| anonim_4396 a întrebat:

Care este filmul vostru preferat? Dar serialul?

25 răspunsuri:
| gemeni6226 a răspuns:

Am foarte multe filme preferate incepind din anul 1930, terminind cu anul 2017. Daca socotim pentru fiecare an minim zece filme dar sunt ani in care am si 30 de filme preferate inseamna ca am cel putin 870 de filme preferate.

| aditimus a răspuns:

Pianistul / Seinfeld

| Apokales a răspuns:

Nu-mi plac serialele, nu prea am vazut. Poate sa zic: "Hannibal", imi place cum joaca Mads Mikkelsen. Filme am vazut prea multe, dar rar m-am uitat la unul de 2 ori. As zice Joker (2019).

| NotNamed a răspuns:

Film: Angels & Demons
Serial: Ancient Aliens (Documentar)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

-
Breaking Bad.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tacerea mieilor.
Criminal minds.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ai vazut Clarice?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Un singur episod.
Tu?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

La fel, am vazut doar primul episod.
Scena din biroul AG-ului, cand pe muzica dramatica Clarice era informata despre cum viitorul ei sef ii poarta ranchiuna pentru ca "she showed him up" si ca si restul colegilor ei o urasc pentru ca nu o inteleg, mi s-a parut penibila.
Atitudinea rautacioasa a agentilor mi se pare exagerata. Acum mi-am dat seama ca manjirea manerului sertarului cu lotiune n-a fost intamplatoare, ci e o referinta la https://youtu.be/A5QaeQiO3d0
Faza cand dupa un sprint Clarice o imobilizeaza cu o saritura in spinare pe tipa blonda in timp ce colegul ei, fost "army sniper guy" abia se misca, a fost stupida. La fel si cea de la final care s-a sfarsit cu impuscarea tipului cu cagula.
A fost plictisitor si dureros de privit.
Tie cum ti s-a parut?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu-mi pot forma o parere dintr-un singur episod. Deocamdata e mai slab decat ma asteptam, dar o sa continui sa ma uit. Dintre Hannibal si Clarice (serialele), primul pare a fi mult mai reusit. Portretul lui Will e redat cu mai multa fidelitate si se pliaza pe ideea exprimata de carte si film. Si Will chiar a fost o victima. La Clarice e o exagerare care nu-si are rostul. Ea nu a fost o victima, nici macar pe-aproape. Nu vad scopul punerii unui accent atat de mare pe ptsd-ul ei nejustificat. Nu se poate compara cu Catherine, care intr-adevar a trecut printr-o trauma sau cu oricare alta victima reala. Clarice si-a facut doar treaba, care prin definitie implica un anumit grad de risc. Nu a patit nimic, dimpotriva, a avut probabil parte de cel mai mare succes din cariera ei.
Ranchiuna sefului ei este justificata, tinand cont ca sansa lui de a se afirma si de a se imbogati i-a fost "furata" de catre Clarice. Aversiunea colegilor ei este exagerata si lipsita de sens, la fel ca si faza cu lotiunea. Ei n-au niciun motiv sa o urasca. Fac parte din departamente diferite si au lucrat la cazuri diferite. Singurul motiv ar fi ca e femeie.
Tipa aia blonda era drogata si intr-o conditie mizera. Clarice ar fi putut teoretic imobiliza-o.
Ideea cu ranile ordonate, atent calculate, lipsite de orice satisfactie din partea celui ce le-a creat mi se pare interesanta. Desi s-ar fi putut crea un context mai plauzibil decat un tratament experimental pentru migrene.
N-as zice ca a fost chiar dureros de privit.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Ranchiuna sefului ei este justificata"
Se poate spune ca este justificata. Ce m-a deranjat a fost cum au facut sa fie cunoscuta aceasta ranchiuna.
"Nu vad scopul punerii unui accent atat de mare pe ptsd-ul ei nejustificat."
Probabil scopul este sa faca serialul mai interesant. Cine mai era Clarice daca nu ramanea cumva legata de The Silence of the Lambs?
"Clarice ar fi putut teoretic imobiliza-o."
Ar fi putut s-o imobilizeze, dar acea scena a fost stupida. Noul ei prieten (latinoamerican, desigur) care o urmarea pe tipa blonda, abia se misca. Dar nu-i nimic pentru ca apare Clarice sprintand si reuseste sa o puna la pamant pe fugara.
Apoi a fost faza "Oh, God", in care Clarice isi da seama despre femeile omorate ca "they're all whistleblowers" dupa ce afla ca pe frigiderul uneia dintre ele era un anumit verset din Biblie. Serios?
Apoi a fost faza in care in timp ce era stransa de gat, Clarice vede un cutit care s-a intamplat sa fie fix langa ea, iar asta i-a dat ocazia sa ii arda un cap in gura agresorului si astfel sa scape.
Apoi, la final, ce cauta un "junior agent" sa faca declaratii in fata presei? Dar trebuia sa se termine cu un discurs al lui Clarice ce s-a vrut a fi memorabil iar chestii ca sensul n-aveau cum sa conteze.
Stupizenii peste stupizenii.
"Ideea cu ranile ordonate, atent calculate, lipsite de orice satisfactie din partea celui ce le-a creat mi se pare interesanta."
Au fost create de tipul pe care l-au arestat. Asta nu le-a omorat pe femei din placere, ci pentru ca ar fi putut sa creeze probleme celor care l-au platit sa le omoare. Acum nu mai ramane decat sa aflam cine l-a platit.
Si eu o sa continui sa ma uit. Vreau sa vad cat de prost poate sa fie. Am vazut al doilea episod si e chiar mai rau decat primul (inceputul episodului e minunat).

