| Jacquelinor a întrebat:

Pentru cei care au văzut Death Note: ce părere aveți de faptul că L a murit şi a fost imediat înlocuit de Near? Sau de faptul că Light a murit la sfârşit? Eu sincer cred că dacă L nu murea, totul s-ar fi terminat curând, şi poate Light nu sfârşea aşa.

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Jeejeee, un anime foarte bun. Ei bine, nu mi s-a parut cine stie ce Near ala, ba chiar a inceput sa ma enerveze putin, pentru ca "distrugea" tot ce L crease pana atunci.
L se zbatea si folosea mai multe resurse pentru a afla informatii, era priceput la calculatoare, si plus de asta, a luat examenul de admitere cu 10, exact ca si light, pentru a se apropia de el, in timp ce Near avea oameni care se ocupau de asta, el doar statea si se juca.
Ei bine, judeca destul de aproape de L, dar unele chestii pe care le afla te lasa sa te uiti la monitor si sa zici "da de unde mama naibi stie? XD" "p'asta de unde a mai scos-o?" sau ceva de genu.
In fine, L mai avea putin si il prindea pe light, si daca L nu murea, seria Death Note ar fi putut continua mult mai mult, si ar fi avut mai mult farmec, cel putin asta este parerea meahappy

1 răspuns:
| adrbrb a răspuns:

Pai in filmul original light murea de stop cardiac iar sinigany ia scrii lui l numele sa moara dupa 3 zile iar l a ars carnetele morti si asa sa sfirsit filmul.