| anonim_4396 a întrebat:

De ce în unele filme/seriale, personajele negative, cum ar fi mafioții, hoții, asasinii plătiți sau afaceriștii corupți sunt reprezentați îmbrăcați în negru: jachetă neagră din piele, palton negru, pulover negru sau cămașă neagră și uneori mânuși negre?

Răspuns Câştigător
| sparklingqueen a răspuns:

Deoarece negrul este o culoare care reprezinta negativitate si doliu, si din acest motiv aceste personaje negative poarta negru, sau de exemplu matiotii sau afaceristii, culoarea negru poate reprezenta si opulenta sau o persoana "periculoasa"

| sparklingqueen a răspuns (pentru sparklingqueen):

Mafiotii*scuzati-ma pe mine.

2 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Te superi dacă te contrazic?
Mafioții sunt îmbrăcați în alb. Pantofi albi, cămașă neagră, cravată roșie (sau mov). (chiloți în dungulițe, am văzut eu într-un film) rolling on the floor