| anonim_4396 a întrebat:

Recomandați-mi și mie filme din astea cu demoni, Satana, spectrul ăsta. happy Oameni cu povești creepy.

Apoi recomandați-mi și documentare cu criminali sau ceva cazuri care să dea cu virgulă. happy Sau documentare cu oameni cu povești creepy și bizare.

De fapt da, tot ce-mi recomandați să fie din spectrul bizarului, paradoxalului, neînțelesului.

Dar doar din astea, teme cringe și care la final să te lase cu semne de întrebare. Am căutat tot, dar am cam văzut tot ce se poate vedea pe direcția aceasta. Dar poate mi-a scăpat ceva. happy

P.S. Dați-mi și câteva exemple de filme de dragoste, dar din alea care chiar să te facă să uiți de durere. happy Dulci, dulci. big grin

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Am revenit. laughing

Filme horror
The Ring 2002
The Exorcist 1973
IT 2017 + 2019
Cube 1997
The Conjuring 2013
Men 2022
The menu 2022

Filme cu criminali (unele sunt si biografii)
Boston Strangler 2023
Red Dragon 2002
Color of Night 1994
Perfume: The Story of a Murderer 2006
Primal Fear 1996
The Pale Blue Eye 2022
The Talented Mr. Ripley 1999
The Woman in the Window 2020
Promising Young Woman 2020
The Limehouse Golem 2016
Unbreakable 2000
I See You 2019
Gaslight 2023
American Psycho 2000
Joker 2019
Se7en 1995

22 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Am vazut mai multe filme horror, dar cand ma intreaba lumea nu-mi vine in minte niciunul. laughing Caut in listele cu ce am vizionat si revin. Pentru genul cu serial killers la fel.

Răspuns utilizator avertizat
| TheGentleman a răspuns:

Prey to the Devil (ro: Lumina Infernului)

A haunting (Fenomene paranormale - au fost la Discovery, în prezent sunt pe YouTube

| dullcat a răspuns (pentru TheGentleman):

Era faina seria aia. M-am bucurat ca am cautat si eu recent si am gasit-o pe Youtube.

| anonim_4396 explică (pentru TheGentleman):

Filmul nu l-am văzut, mulțu happy

Cât de documentarul acela, ooo, God, ăla a fost serialul copilăriei mele. Îl savuram împreună cu mama, seară de seară, apoi tot seară de seară țineam lumina aprinsă, că ne era prea frică să dormim. laughing)
Ce vremuri! sad

| anonim_4396 explică (pentru dullcat):

Te-ai uitat și tu la serialul "The Haunting"? happy
Ăla da serial bun. Dar prea înfiorător. happy

| TheGentleman a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, eram destul de mic atunci. Mă pasionau pe vremea asta astfel de chestii

Medicina legală era o altă atracție a mea, pe atunci era în vogă Dr. G. Și mă fascina modul în care diseca, explica, analiza și reconstituia ultimele clipe ale victimei laughing rolling on the floor

| dullcat a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, m-am uitat la TV o perioada si am ramas surprinsa sa aflu ca inca continua sezoanele. laughing Imi place ca se foloseau actori mai putin cunoscuti. Daca erau cei cunoscuti global nu mai avea deloc acelasi efect.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lol! Cu mare drag aș vizona ce spui tu, mereu vizionez, app. happy

Dar îmi este atât de rău, de la răceală, încât chiar nu pot să fac absolut nimic. Nu-mi arde de nimic, și tocmai de aceea, aveam nevoie de niște filme sataniste, cu cazuri ciudate ca să-mi bruieze mintea de la starea ce o am, dar și pentru că alea sunt singurele care chiar mă atrag sau chiar de dragoste, ca să-mi mai încălzească puțin inima și gâtul. Mă ajută mult dragostea asta când sunt la pământ. laughing)

| 120bulevard a răspuns (pentru anonim_4396):

Alexandra, nu ne asteptam la asa ceva din partea ta.

| anonim_4396 explică (pentru 120bulevard):

