| anonim_4396 a întrebat:

Am 3 papagali.Si cred ca doi dintre ei sunt bolnavi.Am o fetita care am observat azi dimineata ca are ceva umflat exact sub cioc, unde ar veni gusa.Si un baiat care este umflat la fund, ca sa zic asa.Am o vecina care a avut si ea papagal cu o umflatura la fund si cand la dus la medic i-a zis ca are tumoare si nu mai poate sa-i faca nimic.Si la fata ma gandeam sa nu fie la fel doar ca s-a manifestat in alta parte.Baiatul e si batran si probabil si de-asta, dar fata are 2 ani.Cel de-al treilea papagal l-am verificat si nu are nimic.Cam ce credeti ca ar putea avea fata?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

E tot posibilul sa fie de la mancare. Ceva nu le prieste. Schimba mancarea, absolut tot. Nu le mai da aceleasi graunte si nimic din ce le-ai dat pana acum. Poate ca daca mancau putin nu se intampla nimic, dar au mancat acelasi "fel" zile in sir pana le-a afectat sanatatea. Poate grauntele au expirat, poate au fost tratate cu cine stie ce de producator! Ai grija si cu apa de băut! Nu e mai bine fiarta si racita oare?

Gaseste-ti timp putin si citeste si astea:

http://exotic.webgarden.ro/menu/totul-despre-perusi

http://www.zooland.ro/Psitacoza_boala_perusilor-3898.html

http://www.zooland.ro/Simptomele_unei_boli_la_papagal-3911.html

13 răspunsuri:
| klau95 a răspuns:

Poi nu se stie cat de grav este dar du-te la veterinar si vezi ce are.Crezi ca floresdemayo e veterinar si stie cu siguranta ce are? probabil e rezolvata problema dar data viitoare daca mai au ceva trebuie sa te duci direct la veterinar.Pentru ca nu te poate ajuta doar niste sfaturii pe net.

| floresdemayo a răspuns (pentru klau95):

Ai inteles gresit, nu trebuie sa te enervezi pentru ca nu ai motiv intemeiat sa o faci. Daca citeai cu atentie, dadeai dovada de mai multa intelepciune. Cu siguranta, eu l-am rugat sa mearga la veterinar, ba chiar la mai multi, sa nu se increada doar intr-unul (vezi raspunsul meu de la ora 15:30). E altceva cand ai pasarea in fata si vezi exact despre ce este vorba, cum se prezintă situatia.Ai o gandire intermitentă si devii impulsiv fara motiv. Apropo, de unde stii tu cu ce mă ocup? Hai ca-ti spun daca te roade curiozitatea si nu poti dormi noaptea. Am terminat o facultate de jurnalism, la stat- nu privată. La locuri FARA PLATA nu intra oricine- asta ca sa stii, ca un fapt divers), am si un master in Litere si acum sunt (mira-te!) la Medicina vet, din Cluj, anul II. Tu cate clase ai terminat? Vad ca nu o duci prea bine cu gramatica limbii romane!

| klau95 a răspuns (pentru floresdemayo):

Ok am gresit nu trebuie sa-mi ie-i gatu. Dar sti ca majoritatea de pe TPU asa fac indiferent cat de grav este de exemplu a fost unu acum ceva timp care a zis ca cainele lui a fost otravit:O Ne zice noua asta cand cainele lui mai are putin si moare...App sunt clasa a 9-a nu stau asa bine cu romana cu toate ca am un 9 happy dar asta e. Dupa cum iti dai bine seama si eu iubesc mult animalele si am 2 perusi unul de 3 ani care e foarte atasat de mine si dresat.s-a dus de 2 ori afara si l-am recuperat destul de usor cu o oglinda il iubesc :X.Si restul am avut vreo 7animale+20 de hamsterii daca vrei ti le enumarhappy

| floresdemayo a răspuns (pentru klau95):

Normal, am vazut ca iubesti animalele, altfel nu erai atat de revoltat in a-l trimite la veterinar si da, tu iti doreai cu orice pret, eliminarea oricaror comentarii si raspunsuri in plus, care nu-si aveau rostul atunci cand este vorba de viata unui animal/pasare ce-o fi. Erai revoltat ca el pierde minutele asteptând parerea noastra, cand in timpul asta ajungea la un medic cu el. Daca nu le-ai fi iubit, mi-as fi dat seama.Pentru ca atunci il "sfatuiai" sa-și ia o mâță si subiectul era rezolvat, fara medici.
Apropo, ai scris, te citez: "nu trebuie sa-mi i-ei gatul". Daca "i" era pronume, atunci se despartea, dar nefiind pronume si putându-se inlocui cu verbul "a lua", NU se desparte. Vine de la: eu iau/tu iei/el, ea ia etc. Si nu, nu ti-am luat "gatul", doar ti-am spus ce-am avut de adaugat.

| klau95 a răspuns (pentru floresdemayo):

Ok mersi pentru corectarehappy

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu te increde doar intr-un medic veterinar! Incearca la mai multi, doi-trei. Eu in locul tau m-as interesa de un crescator de porumbei si i-as solicita o parere.Pasarile au cam aceleasi boli, el s-a confruntat cu fel de fel de exemple, a vazut multe in viata lui, intreaba de un doctor specializat in pasari, pentru ca cei care trateaza caini si pisici nu au experienta cu pasarile, o dau cu ...presupunerea, dar nimic SIGUR! O umflatura nu inseamna neaparat tumoare, mai ales daca au ambii papagali in acelasi timp. E prea mare coincidenta. Daca e ceva viral sau infectios ai grija sa nu se imbolnaveasca si celalalt.

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

Pai cum am observat umflaturile, i-am separat pe cei 2 bolnaviori de cel sanatos.Ma gandeam la fata, ca am studiat-o mai bine acum, sa nu fie de la mancare.Ca in ultimul timp a mancat mai mult si s-a ingrasat putin si in celelalte parti ale corpului, dar gusa este cea mai proeminenta.

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

O sa citesc.Multumesc mult:*

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce papagali ai? Perusi? Eu am micul Alexandru, o pereche. Galbenus e fetita ( e galben aprins) si Green e baietelul. Acum, sunt liberi pe balcon...ea asteapta puisorii!

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

Am perusi.Am avut mai multe cupluri dar niciunul nu mi-a facut pui.

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Astept sa-mi spui ce spune un specialist, adica medicul veterinar. Incearca sa gasesti si maine unul, sunt care lucreaza si la urgenta, ii suni inainte si-i intrebi daca te pot primi. Le spui ca e vorba de niste papagali, asta ca sa stie, sa nu se astepte sa te duci cu catelul. Vezi ca unui papagal i se pot face si analizele la Direcţia Sanitara Veterinară din orasul tau. In urma analizelor, vei descoperi adevarata cauza a bolii. Sau intreabă-l pe medic unde te poti duce sa le faci analizele. Sa speram ca se vor vindeca.

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

E tot posibilul sa fie de la mancare. Ceva nu le prieste. Schimba mancarea, absolut tot. Nu le mai da aceleasi graunte si nimic din ce le-ai dat pana acum. Poate ca daca mancau putin nu se intampla nimic, dar au mancat acelasi "fel" zile in sir pana le-a afectat sanatatea. Poate grauntele au expirat, poate au fost tratate cu cine stie ce de producator! Ai grija si cu apa de băut! Nu e mai bine fiarta si racita oare?

Gaseste-ti timp putin si citeste si astea:

http://exotic.webgarden.ro/menu/totul-despre-perusi

http://www.zooland.ro/Psitacoza_boala_perusilor-3898.html

http://www.zooland.ro/Simptomele_unei_boli_la_papagal-3911.html

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Adreseaza intrebarea ta si aici, la rubrica "intreaba-ma"http://doctor-vet.ro/

| AlexBmxRider a răspuns:

Mergi la un doctor veterinar. El este cel care iti va explica mai bine.