| anonim_4396 a întrebat:

Ce aptitudini îți trebuie sau ce trebuie să știi ca să devii scenarist?

Răspuns Câştigător
| Alxblx a răspuns:

Imaginate, conexiunea dintre personaje și poveste, dialoguri impecabile, personajele sa fie bine clădite și replicile sa fie pe măsura personalități lor, trebuie da descri locația, timpul zilei (nu detaliat doar aproximativ) și detalile mici dar importante.

P.S. Un scriitor stie întodeauna sfârșitul scenariului/cărții încă din înainte sa se apuce de scris.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru a deveni scenarist poți urma una din facultățile Academiei de Muzică, Teatru și Arte Plastice, ce oferă pregătirea de profil.

| siriusblack98 a răspuns:

Imaginatie,adaptabilitate la schimbarile de preferinta cinematica a populatiei majoritare (pe o anumita nisa), capacitate rapida de asimilare a informatiilor, rezistenta foarte mare la stres (multe nopti nedormite) si sa iti placa sa inveti mereu lucruri noi.Cu cat tu cunosti mai multe lucruri, cu atat scenariul tau o sa fie mai ''bogat''.

| Silwian a răspuns:

Imaginatie!+++