| Dyana14 a întrebat:

Spuneti mi si mie niste anime uri misto, care merita vazute.
Nu stiu as vrea ceva mai recent, nu foarte vechi...
Eventual cu supernatural si romance. ceva fain
Pls

6 răspunsuri:
| BotezanDaniel a răspuns:

Kuroshitsuji

| Camuflaj2017x a răspuns:

Dragon ball Z, Naruto, InuYasha.

| Dcide5 a răspuns:

Fairy Tail

Masamune kun no revenge (e doar romance si daily-life)

Angel Beats

Toradora (Doar romance si daily life)

Plastic memories

Daca iti place ecchi:
Highschool DxD
Testament of 2 sister devil (nu sunt sigur daca asa se scrie numele)
To love-ru

| Rosalynne a răspuns:

Sper ca ai rabdare si timp de pierdut, ca raspunsul este lung ca naiba.

1. Ranpo Kitan: Game of Laplace
Etichete: "mister"
Difuzat in intervalul 3 iulie 2015 - 18 septembrie 2015
Episoade: 11
Yoshio Kobayashi se trezeste intr-o sala de clasa pentru a descoperi ceva ingrozitor: profesorul lui a fost mutilat si se pare ca Yoshio are in mana arma crimei.
In ciuda initialului soc de a se gasi in aceasta situatie, Yoshio nu are cum sa nu fie incantat de aceasta tentativa de sabotaj. El impreuna cu Souji Hoshiba, prietenul lui, sunt porniti sa dovedeasca nevinovatia lui Yoshio.
Kogorou Akechi, un detectiv geniu de liceu, merge la scena crimei pentru a investiga cazul si cand Kogorou intalneste tanarul suspect, un interes reciproc "sclipeste" intre ei. Kobayashi isi doreste sa intre in lumea plina de crime a lui Akechi ca asistent al lui, iar Akechi este determinat sa vada daca baiatul este potrivit pentru acest job.
Ranpo Kitan: Game of Laplace este un anime plin de mister ce contine crime bizare si brutale bazate pe povestile scrise de Ranpo Edogawa, care este faimos pentru influenta lui in fictiunea japoneza.

2. Occultic; Nine
Difuzat in intervalul: 9 octombrie 2016 - 25 decembrie 2016
Episoade: 12
Etichete: "Sci-Fi"; "mister"
Un blog ce respinge supranaturalul scris de adolescentul Yuuta Gamon si de prietena lui energica Ryouka Narusawa, devine lucrul care va aduce impreuna un grup de oameni care se presupune ca n-au de-a face unul cu altul.
Acest grup ii include pe Miyuu Aikawa, o ghicitoare care il ajuta pe Yuuta cu blog-ul lui, realistul Sarai Hashigami, care este naucit de tragedia care-i loveste familia, artista de doujinshi-uri Ririka Noshizono, care este capabila de a prezice viitorul prin intermediul artei, practicanta de magie neagra si experta in blesteme Aria Kurenaino si prietenul ei fantomatic Shun Moritsuka, un detectiv copilaros, si jurnalista Touko Sumikaze.
Acesti oameni, legati doar de sfoara destinului, se gasesc unul pe altul si au de infruntat crime si alte evenimente care sunt invaluite de supranatural. Ei trebuie sa-si uneasca fortele pentru a rezolva misterele care ameninta pacea orasului.

3. Colorful
Difuzat in data de 21 august 2010
Episoade: 1 (2 ore si 7 minute)
Etichete: "slice of life"; "drama"; "supranatural"
"Eu" am murit si am fost dat afara din ciclul reincarnarii din cauza pacatului pe care "eu" l-am comis. Un inger mi-a spus ca mi s-a dat o sansa de a-mi aminti pacatul. Spiritul meu a posedat corpul unui baiat de 14 ani pe nume Makoto, care a incercat sa se sinucida si "eu" am incercat sa-mi amintesc. "Eu" sunt indurerat de teribila viata a lui Makoto si de faptul ca "eu" ii imprumut corpul. "Eu" am inceput sa realizez ca oamenii se ranesc unul pe altul pentru ca lumea este prea colorata, iar oamenii nu pot deosebi culoarea lor de a altora.

4. Happy Birthday: Inochi Kagayaku Toki
Difuzat in data de 27 iulie 1999 *Oke, oke, nici eu nu eram nascuta atunci, dar iti promit ca este un film bun*
Episoade: 1 (o ora si 19 minute)
Etichete: "drama"; "slice of life"; "copii"
Dupa ce a fost abuzata mental si fizic de mama ei, Asuka merge la bunicii ei. Incet, ea invata despre valoarea ei ca fiinta umana si este capabila sa depaseasca multe obstacole.