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Putea sa ramana legata de The Silence of the Lambs prin reputatia ei de a-l fi prins pe Buffalo Bill si prin povestea trecutul ei.Chiar si prin antipatia colegilor. Nu era necesar ca de fiecare data cand vede o arma, sange sau se uita in oglinda sa aiba flashback-uri cu chipul lui Billy si masina de cusut.
Clarice e geniala in serialul asta din cate se pare.Un verset din Biblie e suficient sa demaste o conspiratie. Si la un an dupa terminarea academiei, Clarice (care nici macar nu era un agent de teren) devine maestra in negocierea ostaticilor si tactici de manipulare.Desi are 0 experienta in domeniu, tremura si sufera de ptsd. Ma asteptam ca episodul asta sa fie o continuare a primului.
Acele rani sunt create de un asasin platit. Nu mai e niciun un profil psihologic de intocmit si analizat. Dispare orice farmec.
" inceputul episodului e minunat"
Presupun ca imaginea unei tipe care face flotari ti se pare respingatoare.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Putea, dar se pare ca n-a fost suficient.
"Billy si masina de cusut"
De ce Billy si nu Bill?
"Ma asteptam ca episodul asta sa fie o continuare a primului."
Si nu doar chestii legate de Clarice sunt stupide. La fel a fost si felul in care a ajuns sa il aresteze ea pe acel tip pentru ca opera o retea de prostitutie. De ce a fost nevoie sa o aduca chiar el pe pr­ostituata si sa ii puna lantul la gat? Putea sa intre doar ea si sa si-l puna singura, pentru ca el nu i l-a prins in asa fel incat tipa sa nu poata sa scape. Iar inregistrarea era veche. Ce mai cauta deci caseta in camera de filmat?
Nu ti s-au parut enervante reactiile colegilor ei (she did it, she got it etc) la dezvaluirile tipului? Vad si eu cat este Clarice de isteata. N-am nevoie sa fiu lovit in cap in mod repetat cu istetimea ei.
"Dispare orice farmec."
Da.
"Presupun ca imaginea unei tipe care face flotari ti se pare respingatoare."
Nu mi se pare respingatoare imaginea unei tipe care are grija de corpul ei. Mi s-a parut insa amuzanta acea faza menita sa ne arate (din nou) cat de puternica este Clarice.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

