| TpuNoName123 a întrebat:

Cainele meu nu mananca NIMIC.Am fost cu el la veterinar, i-a facut cateva injectii, insa doctorul a zis ca s-ar putea sa fie otravit. A zis sa-l sun maine iar sa vada ce se intampla cu el.
Oare isi va reveni?sadsadsad
Aaa Mi-a zis sa-i dau si lapte.
Va rog spuneti-mi ce as putea sa-i fac sa manance. Nu a mancat de 3 zile, astazi este a 4-a.
Funda!

Răspuns Câştigător
| DanaX a răspuns:

In aceeasi situatie am fost si eu acum 1 saptamana cu cateaua mea. In cazul meu ea a inghitit niste praf de vopsea iar timp de 4 zile nu a mancat nimic.Am dus-o urgent la veterinar si a tinut-o in perfuzii [tot ce manca, vomita]. Am mers asa cu ea timp de 3 zile. Doctorul nu i-a facut nimic? Veterinarul catelei mele i-a facut imediat injectii si mi-a spus ca daca mai stateam mult murea. Ar fii bine sa incerci si la alt cabinet si sa iei masuri imediat.

2 răspunsuri:
| mysteriouswoman6905 a răspuns:

Buna! Pe cainele meu il chema Tic...nu manca zile la rand, nu mai era la fel de vesel. Avea11-12 ani cand a murit.Nici azi nu stiu sigur ce avea.Cred ca a fost otravit.In cazul in care cainele tau e otravit eu zic ca ar fi cel mai bine sa asculti sfaturile medicilor, iar daca e ceva grav profita de timpul pe care il mai ai alaturi de el.
Stiu ca ce ti-am zis nu suna prea frumos, insa nu vreau sa ti se intample si tie ce mi s-a intamplat mie(iar in caz ca se intampla sa fi pregatita).Era sa uit! Bunica mea ii dadea niste ceaiuri de plante care il faceau sa se simta mai bine.
SUCCES tie si cainelui tau!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Am cautat indicatii pe net despre cum il poti salva si am gasit ceva care este opusul a ceea ce a spus medicul veterinar la care l-ai dus. Uite: Multi considera laptele un antidot universal, dar din pacate laptele de multe ori face mai rau decat bine, deoarece dizolva toxicul care va trece rapid in sange. Cel mai bine este sa administram un vomitiv. Daca nu avem unul anume, putem folosi apa calduta sarata. Dupa ce cainele vomita, ii putem administra carbune medicinal dizolvat in apa (2-3 lingurite) sau albusuri batute si amestecate cu putina apa (200-300ml).
Acum nu stiu, poate ca si medicul a avut dreptate, eu nu sunt in stare sa-l contrazic, dar am vrut sa iti arat.