| nana0000 a întrebat:

Puteti sa imi dati exemple de anime-uri gen fairy tail sau soul eater?

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Ok, o sa-ti dau cateva anime-uri si o mica descriere.
1. One Piece - Orice ai auzit rau despre el, nu crede. Nu trage concluzii pana nu vezi cel putin 30 capitole din el.
Asa am fost si eu cu Naruto, am crezut ca-i un anime prost doar pentru ca asa am auzit pe net, si cand m-am uitat la 30 de capitole din el, mi s-a confirmat ideea si mi-am format singur o opinie, de ce este slab.
Este vorba despre un pusti care vrea sa devina regele piratilor, incepe de jos si ajunge sa aiba o barca si o echipa, istoria este excelenta, si pe parcurs iti dai seama de ce vrea sa devina regele piratilor si de sacrificiul facut de altii pentru ca el sa-si implineasca visul.
2. Bleach - Un baiat pe nume Ichigo poate vedea spirite. Nu a fost alegerea lui dar asa s-a intamplat. El s-a imprietenit cu o fata shinigami care a fost aproape omorata pentru ca a incalcat o regula importanta din Soul Society si anume sa nu dai puterile tale unui om. Ichigo o salveaza si de acolo incepe o maaare aventura, recomand anime-ul este foarte bun.
3. Tengen Toppa Guren Lagan - Anime-ul m-a impresionat mult. Este vorba despre niste tineri care traiesc sub pamant si care nu au vazut lumea de deasupra niciodata. Cand ajung acolo, descopera minunatiile acelei lumi dar si pericolele ei.
Este foarte frumos anime-ul si il recomand din toata inima!
4. Yu Yu Hakusho - Nu seamana foarte mult, dar este destul de bun incat sa-l recomand.
Este vorba despre un baiat care cu timpul isi da seama ca are puteri diferite de ceilalti, ca este special, asta dupa ce este readus la viata din simplul fapt ca moartea lui nu fusese asa cum trebuia sa fie.
Istoria este foarte buna si au fost cateva secvente in care mi-au sarit cateva lacrimi.
Ok, eu nu ti-am dat anime-uri care sa semene cu fairy tail la istorie sau puteri pentru ca nu exista, fiecare anime este unic, asta daca nu este o copie a altui anime.
Ce ti-am dat eu, sunt anime-uri care au aproape acelasi "spirit" si te face sa te simti cam la fel cum te face sa te simti Fairy Tail.
Fiecare anime te invata cat de importanta este prietenia si de ce este atat de important sa-ti aperi prietenii, etc.
Recomand foarte mult Tenge Toppa Guren Lagan, l-am vazut de curand si m-a lasat cu gura cascata la propiru, si chiar m-a facut sa plang destul de mult, are momente care chiar te misca!

3 răspunsuri:
| Syriaa a răspuns:

Iti recomand : Katekyo Hitman Reborn, Sword Art Online, Angel Beats, Rosario + Vampire, Shugo Chara, Fullmetal Alchemist, Zero no Tsukaima, Gakuen Alice
Sper sa iti placa ceva happy

| Ally1999 a răspuns:

Bleach, One Piece si Naruto. Astea le stiu de la o prietena. Genul acesta de animeuri se numeste Shounen. Poti cauta pe google lists de animeuri Shounen happy

| Viviana89 a răspuns:

Naruto,D.Gray man,Yu yu Hakusho,Fullmetal Alchemist, Bleach, One Piece, Gintama, Nurarihyon no Mago: Sennen Makyou