| Maddly a întrebat:

Ajutor! Sper sa imi dati un raspuns cand mai repede.
Este vorba despre catelul meu care are 7 luni, este bichon de talie mijlocie.Nu-l tin in casa.Sta afara si cand doarme se duce intr-un chios unde este calorifer si este si usa inchisa.El poate sa intre si sa iasa cand vrea pentru ca are o usita mica ca se misca.Problema e ca atunci cand ploua nu se duce inauntru, sta afara si mi-e frica sa nu pateasca ceva.Nu am ce sa ii fac pentru ca nu vrea sa stea acolo... se duce cand vrea.Acum ploua si sta afara.I se poate intampla ceva? Mi-e frica pentru ca m-am atasat de el si imi este mila.Il i-au in casa doar cand este curat si cand nu ploua.
Deci, ce asa putea sa ii fac? Sau macar spuneti-mi daca ar putea sa pateasca ceva.Imi este frica.
Funda.

Răspuns Câştigător
| untu a răspuns:

Nu va pati nimic stai linistita,poate ii place sa stea in ploaie,cand nu mai vrea sa mai stea afara lasa-l sa intre in casa sau in chiosc! Aveti un catelus de companie foarte frumos si este un caine de casa(apartament) si este foarte jucaus! Incercati sa-l chemati sa vina in casa, daca nu lasa-l un pic pe afara si apoi sa-l chemati din nou si va veni cu siguranta si sa stergeti cu carpa sau cu un prosop uscat si frecati bine blanitele pana se usuca bine! dar daca se imbolnaveste din cauza ploii si statului afara pe timp de ploaie,duceti-l la medicul veterinar pentru a trata cu o injectie si data urmatoare nu mai lasati afara cand ploua! Ar fi bine sa aveti o cusca afara, in caz de ploaie sau de caldura puternica de la soare, sa aiba unde sa sta acolo, la adapost si la racoare, sa dati un castron cu lapte cald! Sa stapaniti sanatos catelul dumneavoastra!

5 răspunsuri:
| LiviuuuXD a răspuns:

Ii place ploaia,dar poate sa se imbolnaveasca,chiar daca nu foarte grav: poate avea febra,labutele prea calde sau exact opusul, sa nu mai manance cateva zile, sa bea apa des, i-al in casa, e pentru binele lui.

| Andreea304 a răspuns:

Stai linistita! Si eu am un caine care il tin afara, iar cand ploua el nici nu intra la culcusul lui.Cred ca le place sa stea in ploaie...wave

| iubescbulldogii a răspuns:

Salut. Nu cred ca poate pati ceva, dar eu iti recomand cand ploua te duci il iei in brate il speli si il lasi cu tine in casa. Ca sa fie si curat si sa si stea cu tine.

| Frumusika180 a răspuns:

Cand ploua ii faci baie si apoi poti sa stai cu ell in casa!

| bloodymary915 a răspuns:

Sa pateasca ceva grav nu cred...probabil va lua o raceala si atunci veterinarul i-ar da ceva injectii...pai ce ai putea sa ii faci? incearca sa il ti in casa chiar daca cu forta.