| naomi14 a întrebat:

Cine imi poate da un link unde pot vedea toata seria de Kamisama Hajimemashita ( ori Kamisama Kiss ), dar gen sa fie cu OVA si cu OAD ca din cate am inteles OVA e din trecut (gen ii arata trecutul lui Tomoe cu Nanami, dar am ajuns doar la a2a parte si nu cred ca s-au terminat asa de repede..si nici nu mai gasesc sau ceva de genu.) si OAD e din prezent ( astea le-am vazut pe toate 5 )

Răspuns Câştigător
| Takishima a răspuns:

OVA reprezinta episoade speciale facute la sfarsitul seriei si care nu prea au legatura cu firul acestora epic.Nu e o continuare ci ceva special creat.
Toate episoadele le gasesti pe Youtube in engleza.
https://youtu.be/fcQ12P2Qe_k
Sa sti ca anime-urile sunt diverse de manga. Initial aceste sunt facute din manga. Manga Hajimemashita e mult mai interesanta si explica de la inceput cum a ajuns Nanami in templul lui Mikage. In videorile anime in primul episod din prima serie, Nanami e deja prezenta un templu. Nu arata cum Mikage se catara intr-un copac de frica unor caini care latra la el si cum Nanami, care pare o fetiscana cam dintr-o bucata( ia baietii care I se par aroganti de gat printre altele), tipa la caini sa plece. Fata care ramase fara casa din cauza tatalui care mereu juca banii la jocuri de noroc, e trimisa de Mikage sa fie zeul casei(, a familiei si al pamantului, ceea ce leaga de ce e statator si terestru), in locul lui. Mikage oricum era plecat de la templu timp de 20 ani, lasandu-l pe Tomoe drept ingrijitor al templului sau.Tomoe nu e un simplu ingrijitor, este un afectuos prieten. E un demon care trebuia sa moara in urma unui blestem de iubire. Iubita sa, Yukiji, moare iar el nu o poate uita. Pentru youkay, demoni nemuritori, amintirea unei imbratisari putea dura o vesnicie iar lipsa persoanei iubite putea cauza un gol imens pe tot parcursul vietii lor. Ca sa il salveze, Mikage ii sterge nemoria. Tomoe astfel se vindeca. El devine ajutorul domestic al lui Mikage in templu, insa se comporta ca un copil alintat care are nevoie de atentia stapanului. Chiar daca in timp va avea surse diverse de distractie ( pisicile din districtul rosu- un fel de dame de companie, Nanami ), acesta va simti golul lasat de stapanul sau, Mikage. Transformat in youkay, Tomoe este un demon foarte puternic si e vazut ca un pericol chiar si de cei mai puternici zei ai cerului, drept pentru care este inchis in una din ocazii in inchisoare de catre acestia.Impreuna cu un alt youkay (demon) Akura Ou, acestia sunt cei mai puternici demoni dintre zei,care, impreuna, nu pot fi doborati de absolut nimeni. Acestia doi pentru ca sunt echivalenti razboinici devini buni prieteni. Cand insa Tomoe se indragosteste de Yukiji, Akura Ou o ucide pentru ca acesta crede ca este o piedica intre prietenia lor.Tomoe se enerveaza si il ucide iar zei ii ascund trupul in Okuninushi, lumea de dincolo. Fata ucisa nu e nimeni alta decat strastraurmasa lui Nanami. Asemanatoare ca aspect, Tomoe isi aminteste de Yukiji uitandu-se la Nanami.Blestemul reinvie odata cu revenirea memoriei iar el este iar pe moarte. Mizuki,un prieten si un demon, (avand ca bestie sacra un sarpe, )o ajuta pe Nanami cu un portal de tamaie sa ajunga in trecut ca sa evite ca acesta sa o intalneasca pe iubita si astfel sa evite blestemul. In felul acesta Tomoe nu ar mai muri. La o adunare a zeilor,Nanami primeste indatorire,ca zeu al pamantului,sa apere poarta spre Okuminushi, cea care lega lumea celor vi ci cea a mortilor. Ea primeste indatorirea dar cumva sfarseste innauntru incercand sa il salveze pe Kirihito. Acesta este un baiat care sfarseste intr-o avalansa. Prins intre cele doua lumii cere zeilui Akura Ou sa ii foloseasca corpul spre a vorbi din nou cu mama sa pentru ca inainte de a ajunge pe munte avusese o cearta cu aceasta si nu vrea sa se desparta de ea certati. Akura Ou accepta insa cu intentia de a aduce o mare de foc oamenilor. Tomoe, prietenul sau vechi, ii spusese cand inca erau cei mai neinfricati si puternici demoni, ca pentru a crea o mare de foc trebuia sa invete sa stie si sa o stinga. El vrea doar sa o aprinda. Desigur Tomoe era mult mai intelept decat Akura Ou. Cu aceeasi dorinta, se reincarneaza in corpul slab si lipsit de energie a lui Kirihito. O cunoaste pe mama acestuia de care in cele din urma se afectioneaza pe nesimtite si de la care invata caldura umana, opusul sentimentelor sale de demon si dorintei sale de a ucide. O foloseste pe Nanami dand dovada de egoism. Fiind zeu al pamantului, Nanami are puterea de a ramane intacta in lumea de dincolo. Chiar si un demon slab s-ar fi dezintergrat respirand aerul din Ominokushi. Acesta fura o suvita din parul lui Nanami ca sa o foloseasca drept bratara de protectie, apoi ii cere prin santaj energia acesteia, fiind foarte slabit. In felul acesta ia din firul vietii acesteia. In Ominokushi ajunge si Tomoe care invearca sa o salveze pe Nanami. Acesta bea din potiunea originilor si se transforma in vulpe in loc sa se transforme in om asa cum intentionase el. In forma aceasta il intalneste pe Kirihito, care il imbratiseaza sa se incalzeasca. Atunci se imbratiseaza si simt ca vechi prieteni cum fusesera odata. In cele din urma, Akura Ou trebuie sa aleaga intre a fugi pentru a-si revendica corpul sau de demon sau a o salva pe mama sa umana, a lui Kirihito. Aceasta dovedeste o iubire fara margini urmarundusi fiul in lumea de dincolo lucru ce il copleseste pe demonul care era obisnuit sa dispretuiasca viata si oamenii. Alege in cele din urma sa salveze mama impins de o forta care nici el nu o stia. Astfel se inchide un ciclu de lectii invatate si destine amanate. Akura Ou invata sa fie uman si sa respecte viata altora, traieste din nou sa simta caldura prieteniei, iar Tomoe, se casatoreste cu Nanami, urmasa iubitei Yukiji care o omorase in vieti anterioare prietenul sau cel mai bun, Akura Ou.
Tomoe devine uman, fara puteri de demon si are cu Nanami o familie. Studiaza in aceeasi liceu cu Nanami, initial pentru a o proteja, si gaseste un job in lumea oamenilor. Unul din copii este numit Akura Ou dupa prea iubitul sau prieten demon a carui corp continua sa zaca in Okuminushi. Se mai duc ocazional la templul unde Mikage revine zeu iar Mizuki din singuratate isi umple zilele servindu-l. Nanami ramane desigur fata favorita a lui Mizuki si acesta e placut sa o revada. Mizuki este casatorit cu o zeita dintr-o pestera dar care nu este echivalentul lui Nanami si care, constienta ca este unita cu el din intelegerea singuratatii, a empatiei, il lasa liber iar acesta promite sa o caute doar o data pe an.
Mai este cuplul Kotarou si Numano Himemiko. Numano e zeita unei mlastini de apa dulce in forma unei pisici de mare. Aceasta se indragosteste de Kotaru cand acesta e copil iar amintirea prevale iar cand acesta este adolescent, Numano ia forma umana pentru a il intalni. Cere voie zeului pamantului si a casatoriei, Nanami sa ii uneasca. Unirea acestora e un taboo pentru ca unul e uman iar altul demon, moartea unuia putant crea multa suferinta celuilalt. Astfel Numano vrea sa devina umana permanent.
Mai este cuplul, demonii Ryuuou Sukuna si Kamehime. Amandoi sunt devotati unul altoia. Lui Ryuuou ii place sa isi masoare puterile razboinice cu ceilalti demoni enervand-o pe sitia acestuia care se teme pentru viata lui, odata pusa in pericol de Tomoe care ii fura un ochi ( pentru puterile sale de vindecare si eternitate ).
Mai este si cuplul Kurama, un demon cantaret foarte popular si timida, opusa acestuia in termeni de popularitate, Ami Nekota, colega de clasa a acestuia si a lui Nanami, care ii e si prietena buna.
In manga gasesti mte detalii placute care in anime nu gasesti. Iar totul te casa cu sufletul ca gura. Totul e original si noy, nu un cliseu des intalnit in alte povesti sau filme ca sa poti banui urmatorul capitol.
Aici gasesti majoritatea capitolelor.
http://m.mangafox.me/man

