| Nicol1D a întrebat:

De ce oamenii judeca asa de mult persoanele care sufera de boli mintale,ex:tulburari bipolare, schizofrenie etc.Dau funda.Scuze categoria.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Foarte putini oameni ii judeca, majoritatea doar ii evita, fiindca, din pacate, prezenta unui astfel de bolnav distruge vietile multor oameni care intra in contact cu el. Psihozele reprezinta o grava problema sociala, fiindca familia, prietenii, apropiatii bolnavului sunt privati de o viata normala, traind in tensiune (si pericol adesea) si fiind nevoiti sa-si neglijeze propria viata pentru a ingriji persoana bolnava, care nici nu poate fi recunoscator pentru ajutorul primit. Uite, sotul meu a avut o colega care in anul II de facultate a facut schizofremie. Doua prietene de ale ei, cele mai apropiate, care i-au fost o vreme alaturi si au incercat cu toate puterile sa o ajute, neglijandu-si timp de vreoo doi ani complet viata lor, sunt si acum traumatizate si isi amintesc cu teama si durere intamplarile de atunci. Nu e vina bolnavei, nu spun asta, dar vietile lor au fost serios marcate de prezenta ei in viata lor. Sigur, ele au depasit acum momentul, dar trauma psihica suferita atunci ramane si va face parte mereu din viata lor. Si, din pacate, nu a meritat, fiindca fata respectiva s-a tot adancit in boala si nu a putut fi salvata, iar boala a facut-o sa se poarte extrem de urat cu fetele astea care s-au sacrificat de dragul ei. Si astfel, fara sa fie vina nimanui, doua persoane sanatoase au suferit ani de zile fara nici un beneficiu pentru persoana bolnava.

| Nicol1D explică (pentru Brigaela):

Multumesc foarte mult de ajutor.

1 răspuns: