| deliutza1234 a întrebat:

Buna,TPU,am si eu o intrebare, la care dau FUNDA...deci,eu am un perus (mascul) de un an si am mai cumparat inca un perus( femela),i-am bagat in aceeasi cusca si nu s-au batut deloc intre ei, doar masculul a muscat-o ft putin pe femela...in aceasta situatie este posibil sa se imperecheze?

Răspuns Câştigător
| paulpaul25 a răspuns:

Normal! Stai linistita, dureaza ceva timp, dar se vor imperecea 100%.De obicei cand ii pui impreuna pot sa se si bata foarte tare si dupa aceea sa se imperecheze fara nicio problema! Daca nu o sa se imperecheze in primele 5-6 luni, tot nu e motiv de ingrijorare, probabil unul din ei este mai tanar si trebuie sa ajunga la varsta necesara pentru a se reproduce!

7 răspunsuri:
| Vichtory a răspuns:

De unde sa stim noi? Ramane doar de vazut ce se intampla mai departe.

| bubbiubbi a răspuns:

Pai daca nu a muscat-o tare inseamna ca a fost o muscatura "din dragoste" si eu am avut o pereche de papagali care la inceput se mai ciondaneau ei dar duapaia erau de nedespartithappy. Da, o sa se imperecheze dar este si posibilitatea sa nu se imperecheze si sa inceapa sa se bata mai tare si atunci trebuie neaparat sa ii separezi ca altfel isi pot provoca rani grave!
Sper ca te-am ajutat si iti dau un sfat: ofera-le foaaarte multa afectiune si grija pentru a avea o viata lunga, acum am un papagal care are 12 anihappy sper ca si ai tai sa traiasca la fel de mult si sa fie fericiti! si mai da-le drumul prin casa sa zboare!
O zi buna!

| Iwliia a răspuns:

Da.

| ByByLoVe a răspuns:

Buna,si eu am perusidar din cate stiu fratii nu se imperecheaza si atat masculul cat si femela trebuie sa fie maturi nu pui:* sper ca ti-am fost de ajutorhappy

| Karin4k a răspuns:

Douar daca o sa se atraga intre ei....este posibl si da, posibil si nu, vedemwinking

| Trackerist a răspuns:

Buna! am auzit de la un om ca daca vrei ca niste perusi sa se imperecheze trebuie sa aiba o cusca mare, un loc unde sa cleceasca si vreo cateva perechi de papagalai. mult succes big grin

| tudor12345 a răspuns:

Daca vrei sa se imperecheze trebuie sa ai 2 perechi sa poata faca si oua