| VibeTrix a întrebat:

Aș vrea să adopt un cățeluș. Chestia este că mama nu vrea metis, vrea de rasă. Mie îmi e indiferent. Tot ce vreau e să semene cu câinele care mi-a murit... Ce să fac? Să renunț să adopt și să-mi iau unul de rasă?

Răspuns Câştigător
| BubbleTea a răspuns:

Salut. Nu renunta la adoptia unui catel. Iti recomand o rasa foarte blanda si iubitoare.

5. Maidanez/comunitar (Rasa europeana)

Cel mai adaptabil catel, cel care poate invata comanda „sezi" chiar din privirile copilului tau si cel care te va iubi de la pamant la cer si inapoi este, bineinteles, cainele comunitar. E rezistent la boli, se adapteaza usor programului tau, iar amalgamul lui de informatii genetice ii ofera o inteligenta aparte.

Sper ca te-am ajutat. Si eu am un catel si nu e de rasa. Il iubesc foarte mult. Daca nu-ti place rasa cauta alta pe google. Bafta!

| VibeTrix explică (pentru BubbleTea):

Multumesc mult. Mie mi-e rusine ca daca lumea ma vede pe strada cu el (si nu e de rasa) va rade de mine... Dar nu stiu ce sa fac. imi doresc un caine frumos...atat. Si sa semene cu cainele care mi-a murit acum 1 saptamana. (A fost calcat de o masina).

| SarcasticLady a răspuns (pentru VibeTrix):

Un caine nu este un accesoriu, nu ar trebui sa conteze aspectul. Cel mai bine ar fi sa adopti, ai sansa sa vezi la adapost cu ce caine este cel mai "compatibila" si ai salva o viata.
Imi pare rau pentru catelusul tau.

| VibeTrix explică (pentru SarcasticLady):

Draga mea, nici nu am spus ca este un accesoriu cainele. Exact, aspectul fizic nu conteaza. Doar ca eram indecisa si nu stiam ce sa aleg.

8 răspunsuri:
| Thepursuitbeginswhenthisportrayaloflifeends a răspuns:

Nu vad de ce ai renunta la adoptie, ia-ti un catelus puppy dog eyes

| VibeTrix explică (pentru Thepursuitbeginswhenthisportrayaloflifeends):

Catel tot imi iau. Dar nu stiu, ori de la adoptie, ori sa imi iau un caine de rasa.

| BubbleTea a răspuns:

Îmi pare rău. Sper sa treci mai departe

| TheRRrr1212 a răspuns:

Pai daca la mama ta i-a placut cainele anterior si acesta nu era de rasa...ai putea sa mai insisti