| ciprian00 a întrebat:

Salut all! Pe 1-4 mi-a fatat iepuroaica 5 puiuti. Am dat masculul pe afara si statea prin preajma custii ei. Am deschis portita la cusca si iepuroaica a iesit afara si a sarit pe mascul... de ce? Trebuie montata din nou? Dar daca are puiuti poate fi montata? dupa ii mai alapteaza?

Răspuns Câştigător
| DenissaRoxana a răspuns:

Buna. Iepuroaica a sarit pe mascul ca sa isi apere puii, nu pentru a se imperechea.
Nu o sa se imperecheze pana cand nu o sa intarce puii.

2 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Dacă are pui, nu se mai dă la montă.

| Iliescu_Mariana_1969 a răspuns:

A sarit pe el deoarece isi simtea puiutii in pericol. De multe ori "masculii" sunt indepartati de la atributiunile paterne (si la hamsteri este cam la fel).