| Martina1222 a întrebat:

Acum o saptamana mi-am luat o nimfa.Cred ca incepe sa ma placa, avand in vedera ca prima data cand am pus mana pe ea m-a ciupit cu ciocul pana mi-a dat sangele, iar acum daca ii intind un deget se pune singura pe el.Totusi, imi musca foarte des unghia, degetul si cercelul si cred ca o face din joaca pentru ca nu musca tare.Ce imi puteti spune despre asta?
Si nu prea vrea sa manance fructe sau legume.I-am dat pana acum morcov (pe care il adora) dar de kiwi sau mere nu se atinge.Am incercat si cu coji de oua si cu paine, dar nu se da in vant dupa ele.Mananca foarte multe seminte.Am amestecat unele cumparate de la veterinar si unele de casa pe care le-am cumparat odata cu ea, si cred ca ii plac.Cu ce sa o mai hranesc? Si cum sa o fac sa ma placa?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| ℓαυяα a răspuns:

Ai răbdare, îl ai doar de o săptămâna. Lasă papagalul sa se acomodeze cu noua casa, cu tine.
E semn bun ca se joaca cu unghia ta, așa face și al meu și ii place foarte mult laughing
Cât despre mâncare, chiar dacă poate mânca anumite fructe nu înseamnă neaparat ca ii și plac (al meu nu mănâncă deloc fructe, doar vine sa vadă cum e și atatlaughing). Știam ca painea e buna pentru ei.
In concluzie ai răbdare cu el, nu te aștepta sa fie prietenos intr-un timp atat de scurt. Invata l fără sa tipi la el. Vorbește cu el, tine l in preajma ta cât mai des și se ca obișnui.

2 răspunsuri:
| Uvox a răspuns:

Cu răbdare și grija o sa te placa. Sunt păsări sociale si necesita atentie. Sa nu neglijați igienă colivie. Dacă se poate, sa stea cu voi afara din colivie. Seara sa acoperi colivia cu un prosop sau ceva, ca sa aiba intuneric.
Baftă.

| Trioda a răspuns:

Se numeste tatonare, adica tu infiripezi cu el si el cu tine, incet, incet o relatie de prietenie, incredere etc
Despre hrana..eu ma documentez de aici, este un blog bine alcatuit, de folos.
Succes! :)

http://www.zooland.ro/......getice-491