| anonim_4396 a întrebat:

Acum nici 30 min, cainele meu si-a băgat botul in otravă. Nu stiu daca a mancat sau doar a atins otrava, dar imediat ce l-am vazut l-am luat de acolo. Oare s-a otravit sau nu? I-am dat apa si hrana imediat dupa si le-a consumat. Menționez ca, cainele are 46kg. Otrava conține grausor roșu si niște pliculete cu gelatina albastra pentru sobolani, daca știți. Sa-i dau niște lapte acru? Am auzit ca ar ajuta. La veterinar nu am cum sa ajung.

11 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Eu te-as sfatui sa il duci la un veterinar, ori cat de departe ar fi, de obicei otrava devina mortala in proportie de 100% chiar daca mananaca mai putin de 10 grame.
Doar efectul unui vaccin special poate contracara otrava in proportie 100%.
Tosusi poti sa incerci si cu lapte sau iaurt anihiliaza putin efectul otravii.
Si altadata pune bine otrava aia, sa nu ajunga la caine, un caine poate sa moara si daca mancat un soarece mort de la otrava, deci ai grija cum te joci cu acea otrava.

| alessia5158 a răspuns:

Cantitatea substantei active (cu efect anticoagulant) din cele doua raticide este foarte mica dar suficienta pentru un animal de calibrul soarecelui sau sobolanului. Ori, greutatea unui caine nu se compara cu a unui sobolan!----pentru a face hemoragie interna, cainele ar trebui sa ingere o cantitate semnificativa din acel raticid( nicidecum unu, doua pliculete sau cativa graunciori de grau!).

| T0T a răspuns:

Pai e vina ta ca ai lasat cainele liber in preajma otravii sau otrava in preajma cainelui!

| Kriss96 a răspuns:

In primul rand nu il mai lasa niciodata langa otrava. Sau liber in preajma ei daca stii ca ai dat. Tine-l cat mai departe.
Fiind un caine destul de mare si daca zici ca l-ai luat imediat e posibil sa nu ai de ce sa-ti faci griji.
Dar daca observi ceva ciudat la el sau mai ales daca il vezi ca ii este foarte rau trebuie neaparat sa-l duci la veterinar deoarece otrava poate omora un caine.

| kiri11 a răspuns:

Dacă observi comportament ciudat din partea catelului trebuie sa mergi cu el la un veterinar!

| Imstrong a răspuns:

Dai niste lapte acru si daca vezi ca nu se simte bine ori il duci la veterinar ori moare!

| veronique122003 a răspuns:

In primul si in primul rand atunci cand cainele prezinta simptome de otravire, in genul celor prezentate mai sus, trebuie contactat imediat un medic veterinar. Dar, pana la venirea medicului nu trebuie sa stai cu "mainile-n san". Exista o vorba veche pe care toata lumea o ia de buna si anume, aceea ca laptele este un antidot universal si acesta trebuie dat cainelui atunci cand acesta este otravit. Din pacate acest mit este extrem de cunoscut si de aplicat. Nu face greseala de a-i da cainelui lapte, nu vei face decat sa-i inrautatesti situatia. Laptele nu il va scapa de otrava ci din contra va grabi lucrurile, deoarece el dizolva toxicul si astfel otrava ajunge rapid in sange. Una din primele solutii si cea mai buna este administrarea unui vomitiv. In schimb cum nu toata lumea are asa ceva la indemana, o a doua solutie, la fel de buna este sa-i turnam cainelui pe gat apa calduta sarata. Dupa turnarea apei, cainele va incepe sa vomite, iar dupa ce vomita ii mai poti administra doua albusuri batute de ou care sa fie amestecata cu putina apa (aproximativ o cana). Insanatosire grabnica Iti tin pumni!

| KIMYKO25 a răspuns:

Dai niste lapte acru

| Madalina_Andreea_1996_0g41 a răspuns:

Dăi lapte

| daniraven a răspuns:

Salut, in mod normal aceste raticide, contin o substanta amara numita Bitrex, denatonium benzoate, tocmai pentru a preveni ingerari din partea altor animale decat cele vizate. Daca vezi ca nu se simte bine, cel mai bine un consult la veterinar, cu bine.

| Dascalu_Lili_1983 a răspuns:

Trebuie sa ii administrez un vomitiv iar daca nu ai asa ceva prin casa, toarnai pe gat niste apa sarata calda.