| tal4556 a întrebat:

Cum invatau engleza cei din filmul Liceenii?

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Liceenii sa u filmat si după 89 adica in 1991 cand deja se preda engleza in scoli, liceenii rock and rol sa filmat in 1991, iar liceenii prima serie sa filmat in 86 in era comunismului, dar bănuiesc ca te referi la seria liceenii care sa filmat după 1990.

| tal4556 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da dupa 1990
Am vazut liceeni rock and roll si aveau casete in engleza, ma gandeam cum invata ei ca poate ajuta, eu vreau sa invat japoneza

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru tal4556):

Japoneza este mult mai grea decat engleza. Dar succes, cumpăra ti cd uri cu limba japoneza sa asculti pronuntia cuvintelor.

| tal4556 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mie mi se pare usoara fiindca nu au accente

| Catrice a răspuns:

La școală mămică ca și acum.

| tal4556 explică (pentru Catrice):

Nu se facea rusa in anii aia?

| Catrice a răspuns (pentru tal4556):

Asta era pe vremea bunicii când ne-au invadat rusii, nu pe vremea lui nenea. Sau mai era și după ce a decis sa ne conducă...în orice caz mama a făcut franceza și engleza la școală în nici un caz rusa.

| Salontanul a răspuns (pentru tal4556):

Si in scoli erau mai multe optiuni. La liceul meu era rusa si franceza. La alt liceu era engleza si franceza. Erau alte liceee care aveau germana si alta limba. In general era mai mult franceza. Eu in anii aia am terminat liceul. Nu rusa era majoritara ci franceza! Nu se faceau alte limbi decat la scolile speciale din Bucuresti. In general se faceau limbile (cele 4) de circulatie internationala (rusa, franceza, engleza si germana).