| Negoita_Alice_1996 a întrebat:

Vreau și eu niște recomandări de anime de genul : DIABOLIK lovers, Vampire knight etc.
PS: sa fie cu dragoste și eventual cu vampiri

Răspuns Câştigător
| Rosalynne a răspuns:

Salut~
1. 12-sa-i.: Chicchana Mune no Tokimeki
Episoade: 12
Etichete: romance; school; shoujo
Ajungand la varsta la care nu sunt nici copii nici adulti, doua fete de 12 ani, Hanabi Ayase si Aoi Yui se intalnesc cu niste probleme care le vor schimba viata. Din cauza felului de a fi a colegilor sa-i, Ayase nu este prea impresionata de sexul opus. Cu toate acestea, perspectiva ei incepe sa se schimbe dupa ce este pusa intr-o pereche cu Takao Yuuto pentru o sarcina de catre profesorul lor si se saruta pe acoperisul scolii.
Cum prietena ei incepe sa-si descopere dragostea, Aoi incepe sa si-o descopere pe a ei. Ea se indragosteste de Kazuma Hiyama dupa ce el a aparat-o de un baiat care incepuse sa o vorbeasca pe la spate.
12-sa-i.: Chicchana Mune no Tokimeki spune povestea a patru copii ce devin adolescenti. Cum ei cresc impreuna, aceasta frumoasa poveste de iubire arata inocenta si entuziasmul primei iubiri.

2. Fortune Arterial: Akai Yakusoku
Episoade: 12
Etichete: comedie; romance; school; vampire; supernatural
Povestea din Fortune Arterial se invarte in jurul protagonistului Kohei Hasekura care se transfera la o scoala publica prestigioasa in stil englezesc. Scoala este pe o insula numita Tamatsu, departe de patria-mama Japonia, singura modalitatea de a ajunge acolo fiind barca.
Aproape imediat dupa ce s-a transferat, el descopera ca o eleva din clasa alaturata este de fapt un vampir.

3. Semanand cu un virus misterios care ucide toti oamenii de peste 13 ani, omenirea ajunge sub controlul vampirilor flamanzi de putere care, pentru a cuceri societatea, promit protectie supravietuitorilor, la schimb pentru sangele lor.
Printre acesti supravietuitori se numara Yuuichirou si Mikaela Hyakuya, doi baieti care sunt luati captivi de la un orfelinat impreuna cu ceilalti copii pe care ii considera familia lor. Satul sa fie tratat ca o vita, Mikaela concepe un plan de evadare care va esua. Singurul supravietuitor este Yuuichirou, care este gasit de Moon Demon Company, un centru militar dedicat exterminarii vampirilor din Japonia.
Multi ani mai tarziu, acum un membru al Armatei Imperiale Japoneze, armata care lupta impotriva demonilor, Yuuichirou este determinat sa isi razbune familia ucisa.
Owari no Seraph este un anime post-apocaliptic care spune povestea unui tanar ce cauta razbunare, totul in timp ce lupta pentru prietenie si loialitale, fara sorti de izbanda.

Uite si lista mea: https://myanimelist.net/profile/Cora-kyun
Imi pare rau daca am greseli gramaticale sau daca ceva nu are sens!
Sper ca te-am ajutat~

| Rosalynne a răspuns (pentru Rosalynne):

Oke, site-ul asta ma uraste.
La 1, "sa-i" este fara cratima (corectarea lui... Observ ca nici aici nu ma lasa sa pun cum este.)
La 3, trebuia sa fie:
"Owari no Seraph
Episoade: 12
Etichete: Actiune; drama; supernatural; shounen; vampire"
Ori am uitat eu sa-l bag in WordPad cand am tradus, ori habar n-am.
Imi pare rau pentru asta!

1 răspuns: