| JackDanielTime a întrebat:

Cainele meu nu vrea sa intre in cusca confectionata de mine si tatal meu. Cum pot sa-l invat sa intre si bineinteles sa doarma inauntru deorece doarme afara si mi-e frica sa nu ia purici sau capuse de pe iarba?

Răspuns Câştigător
| monutza90 a răspuns:

Citeste asta, o sa te ajute sigur:
Cum imi obisnuiesc puiul sau cainele sa stea in cusca?

Acum cand te-ai decis ca este bine sa tii cainele in cusca, cum iti convingi catelul? Si daca cainele tau este deja mare, este prea tarziu? Desi cainii de orice varsta pot invata sa vada cusca ca fiind raiul lor de siguranta, cei mai multi vor avea nevoie de putina convingere. In primul rand ia in considerare locatia custii. Cainele face parte din familie si ar fi ideal ca "vizuina" sa sa fie intr-o zona sociala cum ar fi camera de zi sau camera familiei. O a doua cusca in dormitorul tau (sau una pe care o poti cara usor) poate face noptile mult mai linistite si mai putin singure pentru amandoi. Odata ce ai gasit un colt potrivit pentru cusca, captuseste-o cu o paturica moale. Pune o hrana speciala si cateva jucari in interior si asteapta ca animalutul sa descopere cadourile, lucru ce-l va face sa vina si sa plece fara probleme. Cand vi se pare ca a inceput sa se obisnuiasca cu acest lucru, introduceti un cuvant cum ar fi "cusca" atunci cand intra si oferiti-i o alta prima inainte de a pleca. Cu ceva noroc, catelul poate alege sa traga un pui de somn pe paturica moale. In timp ce doarme sau rontaie o jucarie inchide usor usa. Adu-ti aminte sa-l rasplatesti ca a intrat in cusca si nu pentru ca a iesit si foloseste cuvantul cheie cat mai mult posibil. Custile ar trebui folosite frecvent si chiar din cand in cand cand stai acasa. Cel mai bine ar fi ca la inceput catelul sa nu fie lasat singur. Imagineaza-ti ingrijorarea lui prima si a doua oara cand cusca este inchisa, te vede plecand si apoi asteapta ore intregi intoarcerea ta. In loc sa faci asta, fii mai bine cat de convingator posibil cand zici "cusca", rasplateste-l, inchide usa pentru perioade scurte (si apoi se maresc treptat) si stai pe aproape. Dupa cateva zile de acomodare este posibil ca animalul sa ignore plecarea tain alte camere si chiar in afara casei. Cainii adulti pot fi obisnuiti la fel, dar cu cateva proteste. Daca cainele tau are vreo istorie legata de separare sau frica de orice tip, tinerea in cusca i-ar putea agrava problema. Acest lucru poate fi facut dar gandeste-te daca merita. Tinerea in cusca nu este o solutie pentru distrugeri si accidentele din baie daca sunt cauzate de suparare. Daca animalul a urinat pe pat sau a ros ceva in absenta ta, o mai buna solutie ar fi sa rezolvi aceasta problema cu ajutorul veterinarului sau al unui specialist in materie de comportament. Pentru alti caini orice bariera, chiar si o inchidere de usa sau o cusca, este o sursa de frustratie sau stres. In absenta ingrijorarii sau a frustratiei, oricum, cusca poate fi sigura, portabila si un adapost pentru tovarasul tau.

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Pune-i o carpa acolo, vreo doua oase si, incet-incet, se va obisnui. Oricum, la prima ploaie mai serioasa va descoperi ca in cusca NU ploua.

| Broadband a răspuns:

Am un pui de pechinez si nici al meu nu vroia sa intre..eu l-am lasat asa si s-a invatat singur pana la urma. de 2 ori l-am inchis in cotet acolo, scherlaia putin dar a vazut ca e cald si uscat si pana la urma s-a invatat

| CMaria21 a răspuns:

Pune-i ceva atragator pentru el jucarie preferata oasa orice! Succes

| AnonimulRo a răspuns:

Eu zic sa il legi cu o zgarda de cusca sau sa ii faci un gard in imprejurul custi.
Un caine se teme cand vede locuri noi si obiecte noi dar tot se obisnuieste pana la urma. Trebuie sa il lasi putin timp in cusca legat sau sa il atragi si se va obisnui.
Nu o sa ii mai trebuie zgarda, doar daca este un caine incapatinat.
Si ca sa nu se simta acolo singur cumpara-i o jucarie.
Te salut!

Întrebări recente