| TpuNoName123 a întrebat:

Cainele meu nu mananca NIMIC.Am fost cu el la veterinar, i-a facut cateva injectii, insa doctorul a zis ca s-ar putea sa fie otravit. A zis sa-l sun maine iar sa vada ce se intampla cu el.

Mâine o sa-i fac perfuzii.
Oare isi va reveni?sadsadsad

Aaa Mi-a zis sa-i dau si lapte.

Va rog spuneti-mi ce as putea sa-i fac sa manance. Nu a mancat de 3 zile, astazi este a 4-a.

Funda!
Ai un raspuns p

Răspuns Câştigător
| PetreConstanta a răspuns:

Pune miez de paine in lapte si baga-i pe gat cu o lingurita Daca era otravit murea nu mai statea pana maine

3 răspunsuri:
| TrixLove a răspuns:

God...daca e pui, cel mai probabil are jigodie. Nu te bandi ca seamana cu raia ca sa fie scarbos, dar nu e deloc asa cum suna. Dar e grav. Ori e jigodie ori e altceva...nu stiu sigur. Treptat ii vor aparea mai multe simptome: dureri ale membrelor.intr-un final se ajunge la paralizarea membrelor, cainele prezinta stari ciudate: se da cu capul de pereti, nu paseste bine, se inccurca in picioare, latra prin somn sau schelalaie, depinde. Poate muri intr-un final. Asta se evita prin multa dragoste, multe rugaciuni si multe tratamente care costa, depinde de cabinetul la care mergi. Catelusa mea a avut jigodie si crede-ma ca-mi venea sa mor cand o vedeam cum sufera. Eram pe punctul de-a zice " Gata! Nu mai pot s-o vad cum sufera, o eutanasiem, oricum moare, macar sa nu se chinuie. " Si eram pe punctul de-a face asta, dar si-a revenit si acum e bine, dupa 8 luni. Ideea e ca in 30% din cazuri cainele scapa curat si nevatamat. Trebuie sa ai rabdare. Daca vezi ca se agraveaza starea, perfuziile ar o varianta. Du-te la veterniar si cere-i sa-i faca citostatice. Ii injecteaza venin de tarantula care ii face sistemul imunitar mai puternic. Pretul nu e iesit din comun de mare, dar iti cere ceva. Cred ca un tratament cu citostatice ar costa cam 50 lei, dar e garantat. Adica eu asa am citit pe net si 3 caini din 9 asa au supravietuit ( dn cainii mei). Ar mai fi o varianta: sa incerci pastilute. La veterinar mai intreaba de pastile pentru jigodie. Orice ar avea acum, trebuie sa incerci orice. Chiar daca nu are jigodie ( Doamne ajuta ), incearca tratament pentru asta, ca sa fii sigura. De multe ori gasesti informatii pe net. Incearca mai multe site-uri ca sa-ti iei de-o grija. Multa bafta si sanatate catelusului. Fii tare si ai incredere-n tine si in catel, ca poate lupta. Fii tare >big grin

| kessu a răspuns:

Dai lapte cu paine si o sa-si revina.

| Ranveerji a răspuns:

Pune paine in lapte caldut si amesteca pana se face cocolos