| Marutza1999 a întrebat:

Am o intrebare : ce parere aveti despre Akita Inu? (ma mut la un apartament cu 4 camere)... Ma intereseaza mai ales pareri ale celor care au sau au avut aceasta rasa de caine, dar si a celor care nu o au. FUNDA+VOT!

Răspuns Câştigător
| ImpOssibleTooForgeT a răspuns:

Sau site http://www.animale.ro/caini/akita-inu-1
asta e mai bun

Relatiile cu familia si casa

Akita este un foarte bun companion al familiei si copiilor. Este un prieten devotat, rabdator si protector al copiilor. Akita sunt foarte gentili cu copiii, aceasta calitate a lor fiind recunoscuta. Se spune ca mamele japoneze isi lasau copiii numai in grija si paza cainilor Akita, in anumite circumstante.

Totusi trebuie sa fiti constienti ca, nu este recomandat sa lasati copiii foarte mici, nesupravegheati, in prezenta cainilor. Akita sunt excelenti companioni, mai ales atunci cand cresc impreuna cu copii. Nu lasati un exemplar de Akita singur, ore in sir in curte, nesupravegheat, deoarece tind sa dezvolte probleme de personalitate si devin foarte stricatori in curte, datorita plictiselii. In principiu sunt caini de haita, creati sa fie sociabili, de aceea, izolarea le produce un stres foarte mare.

Akita nu va arata niciodata afectiune unei persoane care nu e membru al familiei, sau apropiat al acesteia, putand fi extrem de distant. Socializat si crescut cu alte animale, de obicei le accepta ca membri ai familiei, altfel, nu. Loialitatea si devotamentul aratat de Akita sunt fenomenale. Un pui tipic de Akita va va urmari prin toata casa, pas cu pas, avand o abilitate uimitoare in a se feri de picioarele dvs. Akita isi traieste viata avand ca unic scop sa va protejeze si sa stea in compania dvs.

5 răspunsuri:
| ImpOssibleTooForgeT a răspuns:

Buna:*
Iubesc acest caine,de cand am vazut filmul Hachiko, am cautat totul despre el, i-am spus si parintilor mei despre el si sa se uite la film si sa cumpere un akita inu :x

uite aici http://www.animale.ro/caini/akita-inu-1 gasesti totul despre el
sper ca te-am ajutat :*
Funda?

| ImpOssibleTooForgeT a răspuns (pentru ImpOssibleTooForgeT):

Sau site http://www.animale.ro/caini/akita-inu-1
asta e mai bun

Relatiile cu familia si casa

Akita este un foarte bun companion al familiei si copiilor. Este un prieten devotat, rabdator si protector al copiilor. Akita sunt foarte gentili cu copiii, aceasta calitate a lor fiind recunoscuta. Se spune ca mamele japoneze isi lasau copiii numai in grija si paza cainilor Akita, in anumite circumstante.

Totusi trebuie sa fiti constienti ca, nu este recomandat sa lasati copiii foarte mici, nesupravegheati, in prezenta cainilor. Akita sunt excelenti companioni, mai ales atunci cand cresc impreuna cu copii. Nu lasati un exemplar de Akita singur, ore in sir in curte, nesupravegheat, deoarece tind sa dezvolte probleme de personalitate si devin foarte stricatori in curte, datorita plictiselii. In principiu sunt caini de haita, creati sa fie sociabili, de aceea, izolarea le produce un stres foarte mare.

Akita nu va arata niciodata afectiune unei persoane care nu e membru al familiei, sau apropiat al acesteia, putand fi extrem de distant. Socializat si crescut cu alte animale, de obicei le accepta ca membri ai familiei, altfel, nu. Loialitatea si devotamentul aratat de Akita sunt fenomenale. Un pui tipic de Akita va va urmari prin toata casa, pas cu pas, avand o abilitate uimitoare in a se feri de picioarele dvs. Akita isi traieste viata avand ca unic scop sa va protejeze si sa stea in compania dvs.

| Năpârlici a răspuns:

Foarte simpatici, am o vecina care are. Dupa parerea mea sunt putin cam mari pentru apartament, lor le trebuie spatiu, dar daca esti dispusa sa te sacrifici mult noroc! :*

| trăncănici a răspuns:

Sunt drăgălaşi,dar foarte rîzgîiaţi, nu le plac copii, mare atenţie!

| dennis17 a răspuns:

Wow! sunt ce-i mai dragalasi caini si cei mai onesti fata de stapanii lor! este chiar si un film cu rasa aceasta si iti propun sa te uiti la el; este Hackico; Este frumos cainele! happy

| Loreleiiii a răspuns:

Apartament? Nici sa nu te gandesti. O sa te imbolnavesti si tu si el. Eu am un Akita inu. Noaptea doarme in casa, dimineata cand ii dau drumul alearga ca disperatul prin curte. noaptea s-a mai intamplat sa fie energic si a ros peretii, clanta, a sarit pe pereti. Plus ca naparleste de 2-3 ori pe an si are foarte multa blana. Mai mult rau ii faci happy. Gandeste-te la un caine mai linistit.