| aqswdefrgthyjukilo a întrebat:

Ce parere aveti despre serialul The Mob Doctor, despre ce este vorba?

Răspuns Câştigător
| SupradozaDeVise00 a răspuns:

Eu am vazut doar Primul Episodul care
debutează cu amintirile unei fetițe blonde, Grace, care relatează că primul mort pe care l-a văzut a fost bețivul cartierului și de care nu i-a fost frică… Grace Devlin este rezident la un spital din Chicago și un medic neobișnuit, așa cum se autocaracterizează. O zi obișnuită din viața ei înseamnă o pendulare între operațiile de la spital și tot felul de intervenții medicale în cuibul unor mafioți locali care sunt împușcați, înjunghiați sau chiar au câte o șurubelniță înfiptă în cap. Adevărat, un medic obișnuit nu prea are de-a face cu astfel de cazuri. Grace ajunge medicul clanului mafiot Moretti datorită fratelui ei, Nate, care le datora acestora o sumă imensă de bani. Acesta a fost cruțat numai în schimbul eforturilor, discreției și scarificiilor lui Grace în favoarea mafioților care, mai rar sau mai des, în urma altercațiilor și nu numai, au nevoie de îngijirile unui medic. Adevărat, un mafiot împușcat cu greu ar cere ajutorul necesar la un spital, riscând astfel să ajungă în atenția și mâinile poliției.
După ce scoate șurubelnița din capul unui bărbat căutat de poliție, Grace aleargă la spital, chemată pentru operația unui copil de 9 ani împușcat. Operația este un succes, copilul revenindu-și încet. În urma unei altercații cu un alt coleg mai mare, dr. Fanigan, lui Grace îi este luat cazul, iar rugămintea ei de a i se verifica nivelul trombocitelor lui Kevin nu este luată în seamă, iar copilul moare din cauza unei hemoragii abundente. Grace nu pare a fi medicul care să lase neobservată și nepedepsită neatenția unui coleg așa că îl raportează pe dr. Fanigan șefului. Cu siguranță, în următoarele episoade, vom avea parte de dispute și reglări de conturi între colegi.
La spital își face apariția și mama lui Grace care o aduce cu ea pe Suzie, o prietenă apropiată a familiei. Așa facem cunoștință și cu Brett, iubitul lui Grace, medic la același spital. Deși inițial suspectează că Suzie trebuie operată de apendicită, după ce vin analizele fetei își dau seama că este însărcinată. Grace încearcă să discute cu fata care, la vârsta de 14 ani, se jură că este virgină și că doar s-a jucat nițel cu iubitul ei, iar șansele să rămână însărcinată fiind reduse. O sarcină la vârsta ei i-ar anula șansele de a merge mai departe la colegiu, unde i s-a și promis o bursă la înot, dar mai ales alterarea relației cu tatăl ei. Cred și eu! Să ai o singură fată, s-o crești singur și la 14 ani să fie însărcinată nu-i chiar o situație pe care s-o digeri ușor. Grace vrea s-o ajute pe Suzie, convingându-l mai mult forțat decât de bunăvoie pe Brett să-l mintă pe tatăl ei că fiica are un chist la un ovar.
La spital este adus sub pază strictă un fost mafiot, aflat în programul de protecție a martorilor. Ralph Severino este ex-locotenentul lui Moretti care, la un moment dat, și-a abandonat clanul, dorind să depună mărturie împotriva lui Moretti, ceea ce ar însemna sfârșitul pentru acesta. Severino trebuie operat la inimă, operația este una riscantă, iar FBI este cu ochii pe medicii care-l tratează. Moretti vrea să se asigure că Severino nu va supraviețui operației, trimițându-i lui Grace un coș cu baloane și flori, dar și cu mesajul sumbru de a-l ucide pe fostul locotenent. Deși inițial Grace se revoltă împotriva acestui lucru, reproșându-i lui Moretti că înțelegerea lor a fost să facă treburi medicale, nu să omoare oameni.
Așa că Severino scapă cu viață din operație. Moretti nu e genul de mafiot care să lase astfel de comportament nepedepsit, merge la Grace acasă și împarte vreo doi pumni mamei acesteia. Deși se aștepta ca Grace să vină să se milogească, tipa o face pe dura și dă cu mașina ei în mașina scumpă, modernă a mafiotului, scoțându-l pe acesta din casa ei. Evident, mașina e mai prețioasă decât mama lui Grace așa că urmează o urmărire prin oraș, așa ca-n filmele cu mafioți. Grace fuge la Constantin, un fost mafiot din același clan care îl omoară pe Morett.
Deși aflăm prea puține despre relația lui Constantin cu Grace în acest episod, din discuția lor reiese că se cunosc de ceva timp, iar Constantine ține mult la ea. Acum că moșulică devine capul mafiei, probabil relația lui Grace cu oamenii certați cu legea va fi de o altă natură, ceva mai pașnică, însă nu încetează ceea ce va rămâne partea cea mai interesantă din serial. La final, o revedem pe fetița Grace care stă lângă primul om mort din viața ei – bețivanul cartierului. Bețivanul însă nu e un simplu alcoolic, ci tatăl ei care, se pare, a murit de mâna unui mafiot, poate chiar a lui Constantin.
Mi se pare interesantă această pistă și, în general, această dedublare a personajului principal. Nu e ușor să ai o viață dublă și, mai ales, ascunsă de ochii lumii, de familie și de prieteni. E greu să-ți împarți existența, timpul, resursele în două, fără să obosești la un moment dat. Părerea mea – serialul are potențial și cu puțină imaginație ar putea ieși ceva interesant și frumos.
Mi-a plăcut.

2 răspunsuri:
| ReiVaN a răspuns:

Este vorba despre o doctorita ce primeste doar cazuri cu mafioti.
e ok, n-am apucat sa vad mult din el...

| paulapaulina a răspuns:

Doctorul Mob este un american de televiziune serie de drama care a avut premiera pe Fox Network, în toamna anului 2012.Doctorul Mob este despre un tanar chirurg toracic devine îndatorat sud a orasului Chicago mafiei și este forțat să Moonlight ca un medic mob, în timp ce lucrează, de asemenea, cu normă întreagă la spital cel mai proeminent din Chicago.Seria este de așteptat să difuzeze, în sezonul 2012-2013 reteaua de televiziune Fox în rețea. Acesta va juca Jordana Spiro, William Forsythe, Jaime Lee Kirchner, James Carpinello, Jesse Lee Soffer și Zach Gilford.