| FoarteTareFrate a întrebat:

Cine imi recomanda un serial bun? Plus descriere. Funda

12 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

True Detective
http://www.imdb.com/title/tt2356777/

Martin Hart (Woody Harrelson) şi Rust Cohle (Matthew McConaughey) sunt doi detectivi şi foşti parteneri care au lucrat în Divizia de Investigaţii Criminale din Louisiana la mijlocul anilor '90. În 2012, din motive încă nedezvăluite, cei doi sunt intervievaţi separat de către anchetatori cu privire la cazul lor cel mai notoriu: crima macabră din 1995, când o prostituată a fost ucisă de un posibil criminal în serie cu înclinaţii oculte tulburătoare.

Relaţia dintre Hart şi Cohle şi momentele tensionate dintre ei au devenit elemente importante în verdictul stabilit în trecut. Hart, un localnic sociabil şi un om de familie a cărui căsătorie se deteriorează din cauza muncii şi a infidelităţii sale, este, cel puţin aparent, la polul opus de Cohle, un pesimist singuratic şi fost detectiv la narcotice din Texas. În vreme ce intriga creşte odată cu obsesia celor doi de a găsi criminalul, adevărata dramă se concentrează pe natura relaţiei dintre Hart şi Cohle, personalităţile lor şi felul în care se influenţează unul pe altul.
(Nu am mai scris eu descrierea... oricum nu o faceam atat de detaliat)

NOname
| NOname a răspuns:

Breaking Bad, House M.D., Prison Break, Modern family, Desperate housviwes, The mentalist, Criminal minds, True Detective, Lie to me, The Philanthropist, House of Cards...

| OnuOnulică a răspuns:

The Vampires Diares
Teen Wolf

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dexter
http://armadaa.blogspot.ro/2009/11/dexter-un-serial-genial.html

City hunter
http://ro.wikipedia.org/wiki/City_Hunter
http://www.youtube.com/watch?v=_MJmU47Puvk&feature=kp
http://www.youtube.com/watch?v=8LYjToGNKCQ

CSI:crimes scene investigations
http://ro.wikipedia.org/wiki/CSI_%E2%80%93_Crime_%C8%99i_Investiga%C8%9Bii
http://www.youtube.com/watch?v=5XKTEFFQWNU&feature=kp
http://www.youtube.com/watch?v=EVNwoNfApe8

Ghost(Phantom)
http://en.wikipedia.org/wiki/Phantom_%28TV_series%29
http://www.youtube.com/watch?v=55-u_CfU6Ps

Cain si Abel:ura de frate
http://www.cinemagia.ro/filme/cain-and-abel-589781/

Lost

Părăsiţi pe o insulă pustie, 48 de supravieţuitori ai unei catastrofe aviatice trebuie să găsească forţa de a munci în echipă dacă vor să trăiască, însă insula pustie ascunde multe secrete care se pot dovedi fatale pentru grupul de naufragiaţi. Lost: Naufragiaţii este un serial dramatic, complet nou.

După ce cursa companiei Oceanic 815 s-a prăbuşit pe o insulă din Pacific, naufragiaţii au fost obligaţi de împrejurări să găsească în interiorul lor puterea de a supravieţui. O putere pe care nici nu o bănuiau. Au descoperit că insula ascunde multe secrete: urmele unei creaturi care ii pandeste din junglă, un urs polar, o franţuzoaică ciudată şi foarte posibil nebună, un mistreţ teribil, un grup straniu numit de naufragiaţi numiţi "Ceilalti", un vapor numit Black Rock şi … o trapă spre un buncăr misterios.

În al doilea sezon din LOST: Naufragiaţii, lui Jack îi va spori neîncrederea faţă de Locke pe măsură ce-şi va pune întrebari despre motivele pentru care acesta doreşte să păstreze secretul buncărului misterios. Veţi afla ce s-a întâmplat cu Sawyer, Michael şi Jin, după ce pluta pe care şi-au construit-o a fost distrusă de către "Ceilalţi" - care l-au răpit pe Walt, la sfrâşitul primului sezon. Sun va reuşi să devină mai independentă şi mai autonomă după plecarea soţului ei, dar se va întreba în permanenţă dacă acesta este încă în viaţă. De asemenea, vor ieşi la iveală mai multe detalii despre povestea lui Kate de pe vremea când era urmărită.