Aaa?! La ce nu vă așteptați? happy
La faptul că întreb de filme dubioase și creepy? happy Păi eu cred că am fost destul de sinceră, când am spus pe aici că am și demonii mei. Acum nu știu ce ați înțeles voi prin acea replică. happy Cine știe la ce vă așteptați voi "prin demonii mei" poate la faptul că înjur în momentele mai tensionate, nu, eu fărâm în momentele mele tensionate. Eu sparg vase, vreau să țip, să urlu, să dau pumni și picioare, în ultimul rând am vrut să-mi smulg părul din cap, ce-i drept mă mândresc că până în acest moment, nu am dat nimănui în cap, dar nu e timpul pierdut. Oricând poate ieși un monstru și mai mare din mine. De aceea uneori și stau departe de oameni. Ce-i drept, oamenii îmi cam alimentează această stare. Dar se manifestă uneori și în singurătate. happy
Păcat că o trebuit să mi se dea mie crucea asta. Chiar puteam fi aproape de perfecțiune, sper că nu sună a mândrie sau aroganță totuși treaba asta happy dar văzându-mi parcursul în viață, chiar puteam face mult mai mult rău la viața mea happy ori chiar puteam să mă apăr atunci când am fost jignită, ofensată, chiar maltratată, dar nu am prea făcut-o, nu am ripostat, o singură dată m-am răzbunat în viață și de atunci trag și acum relele și mi-am dat seama că nu e ok să te răzbuni. Deci am încetat și cu ideea asta, dar degeaba tac și înghit, dacă am și eu demonul meu ce iese la suprafață, uneori. Mă lupt să-l țin în frâu, dar sincer nu știu până când. Eu măcar zic că am spus treaba asta, cumva am avertizat națiunea/populația că pot fi un pericol, cândva, acum dacă nimeni nu vrea să mă ajute și vindece, nu e problema mea. Eu am sesizat sincer, tot ce e în interiorul meu. happy

| aimullah123 a răspuns:

Nu stiu documentare dar iti las o lista de filme care mi-au placut si care cred ca s-ar putea sa iti placa si tie.

The silence of the lambs 1991
Hannibal 2001
Mindcage 2022
The good Neighbor 2022

A si mai exista o emisiune, gasesti videoclipuri pe Youtube.
Anchetele Comisarului Antonescu. Iti recomand sa vezi povesta lui Toma Gheorghe. E o emisiune foarte buna.

| aimullah123 a răspuns:

A si daca iti place poti incerca seria de filme Scream.

| AdioTPU a răspuns:

Eyes Wide Shut a lui Stanley Kubrick.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru AdioTPU):

Fix asta am vazut aseara, lol laughing). Buna recomandare

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Drag me To hell

| anonim_4396 explică (pentru UNEXPERTINCEPATOR):

Văzut de vreo 3 ori deja. happy

Am adorat ideea aia din film cu blestemul, când doamna de la bancă nu o vrut să-i dea împrumutul și ea o blestemat-o. happy

Uneori mă gândeam la acea poveste așa, exact la ideea aia, și-mi spuneam cum ar fi dacă i-am blestema și noi pe ăștia cu băncile, ca să ne facem împrumutul așa cum am dori noi. happy

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns (pentru anonim_4396):

Așa tare m-am speriat de baba aia. Că am visat-o câteva zile la rând. laughing)

| anonim_4396 explică (pentru UNEXPERTINCEPATOR):

Adevărul e că baba aia, dar mai ales ochiul și unghia aia, chiar erau remarcabile. Mi-au rămas și acum în memorie ochiul și ghiara băbăciunii ăleia. Hai că dacă tot mai vorbesc despre filmul ăsta, poate îl mai vizionez o dată. happy

Și da, chiar îți fură somnul filmul ăla. Și ar mai fi în cazul meu și seria "The ring" și seria "The grudge" filme cu niște țicnite albe, cu părul lung, niște scheletice slăbănoage, dar diavolițe, ce să mai. laughing)