" De ce Billy si nu Bill?"
Hannibal il numeste la un moment dat Billy.
" De ce a fost nevoie sa o aduca chiar el pe pr­ostituata si sa ii puna lantul la gat? "
Pentru efectul scenic. Nu e ca si cum ar avea o intreaga comunitate in subordinea lui, care ar fi putut face asta in locul lui. Scena aia cu lantul mi s-a parut mai mult una de dominare decat una de prevenire a unei incercari de evadare.
Da, mi s-au parut.Presupun ca reactiile exagerate ale colegilor ei sunt menite sa compenseze felul in care au tratat-o la inceput. Si sunt indreptatite.Doar a jucat un teatru genial, nu? Tot repetand "my daddy" si stiind exact ce trebuie sa spuna ca sa-l determine pe Novak sa marturiseasca.
Da, e amuzanta. Clarice e agentul perfect, exceptand ptsd-ul ei care in continuare mi se pare la fel de nejustificat.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Nu e ca si cum ar avea o intreaga comunitate in subordinea lui, care ar fi putut face asta in locul lui."
Avea destui oameni care ar fi putut sa faca asta.
"Scena aia cu lantul mi s-a parut mult una de dominare decat una de prevenire a unei incercari de evadare."
Interesant. Asta e o explicatie plauzibila.
"Presupun ca reactiile exagerate ale colegilor ei sunt menite sa compenseze felul in care au tratat-o la inceput."
Ea nu putea sa ii auda. Krendler spusese mai inainte ca "her HT is off".
"Doar a jucat un teatru genial, nu? Tot repetand "my daddy" si stiind exact ce trebuie sa spuna ca sa-l determine pe Novak sa marturiseasca."
Mi-a sunat intr-un anume fel acest cuvant, dar avand in vedere accentul ei si gandindu-ma la scena cu lantul ca la o simpla livrare si pregatire a prostituatei pentru client si nu ca la una (si) de dominare, am crezut ca foloseste "daddy" din cauza originii ei. Asa se refera sudistii la tatal lor.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

" Avea destui oameni care ar fi putut sa faca asta."
Da, asta e si ideea.
" Ea nu putea sa ii auda. Krendler spusese mai inainte ca "her HT is off"."
Da, dar publicul putea. Putea sa vada cum de la antipatie si bataie de joc s-a ajuns la incredere reciproca si admiratie.
Nu am luat in considerare originea ei, dar ar putea fi si asta o explicatie. Desi mi s-a parut mai mult de atat, tinand cont de felul in care o spunea. L-a intrebat si "how does it feel when your women give themselves over you" si din tonul ei reiesea ca ar fi dornica sa li se alature, fascinata de puterea pe care el o exercita.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Da, dar publicul putea."
Mi s-a parut prea copilareasca faza.
"Desi mi s-a parut mai mult de atat"
Ar putea fi. Dar mi se pare prea mult sa ii banuiesti de asemenea subtilitati pe creatorii serialului.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu mi se pare a fi o subtilitate, ci mai mult o continuare a aceluiasi rationament pe care l-au avut si la inceput, cand Clarice s-a machiat.
Inca se poate imbunatati pe parcurs, cel putin in ceea ce priveste cazurile.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am uitat de faza cu machierea si de ce spunea Clarice atunci.
Am indoieli serioase ca o sa fie mai mult decat un alt serial mediocru.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si eu, dar fiind legat de The Silence of the Lambs, merita efortul de a-l vedea pe tot.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Recomand serialul thailandez

TharnType The Series https://www.dailymotion.com/video/x7xmx6v

| UnDiavol a răspuns:

Https://filmehd.se/......nline.html Lecție de viața recunosc am plâns ca un copil la filmul asta

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Am foarte multe filme preferate, din fiecare gen si la care m-am uitat de mai multe ori, si anume...
-Seria Underworld
-Seria Twilight
-Drag Me To Hell
-Seria Saw
-The Notebook
-A Walk To Remember
-Keith
-21 Sansa Vietii Lui
-13
-Split
-Wild Things
-Seria Hunger Games
-Basic Instinct
-Predestination
-The Silence of the Lambs
-Hannibal
etc...
Cu serialele nu prea le am, decat cu cele tip anime, am vazut totusi cateva si pot sa iti spun ca mi-a placut foarte mult Teresa, La Casa de Papel si Gambitul Damei.

| serenityxx a răspuns:

încîlcit
minion
utopiezoo
spărgătornucă

| AlexandraOrg a răspuns:

Serialul preferat este Lucifer, iar filmul cred ca Fractured