| TomyBrave2019 a întrebat:

O intrebare despre Death Note.

Spoiler warning.

Sunt la episodul 29 si nu inteleg ceva. Shinigami-ul celalalt a mers la Ryuk sa ii cearta caietul inapoi, dar n-am inteles de ce. Cand si-a recapatat memoriile Light l-a omorat pe ala si a devenit detinatorul caietului lui Rem. Misa a dezgropat caietul din pamant care era a lui Ryuk cred, nu?
Si dupa ce a murit Rem si L, Light a luat caietul de pe cenusa lui Rem, ce-a facut cu el? Si care e caietul pe care i l-au dat lui Mello?

Răspuns Câştigător
| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Crezusem în mod fals că Rem nu își folosise propriul carnet atunci când îi omorâse pe Watari și L. Dar acum realizez că nu ar fi avut cum să fi folosit carnetul lui Gelos deoarece acela se afla deja în posesia Misei. Nici pe cel al lui Sidoh nu-l putea folosi pentru că se afla chiar sub nasul lui L. În mod clar nu folosise o bucățică de hârtie din el pentru că am văzut cu toții că scria într-un carnet. În plus, Light a colectat acest carnet, pe furiș, după ce Rem s-a făcut nisip. În concluzie avem patru carnete, dar momentan doar trei au fost vizibile:
1) Carnetul lui Sidoh scăpat de Ryuk pe pământ. Are "Death Note" scris pe el și mai multe reguli de utilizare, inclusiv regulile false. Este carnetul pe care l-a folosit Light de la început și care a ajuns ulterior în mâinile Societății Yotsuba și apoi la L și poliția japoneză.
2) Carnetul lui Gelos pe care Rem i l-a adus Misei. Are de asemenea ceva scris pe copertă (nu este inteligibil pentru mine?). Este carnetul folosit de Misa, pe care Rem i l-a dat lui Light după ce Misa a fost reținută de L. Acest carnet a ajuns în posesia lui Ryuk și a fost îngropat în timpul în care Light și Misa au stat în detenție. De asemenea Misa a reintrat în posesia lui după ce a fost eliberată de L și a continuat să omoare criminalii cu el în locul lui Light.
3) Carnetul lui Rem. Nu are nimic pe copertă, nu tu scris, nu tu desen, nimic. Rem îl folosește pentru a-i omorî pe L și Watari, apoi, după ce moare, Light ia acest carnet fără ca ceilalți să știe de existența lui. Light va folosi acest carnet pentru a-i omorî pe cei din Yotsuba și pe Wedy și Aiber, cei doi complici aduși de L.
4) Carnetul lui Ryuk despre care deocamdată nu știm nimic cu excepția faptului că există?
Nici eu nu cred ca puteam explica mai bine decat fata asta, sper sa te ajute acest comentariu copiat dupa animekage.

| TomyBrave2019 explică (pentru GiorgianaGiorgi):

3 carnete? Ciudat lmao. Am inteles cat de cat, o sa ma mai uit si imi dau seama pe parcurs. Multumesc

5 răspunsuri:
| nigelb a răspuns:

Shinigami-ul celalalt a mers la Ryuk sa ii cearta caietul inapoi, = death noteul ala care a detinut Light a fost a lui.

Cand si-a recapatat memoriile Light l-a omorat pe ala si a devenit detinatorul caietului lui Rem. = Rem a murit ca ucis pe L si batranu si daca un shinigami ucide cu death note moare el.

in final ....Death Noteul lui Ryuk n-a fost in mana nimanui

| TomyBrave2019 explică (pentru nigelb):

Pai nu Misa avea Death Note ul lui Ryuk? (Ala ingropat) si de aia se tinea Ryuk dupa ea.
Light avea DN lui Rem, atunci pe care l-au dat la schimb pentru sora lui Light? Mi se pare ca Light l-a luat inainte sa il descopere ceilalti (imediat dupa ce a murit Rem).

| nigelb a răspuns (pentru TomyBrave2019):

Da parca cum amintesc Misa a avut pe Ryuk o perioada de timp.

| TomyBrave2019 explică (pentru nigelb):

Pai da si dupa ce au facut cu caietul ala? Nu a ramas la ea?