| Copila2016 a întrebat:

imi poate explica cineva seria naruto pe scurt? Nu am vazut decat primele 2-3 sezoane dupa m-am apucat de boruto ca imi place mai mult, vreau sa stiu cam cum a devenit hokage, de ce se lupta cu sasuke, de ce sasuke s-a dus la orochimaru si al cui copil este sarada si povestea mai pe scurt.

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Naruto este un anime franciza, incepe cu serialul Naruto (in care acesta avea varsta lui Boruto), urmat de Naruto Shippuden in care evenimentele continua si dupa Boruto.

Pe scrut Naruto e aparent blestemat are in el un spirit vulpe cu 9 cozi, dar visul lui e sa ajunga Hokage. Anjunge in aceeasi echipa cu Sasuke ultimul din clanul sau dupa ce fratele sau mai mare si-a ucis toata familia, acesta vrea sa se razbune, si cu Sakura care e indragostita de Sasuke.
Cei 3 trec prin multe peripeti si intreg plotu e incurcat, dar pe scurt Sasuke se aliaza cu Orokimaru ca sa se razbune pe Itachi, Oro ii vrea corpul lui Sasuke. Naruto pleaca in cautarea lui, dar nu il prea gaseste, in schimb o elita denumita akatsuki vrea toate bestiile cu cozi (9 la numar) printre care si vulpea cu 9 cozi a lui Naruto.
Sefu lor Madara (cel ce isi spune astfel) provoaca un razboi mare (echivalent a World War) in care partici 5 teritori ninja care de obicei erau in conflict. Aici plotu e iar diversificat, dar in cele din urma razboiul e castigat de Alianta. Sasuke si Naruto isi rezolva conturile, iar dupa incaerare ambi isi pierd o mana, Naruto si-o reface, Sasuke nu tocmai, in schimb e fortat sa paraseasca Satul.
Naruto erou de razboi devine Hokage. Povestea lui Sarada e clarificata in Boruto, se pare ca Sarada r fiica Sakurei, dar la nastere a asistat si Karin si a interferat cu ADN-ul ei.