| raullik007 a întrebat:

AJUTOR!
Am 2 iepurasi:unul de rasa mica(masculul) si unul mare(iepuroaica).
I-am pus in urma cu vreo luna jumatate intr-o cusca si se vedeau unul pe altul.De atunci masculul se poarta rau, sare jgarie nu te poti apropia de el.Azi i-am lasat la imperechiat vreo 2 ore.Cand am fost sa ii vad....am observat ca iepurita nu il lasa sa se imperecheze cu ea. Avea urme de sange pe partea stanga si pe gat...CE POT SA FAC SA CALMEZ IEPURELE MASCUL? SI IEPURITA?

5 răspunsuri:
| LIN2010 a răspuns:

Trebuie neaparat despartiti,iepurii nu se tin impreuna (masculul cu femela), se tin in custi separate si nu apropiate, deoarece la femele poate sa apara o gestatie falsa (atunci cand este aproape de mascul), si din aceasta cauza nu mai vrea sa se imperechieze. Tine-i separati cateva zile si introdu-i femelei in alimentatie telina (nu-i de ras, chiar are efect )Succes.

| Sup3rN0va a răspuns:

Parerea mea ca e cam chinuitor sa faci asta doar pentru puii si in rest sa-i ti singuri pentru totdeauna.

| LIN2010 a răspuns (pentru Sup3rN0va):

Asta se intampla doar daca nu ai spatiu suficient, de pilda se pot tine impreuna daca ai un tarc mai mare si custi individuale cu acces direct din tarc atunci femela se poate refugia in propria cusca si nu va dispune de ea masculul dupa cum vrea si asa va decurge totul mult mai natural, nu? Respecte

| Sup3rN0va a răspuns (pentru LIN2010):

Da corecthappy mersi pentru info.

| Stanculescu a răspuns:

Eu zic sa scoti pe unul dintre ei si sa il desparti de celalalt un timp. mi s-a intamplat si mie. daca nu vrea masculul ca e rau ii dai somnifere si apoi il iei din cusca si ii separi. asta am facut si eu. mai mult nu stiu. intreabati prietenii sau familia sau mai bine dui la veterinar!