| Andreca_Alina_1990 a întrebat:

Am cumparat un bischon de o luna. ce ar trebui si ce nu ar trebui sa fac? Ce trebuie sa ii dau sa manance? pot sa ii fac baie? Poate bea lapte?

3 răspunsuri:
| KinderBeeeib a răspuns:

E cam micuț, indicat ar fi fost sa mai stea cu msma lui macar 2 saptamani.I-ai o cutie de lapte praf special de la veterinar.Are proteine si tot ce are el nevoie.Dă-i de mâncare pliculețe de carne si bobite mini de la vet.Nu ii face baie inca.

| Rocsid a răspuns:

Pentru inceput sa ii faci reclama proasta vanzatorului.Catei pot fi despartiti de mama la 8 saptamani cel mai devreme...
Te duci la un cabinet veterinar si ii faci o deparazitare interna, ii cumperi mancare speciala pentru puiuti( e scumpa dar isi face treaba foarte bine in cresterea si dezvoltarea normala). Este INTERSIZA mancarea de magazin(pedigree junior si alte prostii) sunt pline de soia si alte chimicale care pot da otite si dermatite foarte urate.
Medicul veterinar o sa iti spuna cand sa faci vaccinurile(Neaparat le faci pe toate pe a avea un catel sanatos si ferite de boli mortale ca parvoviroza) pe care trebuie sa le respecti. Daca zice veterinarul 16 zile intre vaccinuri 16 sa fie..nici mai mult nici mai putin.
Lapte nu e bine sa ii dai deoarece ii provoaca diaree.Se gaseste lapte special pentru catei dar e scump tare si odata intarcat nu mai are rost.
Baie evita pe cat posibil sa ii faci! Daca e necesar tot de la cabinet ii cumperi un sampon special pentru tipul de blanita si varsta.Nu e voie sa ii intre apa in urechiuse. poate face otita.
Cand mergi cu el la veterinar roaga-l sa ii verifice urechiusele sa nu fie murdare si daca are par sa il smulga.e putin dureros pentru catel dar nu iti doresti sa surzeasca si sa aiba dureri. Daca tie mila asteapta in sala de asteptare. Daca il tunzi nu rezolvi nimic ci poti chiar sa agravezi situatia.
Presupun ca il ti in casa...Cand o sa ai voie sa iesi cu el afara( doar dupa cel de al 3-a vaccin e voie sa aiba contact cu animalele si cu bacteriile, virusurile din mediu) iti recomand sa ii dai o gecuta...trecerea brusca de la temperatura de interior cu cea de afara ii poate da bronsite sau chiar pneumonie si catelus e inca mic si nu are o imunitate asa buna.
Daca ai mai multe intrebari noteazale si intreeaba medicul veterinar.
Sa te bucuri de pufos!

| Pisicuta_Valutza_1997 a răspuns:

Dai de mâncare bobite si carne la pliculeț, iar baie nu-i face încă