| Loregrg a întrebat:

Dupa parerea voastra, de ce filmul " Stapanul Inelelor" a avut un succes atat de mare?

12 răspunsuri:
| Pricked a răspuns:

Trilogia e solida din toate punctele de vedere (poate un motiv ar fi si popularitatea cartilor lui Tolkien).
Oricum, filmele sunt geniale, mi-au captat atentia de la inceput si nu as schimba nimic daca as putea...intr-adevar, sunt o capodopera.

| Oana92 a răspuns:

Pentru ca reda foarte multe scene de violenta, iar oamenii iubesc sa vada suferinta din viata altora...

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru Oana92):

Care scene de violenţă? What the actual f-ck.
În aceste filme apare un univers fictiv, unul medieval, cu săbii şi tot tacâmul, da, într-adevăr; ÎNSĂ, asta nu înseamnă automat că în film apar scene de violenţă (ai văzut măcar filmele? Care sunt scenele negative de violenţă ieşită din comun, de care pomeneşti?), nu mai mult decât normal (bineînţeles că se omoară diverse creaturi, că se luptă personajele, dar asta face parte din poveste şi fără aceste lupte povestea ar fi mai puţin interesantă, gândeşte-te şi tu!).
Până şi în trilogia "The Hobbit", care a fost scrisă şi are ca public ţintă copiii, există lupte.
Lupte =/= violenţă; nu mereu.

| Oana92 a răspuns (pentru MalleusMaleficarum):

Lupta=violenta in orice situatie. marea majoritate a filmelor de succes prezinta astfel de scene. violenta naste violenta, asta e parerea mea

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru Oana92):

Nu generaliza, generalizarea e dovadă de ignoranţă.
Ai văzut filmele alea? Ţi s-au părut violente? Chiar nu-mi dau seama ce categoriseşti tu ca fiind violent.

| Oana92 a răspuns (pentru MalleusMaleficarum):

Da, tocmai pentru ca le-am vazut spun asta. Dar e parerea mea, nu e obligatoriu sa fie cea corecta. Nu suport violenta si detest tot ce inseamna lupte si chestii de genu. Ca psiholog stiu ca violenta naste violenta, iar ca om am realizat ca oamenii au o placere incredibila pentru lupte, sange, moarte si etc

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca este un film foarte bun. Scenariu, efecte, actori foarte buni care au facut o treaba extraordinara. Cred ca si-a merit premiile si nota pe IMDb.

| MalleusMaleficarum a răspuns:

Nu e UN SINGUR film, e o TRILOGIE.
Sunt 3 filme, "LotR: Frăţia Inelului", "LotR: Cele Două Turnuri" şi "LotR: Întoarcerea Regelui".
A avut un succes atât de mare din cauza originalităţii la vremea respectivă (anii 2000-2003), efectelor speciale, poveştii interesante, şi probabil şi din cauză că a fost bazat pe cărţi, scrise de J.R.R Tolkien; oamenii care au citit cărţile sigur au fost încântaţi, entuziasmaţi şi cu siguranţă au mers să vadă ecranizarea trilogiei.

Răspuns utilizator avertizat
| doarMEmo a răspuns:

Povestea interesanta. ofectele 3D... si personajele.(actorii)