| User5666666666687 a întrebat:

Am 2 porci. Porc si purcea cam de 60 de kg. De azi de dimineață nu mai mănânca nimic si are diaree. În plus, se mai si scarpina până la sânge. Stau la sat si nu am veterinar. Pana vine altul din alt sat durează câteva zile. Si imi e ca pana vine sa nu... Mă rog, daca știe cineva un leac "băbesc". Un tratament ceva. Merge si un sfat! Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Https://ro.zoo-club.org/1427-swine-disease-symptoms-and-treatment.html
Poate vă ajută!
Pare a fi o infecție internă parazitară. De la apă, solul care îl scurmă.
Sper ca să scape, dar șansele sunt 50/50 %

| User5666666666687 explică (pentru romeo78):

Mulțumesc! A început să mănânce cât de cât. Încă se scarpina. Si diaree am vazut ca nu mai are.

| romeo78 a răspuns (pentru User5666666666687):

Nu te culca pe o ureche.
Încearcă să îți aduci aminte ce au mâncat, pe unde au umblat înainte de acest episod de diaree și scărpinat.
Multă sănătate!

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cum se scarpina? Pe unde? Dacă e vorba de unul din ei, vezi dacă nu a fost muscat de ceva pe unde se scarpina.

| User5666666666687 explică (pentru cristi202):

Amândoi se scarpina. Se scarpina pe spate, pe burtă. Si parca ii ies si niște bubite mici rosii. Nu are ce sa i muște

| cristi202 a răspuns (pentru User5666666666687):

Atunci sigur e toxiinfecție alimentara. Au mincat ceva ce nu le-a făcut bine.