5. Aoi Bungaku Series
Difuzat in intervalul: 11 octombrie 2009 - 27 decembrie 2009
Episoade: 12
Etichete: "psihologic"; "istoric"; "drama"; "seinen"; "thriller
*Asta daca vrei sa citesti cartile, dar ori nu ai de unde sa le cumperi (jur, am innebunit cat am cautat "Umanitate Pierduta" de Osamu Dazai si tot nu am gasit-o), ori ti-e lene sa le citesti.*
Aceasta serie este formata din adaptarile a 6 carti clasice ale literaturii moderne japoneze: "Umanitate Pierduta" (Ningen Shikkaku) si "Melos, Fugi!" (Hashire, Melos!) de Osamu Dazai, "Kokoro" de Natsume Soseki, "Imaginea Iadului" (Jigoku Hen) si "Panza Paianjenului" (Kumo no Ito) de Ryunosuke Akutagawa si "In Padure, Sub Ciresii Infloriti" (Sakura no Mori no Mankai no Shita) de Ango Sakaguchi. *Am tradus si eu titlurile cartilor cum am stiut eu mai bine din engleza, deci, in afara de "Umanitate Pierduta", pe care am vazut-o tradusa asa pe net cand am cautat cartea, nu sunt prea sigura de celelalte.*
"Umanitate Pierduta" (Ningen Shikaku) - Un liceean si-a pierdut drumul in viata. Ramas descurajat si fara un tel in viata, acesta cade intr-un ciclu format din depresie, self abuse (aici chiar ca nu am stiut ce sa zic, imi pare rau) si droguri care ii va infecta viata timp de ani buni. Povestea este spusa in 4 capitole, fiecare capitol povestind diferite parti din viata lui, ultimul dintre acestea infatisand-ul stand singur - o goala si prost facuta caricatura a persoanei care a fost odata.
"In Padure, Sub Ciresii Infloriti" (Sakura no Mori no Mankai no Shita) - O poveste de dragoste din secolul al doisprezecelea despre o femeie si un bandit al muntelui ce o rapeste.
"Kokoro" - O poveste din anul 1914 despre un tanar si calatoria vietii lui din epoca Meiji. Opera are de-a face cu tranzitia din societatea japoneza de epoca Meiji in epoca moderna, explorand prietenia dintre un barbat si "Sensei". Povestea continua cu izolarea ce poate fi identificata si in celelalte lucrari ale lui Soseki, aici in contextul intretesut cu firele egoismului si vinei, in contrast cu rusinea.
Melos, Fugi! (Hashire, Melos!) - Clasica legenda greceasca a povestii dintre Damon si Pythias, repovestita si actualizata, tema acesteia fiind prietenia de neclintit. Protagonistul Melos, in ciuda obstacolelor pe care trebuie sa le parcurga, face tot ce-i sta in putinta pentru a-i salva viata celui mai bun prieten al lui, iar in final eforturile lui sunt rasplatite.
Panza Paianjenului (Kumo no Ito) - Un criminal cu sange rece trebuia sa sufere in iad. Insa acest criminal a facut o singura fapta buna in viata lui: nu a zdrobit un paianjen in padure. Miscat de fapta buna, Buddha ia o panza de paianjen de argint din rai si o apropie de iad, iar criminalul are ocazia de a iesi de acolo - asta daca poate.
Imaginea Iadului (Jigoku Hen) - Unui artist faimos i se ofera sarcina de catre imparat de a picta o serie de picturi care sa ilustreze scene din "Iadul Buddhist". Artistul nu poate picta acele scene pentru ca nu le-a vazut el insusi, colindand prin oras unde se dezlantuia iadul, pentru a-si termina pictura. Insa eforturile lui enerveaza imparatul.

6. Shinreigari: Ghost Hound
Difuzat in intervalul: 18 octombrie 2007 - 4 aprilie 2008
Episoade: 22
Etichete: "psihologic"; "Sci-Fi"; "mister"; "supernatural"
Intr-o regiune izolata a insulei Kyushu este orasul Suiten. Mic si modest, Suiten nu este un loc interesant de vacanta... asta daca nu il vizitezi din "Lumea Nevazuta". Taro, Makoto si Masayuki, 3 baieti cu un trecut trumatizant, inavata cum sa-si plimbe sufletele in cele doua lumi paralele. Totusi, Lumea Nevazuta nu este doar o copie a celei reale. Lumea Nevazuta este casa fantomelor, insa unele schimbari le permite spiritelor sa treaca in lumea reala. Urmareste calatoria lui Taro, Makoto si Masayuki, care, cu ajutorul abilitatii lor, incearca sa desluseasca un mister.

7. Super Lovers
Difuzat in intervalul: 6 aprilie 2016 - 8 iunie 2016
si sezonul 2 in intervalul: 12 ianuarie 2017 - 16 martie 2017
Episoade: 10 *fiecare sezon*
Etichete: "slice of life"; "comedie"; "drama"; "romance"; "shounen-ai" *Nu m-am putut abtine, bine? rolling on the floor*
Auzind ca mama lui este in pragul mortii, Haru Kaidou - cel mai mare fiu al familiei- zboara din Japonia in Canada. In momentul in care ajunge acolo, afla nu numai ca a fost prostit si ca mama lui e bine, ci si ca trebuie sa aiba grija de fratele lui adoptat, Ren Kaidou, un copil antisocial care se simte mai bine inconjurat de caini si nu de oameni.
Din cauza felului de a fi a noului lui fratior, lui Haru ii este destul de greu sa se inteleaga cu Ren. Pana la urma, Haru reuseste sa ajunga la inima lui Ren si ii promite ca ei dor vor locui impreuna in Japonia dupa ce Haru termina liceul. Totusi, din cauza unui accident, Haru isi pierde toate amintirile din vara petrecuta cu Ren, inclusiv promisiunea pe care i-a facut-o.
Cinci ani mai tarziu, asteptandu-se ca Haru sa-si respecte promisiunea, Ren ajunge in Tokyo; insa pentru Haru, Ren este doar un strain care sustine ca este fratele lui.

Deci da. Atata vorbarie pentru 7 anime-uri.
Imi cer daca gasesti greseli de exprimare, gramaticale sau daca vezi ca ceva nu are sens. Sper ca te-am ajutat!

| ShadedCanvas a răspuns:

Nu am regretat vizionarea niciunuia din lista urmatoare:
Akame ga kill
Toata seria Fate(Zero/Stay Night/Unlimited Blade Works/Kaleid)
Parasyte the maxim
Attack on Titan
Terra Formars
Re:Zero
Another
Seria Hellsing
Steins Gate
Gangsta
Psycho Pass

| ivsk a răspuns:

Tokyo ghoul