| Opiu2034 a întrebat:

Poate sa imi povesteasca si mie ce s-a intamplat in Star Wars episodul 2?

1 răspuns:
| AntonioGG a răspuns:

Filmul urmăreşte luptătorii Rezistenţei, care se îmbarcă în misiunea de a fura planurile pentru Steaua Morţii a Imperiului. Aceste evenimente se leagă cu primele scene din "Războiul stelelor - Episodul IV: O nouă speranţă", când Prinţesa Leia este văzută că ascunde planurile în R2-D2, înainte de a fi capturată de Imperiul Galactic.

Darth Vader se întoarce pe marile ecrane în "Rogue One: A Star Wars Story". Filmul explorează modul în care a ajuns Rebeliunea să deţină informaţii ce dezvăluie slăbiciunea fatală a super-armei Imperiului. Este vorba despre un jaf care are loc pe un câmp de luptă, pe care fanii Star Wars şi l-au imaginat timp de aproape 40 de ani, fiind descris în intr-o-ul filmului din 1977, "Războiul stelelor - Episodul IV: O nouă speranţă", care oferă doar câteva detalii pe tot parcursul său.

Regizorul noului film, Gareth Edwards, care a regizat în 2014 "Godzilla", va oferi fanilor piese lipsă din puzzle, care vor da sens întregii poveşti - dezvăluind personaje care nu au mai apărut niciodată în seria de filme epic ştiinţifico-fantastice, dar şi readucând în peisaj câteva dintre personajele clasice.

La ce ne putem aştepta de la noul film Star Wars: Un nou armament al Imperiului este folosit împotriva Rebeliunii. Noi informaţii despre Jyn Erso, interpretată de Felicity Jones, cunoscută pentru rolul din "The Theory of Everything/ Teoria întregului", proscrisa care a intrat în conflict atât cu Rebeliunea, cât şi cu Imperiul, iar acum are şansa de a-şi spăla păcatele, îmbarcându-se într-o misiune pentru băieţii buni. Tototdată, este şi ceva personal pentru ea, tatăl ei, interpretat de Mads Mikkelsen, este un om de ştiinţă a cărui cunoştinţe sunt dorite de ambele părţi ale poveştii. Detalii complete despre echipa de personaje care se reuneşte pentru a se lupta cu Imperiul, interpretată de cea mai multiculturală distribuţie dintr-un film Star Wars vreodată: Diego Luna, Jiang Wen, Donnie Yen, Riz Ahmed, Forest Whitaker şi Alan Tudyk. O privire în interiorul rândurilor Imperiale, văzute prin ochii unui nou răufăcător: Directorul Orson Krennic, jucat de Ben Mendelsohn, care este nerăbdător să câştige în favoarea Imperiului - şi să evite mânia conducătorului ascuns în spatele unei măşti negre. În final, confirmarea mult aşteptată de fani, de când a fost anunţat acest proiect cinematografic: reîntoarcerea lui Darth Vader.