| buzz a întrebat:

Acum 15 minute am vazut cum un catel pichinez a fost calcat INTENTIONAT de un.sa ii spunem...fiinta umana de etnie TIGAN. A zambit si a plecat mai departe, apoi s-a intors si iar a ras cand catelul se chinuia.

Catelul nu era pe strada ci pe trotoar si a intrat INTENTIONAT ca sa il calce.
Intrebarea mea e retorica: Cum se poate ca cineva sa faca asa ceva? Eu sunt socata.

Răspuns Câştigător
| DoarOana a răspuns:

Buna buzz,
Pacat ca ai fost nevoita sa vezi asta. Nici eu nu suport asa ceva dar unii oameni si unilor rromi pur si simplu nu le plac animalele, nu le pasa de oamenii din jur sau de sentimentele lor deci de ce le-ar pasa de niste biete animale?
Conform legii pentru protectia animalelor 91/628/CEE, L 25/2004 spune ca oricine ar abuza un animal sau i-ar face un rau intentionat ar trebui sa fie amendati cu o suma intre 1-500 lei sau dupa caz inchisoare pentru cateva zile dar asta nu se prea aplica.
Trist este ca nu se aplica nici varianta cu amenda iar acum ca nu mai avem politia animalelor nu avem de la cine sa ne asteptam sa le ofere o mana de ajutor necuvantatoarelor.
Asta e situatia si ar trebui sa facem ceva in legatura cu asta dar nu prea avem ce. Nimeni nu va lua masuri, cel putin deocamdata.
Pa, pa

10 răspunsuri:
| BoomBoomToxic a răspuns:

:O...O doamneee! Ce om! Poate era drogat sau.Nu stiu.

| Alyra a răspuns:

Imi pare rau ca ai fost martor la un asemenea act de cruzime.Intr-adevar,e socant sa vezi ca exista persoane atat de rele.Eu cred ca acel om nu avea deloc constiinta.=(

| FuckOnCocaine a răspuns:

Păcat că la noi în țară nu se aplică legile din alte țări.
E un nenorocit dacă a făcut așa ceva.
O să îl pedepsească Dumnezeu, noi nu putem face nimic.

| Bogdanux a răspuns:

Sigur acel "sfant" era drogat sau beat...ah, ce groaznic e sa vezi un asa act de cruzime.Romania...

| coxx a răspuns:

Chiar si eu, iubesc aceste animale dragalase, aceasta fiintA NU se poate numi asa, catelul nu avea nimic cu el. rromi, rromi cine sunt si rromi niste animale ( ar fi o jignire pentru animale sa ii numim pe acesti ca si pe ei laughing, care fac ce vor, unde vor si numeni nu are treaba lor, daca eram in USA era arestat de mult sau in orice stat EUROPEAN care se respecta, dar in momentu de fata nu avem ce sa facem cu ei, daca autoritatile nu ii judeca, ei vor fi judecati DE CEL DE SUS, ce. ce,, oameni``, ce suflet

| Cleopatra01 a răspuns:

Eu,sunt un iubitor de animale, am protestat in Canada(ce obositor a fost drumul cu avionul!)unde an omorat o suta de caini huski.Cel mai rau lucru este ca cainii au murit vazand cum ceilalti cainii au murit.Acest act de cruzime ii v-a a aducu in fata politiei, si acestia vor plati cu inchisoarea.

| USAGirl a răspuns:

L-a calcat cu masina? Saracu'catel crying

| CrazyTeenager a răspuns:

Exista si astfel de specimene pe care le putem numi cu greu oameni, nu ii putem opri decat daca ne implicam cu totii, cei care ne pasa de lumea in care traim si nu lasam totul pe seama tiganilor si a oamenilor corupti.

| Mirela14 a răspuns:

E ceva normal in Romania...in alte tari ii baga in inchisoare pe cand aici la noi nici o amenda nu-s in stare sa dea...mie acum imi mi-e mila mai mult de animale decat de oameni pentru ca ele sunt mult mai bune ca noi

| Anutss a răspuns:

Nu pot sa cred ca exista oamenii ca astia.Defapt nici nu se pot numi "oameni".Eu iubesc ff mult animalele in special cainii.Am o intrebare:Catelul a muritsad?