daca sunteti draguti... ma veti ajuta :
>- Nu pot scapa de fostul iubit...
>- Cum scap de el?
>- Am incercat sa ii spun ca nu il mai plac, l-am ignorat dar tot nu ma lasa in pace!
AJUTOR! NU STIU CE SA MAI FAC!

Multumesc TPU!

Răspuns Câştigător
| AsTheLove a răspuns:

Buna Diana.
Nu m-am gandit ca un baiat poate fi asa.Ma gandeam la fete... Oricum,daca el simte ceva pentru tine,fi sincera cu el,dar spune-i usor ca sa nu-i ranesti sentimentele. Daca nu te lasa in pace,nu incerca sa tipi la el sau sa-l ignori,presupun ca ai mai multi prieteni baieti. Daca ai unul mai dragut, spune-i fostului iubit ca tie,, iti place foarte mult de...''. Poate daca ii spui cum urmeaza acum sa scriu va intelege:
,, Uite [numele baiatului], eu nu te mai iubesc.Eu vreau doar sa-ti spun ca iubesc pe altcineva si m-am ''cuplat'' cu cineva(nu arata ghilimelele lui). Putem fi prieteni, dar nu mai mult.Te-am iubit odata, dar acum nu mai simt nimic pentru tine! Intelegi?''

Sigur va merge! Bafta! :* :*
AsTheLove

| Anonimus12468 a răspuns (pentru AsTheLove):

Mi-ai furat ideea. >sad Nu e frumos ce ai facut, nesimtit-o.

| AsTheLove a răspuns (pentru Anonimus12468):

Nu este vina nimanui ca ti-a luat tie vorbele din gura! Asa ca mai controleaza-te cu aceste cuvinte urate care definesc un caracter al unui om foarte urat!

| Anonimus12468 a răspuns (pentru AsTheLove):

Ba da este vina ta! Eu am scris prima, iar tu te-ai luat dupa mine si ai mai si luat unda straight face Si mai lasa cuvintele astea savante ca se vede ca nimeni n-ar da nici 2 bani pe ele. Si tu ar trebui sa fii cea care ar trebui sa se controleze, Mai ales sa fi mai originala nu sa mori fiind o copie a cuiva. Te rog frumos...

| Anonimus12468 a răspuns (pentru AsTheLove):

Looser

| AsTheLove a răspuns (pentru Anonimus12468):

Eu nici macar n-am citit comentariile...te rog frumos!

| Anonimus12468 a răspuns (pentru AsTheLove):

Asa asa. Acuma baga scuze. Pfffffff cine ar crede asa ceva. Te rog frumos sa gandesti cu acel cap pe care presupun ca il ai

13 răspunsuri:
| Latinmoon a răspuns:

Buna!
Spune-i ca nu il mai vezi ca pe un iubit si ca sunteti doar prieteni acum iar tu ai decis sa nu mai ai iubit o vreme.
Intreaba-l daca este de acord cu asta daca nu sa te lase in pace...
Sti ca baiatul asta s-ar putea sa mai tina la tine asa ca ai face bine sa nu-i ranesti sentimentele si sa-i spui finut ce ai de spus.
Te pup, pa pa! :*

| DidyyDyana explică (pentru Latinmoon):

Mersi pentru sfat... daca nu mai primesc alte sfatur iti voi da funda!

| Latinmoon a răspuns (pentru DidyyDyana):

Cum zici!

| ceaiuldetei a răspuns:

Am postat ceea ce îți scriu ție aici, pentru o fată care avea niște dileme. Sper să fie folositor. Și la tine și la ea.

Citește și reține ceea ce te interesează. Restul înlătură.

Ce decide el să facă după primirea unei vești care i-a picat greu la inimă sau stomac, nu mai e problema ta, dar ar fi bine să îl menajezi și să îi explici clar, ca să poată să înțeleagă repede, fără să o lungească și să se agraveze toată treaba.
Fă-ți datoria față de tine, spune-i din prima, clar și scurt că vrei liber și că ai alte lucruri la care să te gândești și care pentru tine sunt mai importante, că așa s-a întâmplat să fie.

Spune-i că dacă se apucă de șantajat, nu rezolvă mare lucru - în afară de faptul că mai spune încă un adevăr despre el - care îți poate servi și mai mult la ceea ce vrei tu să îi spui.

Spune-i că te muți din oraș, spune-i că pleci într-o vacanță. Sau pur și simplu decide-te și lasă-i un mesaj, dacă ai impresia că nu va fi receptiv la discuție față în față, apoi închide-ți sursele de contact o perioadă - telefon, cont de facebook, e-mail, yahoo messenger și ce se mai folosește.

Spune-i că asta e viața și că viața e dură și că în ea nu-i veșnic pe vrute și că e liber să facă ce dorește, așa cum și tu ești liberă să faci ce dorești.

Dacă începe cu "tu ești viața mea, te iubesc, nu mă lăsa", spune-i că oamenii vin și pleacă, indiferent cât de tare se iubesc.

Nimeni nu este obligat să stea sau să mai rămână lângă cineva, de vreme ce a încetat să se mai simtă bine - și asta nu înseamnă că îl lași la greu, înseamnă că mai rău ți-e cu el, decât dacă ai fi de exemplu singură și nu neapărat cu altul.

Poți să îi motivezi decizia ta în mai multe feluri. Acum, rămâne să vezi singură la ce crezi că poate fi receptiv.

Dacă se apucă de amenințări și lucruri de astea dulci și focoase, care se mai fac în amor, poți să îi spui "cum crezi tu că mai rămân, când tu-mi zici că mă iubești și pe urmă începi să mă ameninți?"

Fii deschisă și naturală, ai răbdare și limpezește-ți gândurile, fă-ți curaj și eventual, dacă vrei să îi spui pe șleau față în față, ia o prietenă sau un prieten cu tine, mergeți la o cofetărie sau cafenea, discutați ce aveți de discutat și asta este, fiecare-i pe drumul lui, oricât de nașpa e uneori să fii singur când nu ești pregătit.

Viața e dură și trebuie luată ca atare, indiferent de cât de multe mărunțișuri frumoase există în ea. Unele lucruri se termină mai devreme, altele prea târziu. Vezi și tu în ce categorie stă treaba. Succes și liniștește-te. Nu ai de ce să te simți vinovată pentru că vrei să fii, de exemplu, mai puțin încorsetată și mai mult liberă. Curaj.

Să îți fie cu folos.

| Anonimus12468 a răspuns:

Uite ce e de facut. La mine a mers. I-aun baiat care sa-ti fie un prieten bun si prefa-te in fata lui ca esti cu el. Daca nu te lasa in pace gaseste ceva si umileste-l de fata cu prietenii, familia, mai multa lume, sau fa-l de rusine de fata cu multa lume.
Sper ca te-am ajutat. Funda?

| StopShowingOff a răspuns:

Daca te suna, ii dai unui prieten sa raspunda si sa-i spuna ca esti in dus si ca nu poti vorbi.

| cristi9740 a răspuns:

Stergel de la preteni de pe facebok, din telefon sispuneio in fata