| Aoxkajcjw a întrebat:

Salut, ceva filme despre boli mintale? Gen schizofrenie/demență

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Si eu recomand A beautiful mind, The curious case of Benjamin Button, The notebook, Split, in ordinea asta.Primul mi-a placut deosebit de mult.

| TheGentleman a răspuns:

Prey to the Devil (ro: Lumina Infernului)

One Flew Over the Cuckoo's Nest ( ro: Zbor deasupra unui cuib de cuci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Shutter Island ( 2010 )

Este anul 1954 și șeriful Teddy Daniels este mandatat pentru a investiga dispariția unui pacient din spitalul de pe insula Shutter de lângă Boston. El a făcut presiuni să primească această misiune pe insulă din motive personale, dar apoi se întreabă dacă el nu cumva a fost adus acolo ca parte a unui complot al medicilor din spital al căror tratament radical variază de la lipsa de etică la metode ilegale de-a dreptul sinistre. Competența de investigare a lui Teddy în curând îi va oferi o pistă promițătoare, dar spitalul refuză accesul la înregistrările sale. După ce un uragan întrerupe toate comunicațiile cu continentul, mai mulți criminali periculoși „evadează" în confuzia creată și încurcat de mulțimea de indicii improbabile, Teddy începe să se îndoiască de tot - de memoria lui, de partenerul său, chiar și de propria sa sănătate mentală.

I Am Sam (2001)

Actiunea il urmareste pe Sam Dawson (Sean Penn), un adevarat erou in ceea ce priveste educatia fiicei sale. Parasita inca din momentul nasterii de catre mama sa, Lucy (Dakota Fanning) ramasese in grija tatalui sau. Afectiunea psihica a barbatului nu l-a impiedicat sa-si indeplineasca obligatiile parintesti, reusind sa ii ofere o educatie corespunzatoare fiicei sale ajunse intre timp pe bancile scolii. Insa, dincolo de piedicile impuse de cei care nu intelegeau cum se manifesta afectiunea sa, apare o problema mult mai dificila din fata careia nu se poate face rabat. In urma unui incident nefericit, Sam atrage atentia serviciilor sociale, iar Lucy este indepartata din custodia sa. Urmeaza ca Sam sa fie parte intr-un proces in fata instantei de judecata care sa decida daca este apt intelectual sa isi pastreze drepturile parintesti. Pus in fata unui sistem pe care nu il intelege, barbatul apeleaza la cea mai puternica firma de avocatura din oras, iar norocul, precum si o serie de intamplari nefericite pentru avocatul sau, fac ca acesta sa beneficieze de asistenta juridica gratuita. Reprezentat de catre o avocata lipsita de orice sentimente atunci cand pasea in sala de judecata, Sam va trebui sa lupte pentru fiica sa, dar in acelasi timp ui sa gaseasca un mod de a colabora cat mai eficient cu avocatul sau.

Miracle in Cell No. 7 - Miracol in Celula 7 (2020)

Un tată cu dizabilități intelectuale trebuie să-și dovedească nevinovăția după ce este despărțit de fiica lui și încarcerat pentru uciderea copilei unui comandant.

| adryang78 a răspuns:

Shutter Island mi s-a părut genial.

| Corina3434 a răspuns:

A beautiful mind. Schizofrenie - dupa caz real.
Dupa ce-l vezi ai sa recunosti in jurul tau si d-astia.

| Aoxkajcjw explică (pentru Corina3434):

Mulțumesc de film Corina, foarte bun