Charlie se va apropia şi mai tare de Claire şi de copilul ei, Aaron, dar drogurile pe care le-a găsit pe insulă, ar putea să-l ispitească spre o viaţă de dependenţă. Numerele blestemate care i-au dat peste cap viaţa lui Hurley înainte de accident vor continua să-l obsedeze pe măsură ce va încerca să le descopere sensul. Shannon va hotarî ce înseamnă Sayid pentru ea, dar nu va putea să treacă peste moartea fratelui ei, Boone şi va începe să aibă viziuni cu cei 4 naufragiaţi plecaţi pe ocean în căutarea salvării.

Dar va aşteaptă multe alte lucruri de descoperit. Veţi afla că sunt mai mulţi supravieţuitori ai zborului 815: Ana Lucia (Michelle Rodriguez) - femeia misterioasă pe care a întâlnit-o Jack în barul aeroportului din Sydney. În distribuţia celui de-al doilea sezon îl veţi remarca pe Mr. Eko, interpretat de Adewale Akinnuoye-Agbaje, a cărui poveste va fi unul dintre secretele care vi se vor dezvălui pe parcursul serialului.

| alle0799 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmmmm... fara vampiri sau varcolaci ai spus...
Incearca ceva gen :1)Pretty little liars( teen drama care vorbeste despre viata a 4 fete care incearca sa treaca peste moartea prietenei lor, chiar daca sunt hartuite de un misterios"A" care le cunoaste toate secretele si le urmareste fiecare pas)
2)American Horror story( nu te lasa pacalita de nume, caci nu e asa cum pare. e mai mult o poveste de dragoste)
3)The glades ( un serial cu crime si investigatii, daca te pasioneaza)
4) Life(idem3, avand in plus faptul ca se prezinta si viata unui detectiv inchis pe nedrept. se prezinta cum acestea dezleaga misterele intr-un mod inedit)
5) Friends( putin cam vechi, dar e o comedie destul de buna)
6)Mistresses( tradus"Amantele" vorbeste despre viata a 4 femei, fiecare avand cate o poveste diferita si un element comun: relatii duse in paralel, cu stiinta sau fara.)
7) REVENGE (cel mai tare serial facut vreodata, parerea mea, desigur. e vorba despre o fata, Emily care doreste sa razbune moartea tatalui ei, pedepsindu-si vecinii-familia Grayson- care este vinovata. Ea face toate acestea sub o alta identitate, ca nimeni sa nu o poata recunoate. in tot acest timp, e sustinuta de Nolan, un om de afaceri, prieten cu tatal lui Emily, caruia va promis ca va avea grija de aceasta. Multe lucruri se intampla, unele extaordinar de frumoase, altele de-a drepul triste, sau chiar tragice.)
Acestea sunt recomandarile mele. sper ca te-am ajutat, si astept cateva pareri. Astept chiar si o funda, de ce nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru alle0799):

In serialul Ghost NU este vorba despre fantome, puteri paranormale sau ceva de genul...serialul este unul politist.
''Ghost'' -numele serialului- provine de la un virus de calculator-serialul trateaza lupta impotriva infractiunilor cibernetice.

| Jokyo a răspuns:

Incearca teen wolf il gasesti pe fantazy-online.biz in cele 3 sezoane cu o descriere exacta sper ca te-am ajutathappy

| FoarteTareFrate explică:

Ceva fara vampiri sau varcolaci va rog laughing.

| livscomsha a răspuns:

The Newsroom:
eff Daniels este Will McAvoy, prezentatorul de ştiri adulat de telespectatori, iar Emily Mortimer este MacKenzie McHale, producătorul executiv al emisiunii de ştiri şi fosta iubită a lui Will.
Sam Waterston e Charlie, şeful secţiei Ştiri, un alcoolic cu principii, John Gallagher Jr. e Jim, producătorul plin de resurse al emisiunii; Alison Pill e Maggie, fostă voluntară devenită producătoare. Dev Patel e Neal, un tânăr angajat, Olivia Munn e Sloan, analista financiară foarte sexy, iar Jane Fonda e Leona Lansing, şefa companiei care deţine ACN-ul.

