| AdioTPU a întrebat:

Câți dintre voi ati vizionat filmele lui Stanley Kubrick?
Am fost plăcut surprinsă de inventivitatea și genialitatea sa, de cum a reușit să arate privitorilor realitatea sumbră a Hollywood-ului, în special în filmul Eyes Wide Shut și A Clockwork Orange, prin mesaje subliminale, subtile, ascunse la vedere.

Răspuns Câştigător
| StrongHeart a răspuns:

Prin eyes wide shut cred ca a vrut sa arate lumii si latura intunecata a succesului si ce fac oamenii putred de bogati in spatele usilor inchise.
Fun fact. Soundtrackul slujbei preotului satanist imbracat in rosu (acea incantatie neinteligibila) este de fapt o slujba/cantare/rugaciune crestin ortodoxa in limba romana recitata invers.
Poti sa cauti pe net. Cum diavolul vrea sa intoarca pe dos tot ce tine de crestinism are sens sa fie pusa invers in ritual. Asa cum femeile acelea se dezbraca si se saruta una pe cealalta, apoi toti de la bal se impreuneaza purtand masti sa nu mai stie cine pe cine a frecat, asa cum seful de magazin face bani in urma prostitutiei propriei sale fete, sfidand orice urma de moralitate. Si eu am fost socat sa aflu ca este o cantare crestina invers cantata.
A Clockwork Orange este absolut genial.
Nu am cuvinte despre acest film. Prea bun.

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Nu am vazut prea multe filme de la el. Eyes wide shut mi-a placut mult, l-am vazut de vreo trei ori, poate pentru ca este si Nicole Kidman in el, plus ca eu in general prefer misterele oricand. In rest am mai vazut Shining, Lolita si Barry Lyndon.De ceva timp am in watchlist Portocala mecanica, insa nu stiu cand mai ajung sa-l vad. laughing

| Dismally a răspuns:

Am vazut mai multe filme facute de el, au fost bune.

Răspuns utilizator avertizat
| Theo94 a răspuns:

Am vazut "Eyes Wide Shut", nu mi s-a parut cine stie ce, "A Clockwork Orange" inca nu.
Uita-te la "2001: A Space Odyssey" este din 1968, dar pare ca ar fi din anii 90' sau inceputul anilor 2000, este foarte interesant.
https://www.imdb.com/title/tt0062622/

https://en.wikipedia.org/wiki/2001:_A_Space_Odyssey_(film)

| neprihanitul a răspuns:

Daca ti-au placut filmele si ai ajuns pana in punctul asta iti recomand si filmul Room 237 in care se vorbeste despre The Shining. Sunt unele teorii interesante. Am vazut filmele lui Kubrick de nenumarate ori fiind unul din regizorii mei preferati. De asemenea iti recomand si canalele de Youtube Rob Ager si Collative Learning in care sunt analizate cadru cu cadru mai multe filme printre care si A Clockwork Orange, Odiseea Spatiala, The shining.