| Andrei_Stefan_1999 a întrebat:

Imi puteti spune diferenta dintre dublat si subtitrat la filmele din cinema. adica ma refer la filmul Star wars episodul 7 care a aparut de curand in cinema si am vazut ca este dublat in romana si as vrea sa stiu cum este.

3 răspunsuri:
| RandomQuestionsAndAnswers a răspuns:

Subtitrat este filmul in engleza cu subtitrarile prescrise in romana.
Dublat este filmul original cu vocea unor actori/animatori romani

| ancuta20 a răspuns:

Dublat inseamna ca un film se aude in alta limba decat cea in care a fost creat.

Subtitrat inseamna cand traducerea filmului este scrisa in josul ecranului.

| TPUuser282828 a răspuns:

Dublat e atunci cand filmul se aude in romana

Subtitrat e atunci cand apare scrisul in romana jos