Lost:
Părăsiţi pe o insulă pustie, 48 de supravieţuitori ai unei catastrofe aviatice trebuie să găsească forţa de a munci în echipă dacă vor să trăiască, însă insula pustie ascunde multe secrete care se pot dovedi fatale pentru grupul de naufragiaţi. Lost: Naufragiaţii este un serial dramatic, complet nou.

Game of Thrones:
Într-un tărâm în care verile durează decenii, iar iernile vieţi, belelele pândesc la tot pasul. Din sudul machivelic şi sălbaticele ţinuturi din est până în nordul îngheţat şi anticul zid ce protejează regatul de întuneric, două puternice familii sunt prinse într-un joc mortal de-a şoarecele şi pisica, al cărui scop e controlul absolut asupra celor Şapte Regate din Westeros. În timp ce trădările, poftele carnale, intrigile şi forţele supranaturale zguduie cele patru colţuri ale regatelor, sângeroasa luptă pentru tronul de fier va avea consecinţe neprevăzute.

| MuciGelatinoşi a răspuns:

Game of Thrones.
În mare parte, se urmăreşte lupta pentru "Iron Throne". Fiecare familie se crede îndreptăţită să conducă, iar asta duce la un război iminent; dacă ţii cont şi de relaţiile tensionate dintre personaje si imprevizibilitatea fiecărei acţiuni, decizii, serialul devine o adevărată dramă.
Peste toate astea mai adaugi lupi străvechi, o iarnă care durează ani de zile, nişte zombalăi care atacă Zidul şi care ameninţă confortul regatului şi rezultă o capodoperă.
Şi faza e că personajele nu sunt împărţite in categoriile alea cu care eşti deja familiarizată- bune şi rele (bine, în afară de nenorociţii ăia de Lannisteri). So...cam asta e Game of Thrones.

| Sam34s22 a răspuns:

90210 este un serial din 2008-2013 care este continuarea vechiului serial "Bevarly Hils 90210" ...in care este vorba despre viata unor adolescenti care trec prin greuratile adolescentine... sper sa iti placa.
P.S. eu am vazut 2 sez. si pe al trei-lea l-am vazut la tv pe prima...

| alle0799 a răspuns:

Hmmmm... fara vampiri sau varcolaci ai spus...
Incearca ceva gen :1)Pretty little liars( teen drama care vorbeste despre viata a 4 fete care incearca sa treaca peste moartea prietenei lor, chiar daca sunt hartuite de un misterios"A" care le cunoaste toate secretele si le urmareste fiecare pas)
2)American Horror story( nu te lasa pacalita de nume, caci nu e asa cum pare. e mai mult o poveste de dragoste)
3)The glades ( un serial cu crime si investigatii, daca te pasioneaza)
4) Life(idem3, avand in plus faptul ca se prezinta si viata unui detectiv inchis pe nedrept. se prezinta cum acestea dezleaga misterele intr-un mod inedit)
5) Friends( putin cam vechi, dar e o comedie destul de buna)
6)Mistresses( tradus"Amantele" vorbeste despre viata a 4 femei, fiecare avand cate o poveste diferita si un element comun: relatii duse in paralel, cu stiinta sau fara.)
7) REVENGE (cel mai tare serial facut vreodata, parerea mea, desigur. e vorba despre o fata, Emily care doreste sa razbune moartea tatalui ei, pedepsindu-si vecinii-familia Grayson- care este vinovata. Ea face toate acestea sub o alta identitate, ca nimeni sa nu o poata recunoate. in tot acest timp, e sustinuta de Nolan, un om de afaceri, prieten cu tatal lui Emily, caruia va promis ca va avea grija de aceasta. Multe lucruri se intampla, unele extaordinar de frumoase, altele de-a drepul triste, sau chiar tragice.)
8) Once upon a time( toate personajele din povesti sunt trimise in lumea reala, iar acestea nu isi amintesc cine sunt. Emma incearca sa readuca totul la normal insa intampina unele dificultati-ca in orice serial de altfel. Urmareste primul episod si te vei lamuri. daca iti place poti urmari de la jumatatea sezonului si pe diva universal, in fiecare miercuri de la 21)
Acestea sunt recomandarile mele. sper ca te-am ajutat, si astept cateva pareri. Astept chiar si o funda, de ce nu?