| SunnyDay79 a întrebat:

Akita Inu e un caine bun pentru apartament(3 camere)?

Răspuns Câştigător
| Denysssuka a răspuns:

Orice caine poate fii tinut in casa atata timp cat il plimbi zilnic.
Akita Inu este un caine pentru curte, dar daca il plimbi de 3-4-5 ori pe zi cate 1-2 ore o plimbare(cand sunt pui) si de 3 ori pe zi (cand sunt adulti) este ok.
Pentru al tine la apartament trebuie sa il si dresezi, comenzi de baza. Galagiosi sunt cand au prea multa energie, de aceea este recomandat sa aiba plimbari regulate.
Iar faza cu mirositul...ha, ha, Rosered mai facut sa rad, tu ai vorbit chiar serios?
Eu am 2 matze, 2 catele si 1 hamster in casa, si i-a ghici, niciun miros...
Eu merg dimineata la 6 cu catelele in parc (si le las libere sa alerge), la 12-13 merge mama (ca eu sunt la scoala), la 16-17 merge tot mama, iar la 20-21 eu.
Baie odata la 2-3 luni, periat in fiecare zi si cam atat. Aaa, deparazitarile si vaccinarile le au la zi.
Galagie nu fac, nici catelele, nici matele si nici hamsterul.
SunnyDay79, iti poti cumpara linistit un Akita. Atata timp cat simti ca esti pregatit (atat fizic, cat si emotional) este totul in regula.
Succes!

2 răspunsuri:
| Camelisa a răspuns:

De obicei cateii/cainii nu se tin la apartament.Si eu mi.am dorit enorm, dar parinti nu au fost de acord si + de galagie si deranj, mai este si par si miros si poate si vecini care comenteaza...

| angeldevil_7103 a răspuns:

Nu prea..deoarece acestia pot fi extrem de galagiosi..plus ca sunt destul de marisori