| Mariuca4562 a întrebat:

Ajutor! Am 2 hamsteri.O femela si un mascul.Stau impreuna in cusca. Femela este foarte prietenoasa, blanda, iar de fiecare data cand intind mana in cusca se suie pe ea si urca in sus.Totul parea ok.Ii am de aproape 2 luni.Azi cand am vrut sa-i iau o nuca pe care o avea ingropata in rumegus, cand am intins mana in acvariu a venit repede si avea tendinta sa ma muste. am intins un compas sa vad daca musca si din el si a inceput sa-l muste.
Care ar putea fi cauza comportamentului ei? Dau funda+ vot!

Răspuns Câştigător
| Kriss96 a răspuns:

Of doamne. Tu ne ceri sa-ti explicam sensul vietii sti?
Crezi ca un mascul si o femela in aceeasi cusca o sa fie prietenasi?
Nu! Oamenii pot face asta. Animalele nu.
S-au imperecheat. Adica femela e gestanta. Are pui. O sa fete. O sa ai hamsteri micuti. Pui. O sa fi bunica.
Acum ai inteles?
Spor la crescut hamsteri. Nici n-ai idee ce greu va fi. Cauta pe Google informatii. In primul rand nu vei mai pune mana pe ea nici acum nici dupa ce va avea pui.
Asa sunt ele agresive cand au pui.
Si va trebui sa-i dai mai multa mancare si sa-i asiguri un culcus mare si cald. Parca in 15 zile se termina gestatia. Separa neaparat masculul de femela! Crede-ma cand se nasc puii o sa-l bata pe mascul de o sa-l omoare!
Si nu-i mai lasa impreuna niciodata. Si asa face multi pui o data.
Important este si ca isi va manca unii pui. Sa nu te speri! E normal sa dai cu nasu de puiuti mancati pe jumatate. Asa fac ele. Cica din cauza ca unii sunt bolnavi. Eu nu prea cred. Dar nu prea se fac studii pe comportamentul hamsterilor. Sa nu incerci sa pui mana pe pui pentru ca o sa-ti lase mami hamster o gaura. O sa fie foarte agresiva. Si nu ii mai face curat in cusca dupa ce se nasc puii. Nu de alta dar nu o sa poti oricum din cauza hamsteritei.

| Mariuca4562 explică (pentru Kriss96):

1. Stiu foarte multe despre hamsteri.(m-am documentat inainte sa-i achizitionez)
2. De atunci nu ma mai muscat.
3. Stiam deja tot ca mi-ai spus acolo, dar ma gandeam ca poate fi si alta cauza.
4. Nu se bat si nici nu au facut-o pana acum.Sunt frati.

| Kriss96 a răspuns (pentru Mariuca4562):

Daca ai sti atat de multe despre hamsteri mi-ai da dreptate. Eu inventez chestiile alea. Si eu m-am documentat. Si daca sunt frati ce? Ti-am mai explicat ca animalele nu au discernamant asupra faptelor lor. Cand o femela este gestanta masculul se ia din cusca. Iar daca sunt frati nu fac exceptie.
Dar tu poti sa faci cum vrei. Cand o sa se nasca puii si o sa-l gasesti batut sau mort sa-i zici hamsteritei ca erau fratori si nu e frumos ce a facut. Asa cum nu e frumos nici ca a facut pui cu el. Dar repet: NU GANDESC CA OAMENII.

| Mariuca4562 explică (pentru Kriss96):

Sa stii ca am nepoti deja de vreo 2 saptAmani, masculul nu are nimic iar puiii si femela nici atat.nu s-au batut niciodata si nici nu o sa o faca. fara griji.ar trebui sa te bucuri ca ti-am dat funda

4 răspunsuri:
| angemon500 a răspuns:

Pai s-a imprietenit cu nuca.E jucaria ei.Normal ca se supara daca vrei sa i-o iei

| Roxana_Buciumanu_1999 a răspuns:

Cred ca din cauza mascululuo

| Sames a răspuns:

Poate fii gravida