| naomi14 explică (pentru Takishima):

Eu am gasit pe Anime Nolimit ce ai zis tu la inceput cu Mikage si cainele si etc, dar gen nu stiu cum sa explic... am vazut OVA 1 si OVA 2 din ce ai explicat tu mai sus si am vazut si OAD 1, 2, 3, 4, 5. si in OVA 2 la sfarsit se cam subintelegea ca mai urmeaza o continuare. si nu stiu, unde as putea gasi OVA 3 in ro sub? ca in eng mi e mai greu sa nu sunt chiar asa de buna la eng in mare inteleg dar si imaginile. nu stiu care vorbeste cu care si tot asa, plus ai dreptate, am vazut (m-am uitat din curiozitate la manga putin am rasfoit) ca se intampla mult mai multe dar cand voi fi pe PC (il am stricat) ma voi uita la toata seria de manga... dar din cate m-am informat am aflat ca ar trebui sa apara in 2017 un nou "sezon" ( cred ca se refera la OVA 3) dar nu stiu cand va aparea exact. oricum, mersii mult de comentariu m ai lamurit cu multe si din manga, mersii mult!
(scuze pentru greselile gramaticale)

| Takishima a răspuns (pentru naomi14):

Da, lipseste manga cu Nanami si Tomoe cand se casatoresc si au copii. Eu le-am vizionat in limba vietnameza.